Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 23.12.2004
Svátek má Vlasta
  Výběr z vydání
 >USA: Filibuster - co to je
 >GLOSA: N4K Tuneláři
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Dvacáté povídání v předvánoční nostalgii
 >VĚDA: Američan si pochutná a Evropan se ošklíbá
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dobrý obchodní nápad
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kapří den
 >ZAMYŠLENÍ: S cizí ženou v cizím pokoji
 >POLITIKA: Jak měl vypadat ten proletariát?
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí Houdini
 >NÁZOR: "Pověsil medicínu na hřebík a šel prodávat čaj"
 >POLITIKA: Už zase nám ukradli vánoce
 >PENÍZE.CZ: Pozor na převody na konci roku
 >POLITIKA: Většinový volební systém? Zmanipulovaná a zmatená demokracie.
 >SPOLEČNOST: Problém nemocnosti je ke škodě nás všech

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
23.12. POLITIKA: Už zase nám ukradli vánoce
Michal Simkanič

Když rodiče vychovávají děti, tak jim vysvětlují, že s penězi je potřeba dobře hospodařit, nevyhazovat je za nesmysly, které pak nejsou potřeba, a vedou je ke spoření. Také jim vysvětlují, že na peníze se musí dávat pozor, protože všichni lidé nejsou hodní a někteří kradou. Drtivá většina lidí se pak skutečně naučí s penězi zacházet, ba si jich dokonce svým způsobem i vážit a ti nejmoudřejší dokonce i zas jejich roli zpětně relativizovat.

Teď v čase adventu je obzvláště vidět, jak peníze pracují a svým oběhem pomáhají přinášet radost, zvláště když jsou proměňovány na dárky a rozzářené dětské oči jsou pod stromečkem tou nejdražší odměnou. Odhady, kolik naši občané vydají za vánoční dárky se velmi různí a nikdy nebude existovat přesná statistika. Nejčastěji se však uvádí, že je to něco mezi dvaceti až třiceti miliardami korun. Většina čtenářů si zveřejněné číslo hbitě vydělí deseti miliony a s větším či menším uspokojením poměřuje své nákupy s výslednými dvěma až třemi tisíci, které údajně vycházejí na jednoho každého spoluobčana včetně těch v kojeneckém věku. Někomu je líto, že na onen deklarovaný průměr nemůže dosáhnout, jiný pak s nefalšovanou českou škodolibostí konstatuje, že většina ostatních je na tom hůře a spousta lidí si takové blbosti prostě nebere do hlavy.

V každém případě takováto statistika jasně svědčí o tom, že kdyby každý náš občan přišel v předvánočním období o osm až devět tisíc korun, byly by to hodně smutné vánoce. Nejen, že by nezbylo na žádné vánoční dárky, ale v mnoha rodinách by možná nebylo ani co dát na stůl. Ani standardní a donekonečna opakovaná vánoční porce televizních pohádek by zřejmě nestačila zaplašit značnou nepohodu, která by se rozvinula po celé zemi. A přesto – a věřte, že to konstatuji velmi nerad – právě toto se stalo. Jenom je to provedeno jako vždy chytře, protože přesně taková suma nám opět ukradena byla a je v podstatě jedno, že to bylo z peněz budoucích. Možná, že je to dokonce ještě horší, protože v duchu železné ekonomické logiky je třeba připočíst i úroky. Státní rozpočet - jak známo – navrhuje vláda a schvaluje poslanecká sněmovna.

Není zas tak těžké si zapamatovat, kteří politici nás okradli a já se jako okradený a zdánlivě bezmocný musím ptát ostatních spoluobčanů – opravdu hodláte ještě někdy volit tyhle šmejdy? Probuďte se, prosím, a dobře si je pamatujte. Šťastné a veselé vánoce.

Ing. Michal Simkanič

www.ceskapravice.cz
Další články tohoto autora:
Michal Simkanič

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku