Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 24.12.2004
Svátek má Adam a Eva
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Opuštěné děti
 >MÉDIA: Choroba čivstva
 >SPOLEČNOST: Nová ikona svobodného životního stylu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vánoce
 >POVÍDKA: Vykoupení ze samoty
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak je to s těmi rachejtlemi
 >SPOLEČNOST: Svezl jsem se aneb Jak se baví mladí
 >DOKUMENT: Chudí už nepatří do chléva
 >USA: Filibuster - co to je
 >GLOSA: N4K Tuneláři
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Dvacáté povídání v předvánoční nostalgii
 >VĚDA: Američan si pochutná a Evropan se ošklíbá
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dobrý obchodní nápad
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kapří den

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
24.12. MÉDIA: Choroba čivstva
Jan Beneš

Nevím, jak věkovití jsou oni autoři LN, kteří se vehementně (naposledy 22.XII.) pustili do udílení rad a činění výtek Spojeným státům za, ouvej, nedobré prý zacházení s teroristy. Dokonce na ně nechávají ti pochopové imperialismu štěkat kdesi na Guantanámu psa. Dokumentováno i fotografií. Opravdu, ale opravdu moc ošklivé. Snad ještě horší než ti McDonaldi, do nichž násilím Američané nahánějí nevinné lidi a nutí je pod pohrůžkou brachiálního násilí jíst ty svoje hamburgery i saláty a pít coca colu.

Jenže, já pamatuji už pana ministra školství a osvěty Emmanuela Moravce a jeho pravidelná nedělní rozhlasová nabádání. (Po válce tu rubriku, co Živá slova, převzal Zdeněk Nejedlý). Během roku 1942 se věnoval svému jmenovci, plukovníku Moravci Františkovi a měl mu za zlé, že prý jeho služba, kdysi, než se nám dostalo šlechetné ochrany Velkoněmecké říše, prý nedbala demokratických práv občanů. Tudíž: pod ochranou Velkoněmecké říše zřejmě zvláště opečovávaných, že?

Pamatuji rovněž jak zle se kdejaký hrdinný intelektuál byl vždy ochoten obořit na bývalý jižní Vietnam, také stran těch nedostatečných demokratických práv, a podivuhodnou chorobou čivstva stižen, si jaksi nepovšiml dodržování těchto práv na severu země.

To však dokázala (viděl jsem na obrazovce) tehdy skvěle vysvětlit Jane Fonda, když na otázku co říká vyvraždění 20 000 lidí tam na severu Vietnamu, krajně udiveně takovou nehoráznou otázkou odvětila, že to se přece jednalo o vesnické boháče.

Amerika se stala obětí válečného útoku. Nebyl veden podle pravidel. Byli zavražděni zcela nevinní lidé starající se právě jen o svůj chléb s máslem a nikdy a nijak osnovatelům útoku neškodící. Na jistá práva by bandité držení na Guantanámu mohli mít právo, kdyby hnutí, jež hájili a prosazovali, jakási práva samo uznávalo. A páni kritici i redakce LN by zase měli právo Americe cosi vyčítat jen tehdy, kdyby k boji s terorismem sami nějak přispěli. Zatím ho vede Amerika osamoceně, ba proti vůli našich nových Daladierů a Chamberlainů.

Ano, jde to pomalu a dochází k osamoceným incidentům; jejich pachatelé jsou však americkou justicí stíháni a trestáni, rozhodně značně bystřeji a jednoznačněji, než si počínají soudy české.

Dialekticko-materialistická choroba čiv, ta odvěká snaha všech levičáků nedat se pomýlit realitou, je předváděna vcelku pravidelně na stránkách LN v článcích informujících o postupech války s terorismem, Spojených státech a bojích v Iráku. Pohříchu i článcích redakčních. Připomínají nářek nad bombardováním Drážďan, či Hamburku, aniž arciť vzpomenuli, že mu předcházel Birmingham, Coventry, Londýn, Rotterdam, Varšava a četná další města. A už vůbec ne to, že německý Freiburg si roku 1940 zbombardovala sama Luftwaffe, aby se vytvořila záminka pro tak zvané odvetné nálety na Anglii. Jak světu sdělil soudruh Vůdce a Říšský kancléř, Adolf Hitler.

Případně našeho bývalého Nejvyššího charismatika, který rodinu Červeňákovu hodil na krk Ústí nad Labem a napomenul město za rasismus, ačkoli mohl názorně předvést, jak takové vztahy mají vypadat tím, že by si rodinku nastěhoval k sobě do vily v Dělostřelecké ulici.

Svobody hoden, kdo svobodu zná vážiti každou, milí soudruzi. A přesně tak je tomu i s právy. Přestaňte už laskavě žvanit!


Další články tohoto autora:
Jan Beneš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku