Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 24.12.2004
Svátek má Adam a Eva
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Opuštěné děti
 >MÉDIA: Choroba čivstva
 >SPOLEČNOST: Nová ikona svobodného životního stylu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vánoce
 >POVÍDKA: Vykoupení ze samoty
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak je to s těmi rachejtlemi
 >SPOLEČNOST: Svezl jsem se aneb Jak se baví mladí
 >DOKUMENT: Chudí už nepatří do chléva
 >USA: Filibuster - co to je
 >GLOSA: N4K Tuneláři
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Dvacáté povídání v předvánoční nostalgii
 >VĚDA: Američan si pochutná a Evropan se ošklíbá
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dobrý obchodní nápad
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kapří den

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
24.12. SPOLEČNOST: Nová ikona svobodného životního stylu
Pavel Hons

15 let po pádu totalitního režimu jsme si již zvykli pohlížet na vlastní svobodu jako na naprostou samozřejmost. Zatímco pro generaci, která má stále v živé paměti veškeré "vymoženosti" předlistopadové éry představuje pojem svobody jednu z nejvyšších hodnot, většina mladých lidí již chápe svobodu jako naprostou samozřejmost. To je sice nanejvýše správné, ale i takovýto stav s sebou přináší určitá rizika. Mladí lidé, toužící odlišit se od zbytku populace a vyzdvihnout svoji vlastní individualitu se ve skutečnosti přímo řítí do sítě jakési "virtuální svobody". Je to "svoboda" diktovaná marketingových odděleními největších světových koncernů nabízejících produkty, které vás učiní zaručeně "free" a "IN". Mladí lidé chtějí být odlišní, vystoupit z davu - tato touha je pregnantně vyjádřena ironickým úslovím: "Chci být odlišný, jako všichni ostatní!" Současně je průvodním jevem současné doby nedostatek kladných vzorů, se kterými se příslušníci dospívající generace mohou identifikovat. Většinou si potom stanoví za vzor některého z právě populárních zpěváků, což, jak jistě sami uznáte, nemusí být vždy ideální volba.

Z těchto důvodů je proto nadmíru pozoruhodná skupinka lidí, jejichž webovou prezentaci jsem při brouzdání internetem před nedávnem objevil. Tito lidé se totiž rozhodli propagovat životní styl pana Františka Sochora, ze středočeského městečka Unhošť, který je, mírně řečeno, poněkud osobitý. Podle informací, které jsem nalezl na jejich obsáhlých stránkách, žije pan Sochor z části jako poustevník a z části jako bezdomovec. Nemluví s lidmi, nepotřebuje elektřinu, pitnou vodu získává z veřejně přístupné pumpy, ve své dýmce kouří tabák z nedopalků a den co den vyráží do ulic, aby prozkoumal obsah odpadních kontejnerů.

Zdá se vám, že pan František Sochor není tím nejlepším vzorem pro naši mládež? Příznivci pana Sochora to ovšem vidí jinak. Jeden z tvůrců stránek, vystupující pod pseudonymem "Dr.Macák" to v návštěvní knize vysvětluje takto:

"Pan Sochor je svým svobodným a nevázaným smýšlením velice odlišný od dnešních dětí monokultury, kterým jsou tvrdě diktovány ideály a vzory z televize, reklamy a jiných masových sdělovacích prostředků. Můžete zajisté namítnout, že pan Sochor je svobodný jednoduše proto, že je líný chodit do práce a proto, že nemá peníze. Z části to může být pravda, ale narozdíl například od našich spoluobčanů neplatičů se pan Sochor chová velice slušně a nikoho neotravuje svými problémy. Jde prostě svou cestou a já si myslím, že tato cesta není hodná opovržení!"

Jistě vás napadne, zda si autoři těchto stránek prostě jen nedělají hloupou legraci na účet sociálně slabšího, staršího člověka. Samozřejmě, celý web je laděn spíše humorně, nechybí zde dokonce ani povídky, ve kterých autoři nabízejí svoji představu o mládí pana Sochora, nebo dokonce celá historická práce, zabývající se dějinami smyšleného hradu Sochořína. Autoři se ale přesto nesnaží svého oblíbence zesměšňovat, nebo se mu dokonce vysmívat, naopak, z celého webu na nás dýchá oddanost společné myšlence a upřímný zájem o jeho zajímavý životní styl. Nedávno dokonce založili i jeho vlastní internetový fan club. Vše nakonec nejlépe vysvětluje další příspěvek "Dr.Macáka" v návštěvní knize:

"Chtěl bych tu říct, že tyto stránky nemají být, co se týče pana Sochora, vyjádřením cynismu, ale spíše recese. Já osobně bych mnohem radši dal sociální dávky panu Sochorovi, než naší přinejmenším blbé sousedce, která si nahlas pouští techno a její pes je postižen idiotismem. Takže tyto stránky berte s nadhledem a ne jako že pana Sochora uráží. Já ho považuji za slušného člověka. Sice nepracuje, ale nevykořisťuje ostatní slušné lidi tím, že si např. chodí pro vodu na veřejnou studnu atd. Vcelku bych řekl, že pan Sochor žije velmi ekologicky - kdyby každý byl jako pan Sochor, tak by naše planeta byla v daleko lepším stavu."
Další články tohoto autora:
Pavel Hons

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku