Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 28.12.2004
Svátek má Bohumila
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Věčný antiamerikanismus ještě jednou
 >MÉDIA: Vánoční veselice
 >GLOSA: Proč nežalovat rovnou samotného Boha?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo o Vánocích 2.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den
 >HISTORIE: Spotřeba vína na jednu čínskou báseň
 >PSÍ PŘÍHODY: Generálka na Silvestra
 >POLITIKA: Největší Marxův omyl - zbídačování dělnické třídy
 >DOKUMENT: Kontakty na zástupce MZV ČR v postižených oblastech
 >PENÍZE.CZ: Ani dárek není zadarmo
 >PRÁVO: Když rozum nezná, co poznaly smysly
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo o Vánocích
 >MOBY DICK: Za kolik prodat České Textárny
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí Vánoce
 >PENÍZE.CZ: Co vám neřekli o kapitálovém životním pojištění II.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
28.12. GLOSA: Proč nežalovat rovnou samotného Boha?
Jiří Wagner

Zpráva z tisku: O odškodné ve výši 400 miliónů dolarů žaluje skupina obětí z nacistického koncentračního tábora Osvětim amerického prezidenta George W. Bushe. Podle jejich mínění část Bushova dědictví pochází z práce osvětimských vězňů - prezidentův dědeček Prescott Bush za druhé světové války obchodoval s nacisty a jako spolumajitel ocelářské firmy těžil z práce osvětimských vězňů.

Společnost IPAS, zastupující osvětimské oběti, se projevila již před třemi lety, kdy žalovala vládu USA za smrt více než 400 tisíc maďarských Židů, neboť americká letadla nebombardovala přístupové cesty a železniční trať vedoucí k táboru. Za tento zločin(?) bylo požadováno odškodnění ve výši 40 miliard dolarů. Příslušný federální soud žalující společnost tehdy poslal kamsi, neboť poukázal na suverenitu státu ve vojenských rozhodnutích. Podobně dopadla IPAS v říjnu, kdy požadovala odvolání prezidenta Bushe z úřadu. Tehdy pohořela u amerického Senátu.

Advokát osvětimských obětí, düsseldorfský právník Peter Wolz zastupující IPAS, na to jde veskrze špatně a navíc žaluje nicotného viníka. I kdyby se podařilo prokázat, že Bushův dědeček i přes embargo obchodoval s nacisty, je to vskutku jen malá ryba. Wolz by v duchu své demagogické teorie měl žalovat americkou vládu, jakožto následníka vlád prezidentů Roosevelta a Trumana - za to, že Spojené státy vůbec vstoupily do války a tím umožnily Bushovu dědečkovi přes zmíněné embargo obchodovat s nacisty a týt z práce osvětimských vězňů - v případě maďarských Židů by Wolz ovšem mohl žalovat Spojené státy, že do válku vůbec vstoupiy, nikoliv že ji vedly mizerně.

Ani tady by se ale Wolz neměl zastavit. Prapříčinou vstupu USA do války byl přece nálet Japonců na Pearl Harbour - proč tedy nezažalovat nynějšího japonského císaře, resp. japonského premiéra jako následníka předsedy tehdejší vlády za to, že Japonsko přinutilo Spojené státy vstoupit do války a tím se de facto stalo prapříčinou údajného obchodování Bushova dědečka s nacisty i záhuby maďarských Židů? Kdyby byl Wolz ovšem věrný křesťanské nauce, měl by zažalovat samotného Boha jako prapůvodce všeho zla na Zemi (viz vznik Adama či spíš vznik světa!), nebo - v případě, že je Wolz ateista - by jeho žaloba měla směřovat proti přírodě a zejména opicím, z nichž vzešla lidská rasa (či dokonce žalovat samotný Velký třesk?). Z toho by ale peníze nekynuly a popularita už vůbec ne.

Nicméně Wolzova úvaha by měla jít jiným směrem - měl by žalovat všechny Němce, neboť oni jsou potomky těch, kteří způsobili strašlivé krveprolití, kteří stáli u zrodu oněch válečných zločinů i toho, že Bushův dědeček mohl údajně těžit z práce osvětimských vězňů. Kdyby šel Wolz do důsledků, musel by patrně nakonec zažalovat i sám sebe.

Zbývá tedy odpovědět na jedinou otázku - je pisatel těchto řádků skutečně větší magor než düsseldorfský právník Wolz?


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku