Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 29.12.2004
Svátek má Judita
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Turecko a Hitler v nás
 >POLITIKA: Terminátor v roli guvernéra
 >SPOLEČNOST: Rovnost před zákonem
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Milenium, Silvestr a Suvenýr
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo o Vánocích 3.
 >MÍSTO RECENZE: Utajené dějiny Čech
 >VZPOMÍNKA: Stalo se před 80 lety - dvě výročí
 >PSÍ PŘÍHODY: O tečení času
 >POLITIKA: Platy našich zákonodárců
 >PENÍZE.CZ: Podmínky bezúročného období kreditek se výrazně liší
 >SVĚT: Věčný antiamerikanismus ještě jednou
 >MÉDIA: Vánoční veselice
 >GLOSA: Proč nežalovat rovnou samotného Boha?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo o Vánocích 2.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Literatura  
 
29.12. MÍSTO RECENZE: Utajené dějiny Čech
Lubomír Ptáček

Vánoce skončily a nastal čas konzumace vánočních dárků. Otevřel jsem si knihu vydanou nakladatelstvím a vydavatelstvím Ivo Železný od autorů Česal, Dvořák, Mátl s názvem Utajené dějiny Čech I.-II. Podtitulek má Historie, o které nechtějí odborníci slyšet a je 13. svazkem velké řady Knihovny fantastických fakt.

Asi mám malý přehled o tom, co všechno u nás vychází, ale něco tak strašného jsem opravdu nečekal.

Doposud jsem záhadologii považoval za vcelku poctivé, i když poněkud svérázné řemeslo a nemám nic proti Součkovi, Dänikenovi a dalším, kteří umí upoutat čtenáře, pobavit ho, poučit a občas dokonce i dokáží odborníkům položit takové otázky, na něž se odpovědi nehledají úplně snadno. Mnozí dokonce provádějí svůj vlastní výzkum a čtenáře seznamují s jeho výsledky. V každém případě jsem si představoval záhadologa jako člověka s obrovským zápalem pro něco, od čeho jej ostatní odrazují, čím se seriózní věda nezabývá, co je zajímavé a čím dokáže zpochybnit vžité názory nebo často opakovaná klišé.

Nikdy by mě nenapadlo, že i v tomto řemesle se najdou lidé, kteří s ním nesmýšlejí poctivě. Než na to ovšem přijdete, knihu Utajené dějiny Čech čtete se údivem a říkáte si, jak ta záhadologie pokročila a jak jste v této oblasti zanedbaní. Například v kapitole Na vlnách theta čtete o změněných stavech vědomí, čtyřech doložených hladinách vlnění při činnosti mozku a napojení na astrální svět.

Jeden úryvek za všechny: Do jiných dimenzí prostě nelze za běžných podmínek proniknout. Lze však zachytit jejich energetické vyzařování. Při střetu informačních polí různých světů může někdy dojít ke stavu, kdy částice vyrovnáváním vlivu přitažlivých a odstředivých sil zaujmou rovnovážnou polohu, vytvoří osově souměrnou geometrickou strukturu a zamrznou v ní. Vznikne nová, hmotná realita. Konec úryvku.

Evergreenem v celé knize jsou tzv. tvarové zářiče, přičemž jejich nejvhodnějším tvarem je kříž, má nejvyšší výkon a dokáže ovlivnit všeprostupující energetická pole. Já vím, je to únavné, ale ještě musím ocitovat, že kříže vysílají nejen horizontálně, ale i vertikálně a tvoří přírodní informační stroje, jejichž součástí jsou nabitá paměťová pole a do paralelních světů zde mají brány nelidé a beztělci.

Autoři ani nejsou v hledání a vysvětlování záhad příliš vynalézaví, tvarové zářiče jako univerzální princip příčin historických jevů se opakují v celé knize mnohokrát, a tak jsem po jejím prolistování (přečíst ji nelze) musel obdivovat jedinou věc: jak někdo dokáže nakupit téměř pět set stran naprostých nesmyslů, najít si nakladatele, knihu vytisknout a úspěšně ji prodávat. Nahodile jsou zde semlety různé události z českých dějin, od pravěku až do roku 1768, jak autoři uvádějí. Doufám, že se dočkáme dalšího pokračování. Do současnosti ještě pár set let chybí.

Mnohem méně obdivu zaslouží profesionální otrlost autorů, kteří pouze těží z výnosného tématu a považuji za velmi nepravděpodobné, že by sami věřili čemukoli z toho, co napsali.

Případné zájemce před knihou co nejdůrazněji varuji.
Další články tohoto autora:
Lubomír Ptáček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku