Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 30.12.2004
Svátek má David
  Výběr z vydání
 >OSOBNOST: Ladislav Štoll - titán zašlých časů
 >POLITIKA: Škromachova hozená rukavice
 >FEJETON: Novoroční předsevzetí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem byl Samaritánem
 >POLITIKA: Vnitřní logika marxismu
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: O ženitbě
 >PRÁVO: Kam až smí sáhnout ministr
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak bylo letos na Mrázovce
 >SPOLEČNOST: Novináři vyhlásili válku zdravému rozumu
 >ÚVAHA: Moralisté? Pozor na ně! Nebezpečí na dohled!
 >DOKUMENT: Aktualizace situace v oblastech zasažených zemětřesením
 >PENÍZE.CZ: Ledy stavebního spoření se (snad) pohnou
 >EVROPA: Turecko a Hitler v nás
 >POLITIKA: Terminátor v roli guvernéra
 >SPOLEČNOST: Rovnost před zákonem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
30.12. SPOLEČNOST: Novináři vyhlásili válku zdravému rozumu
Adlatus

V honbě po senzacích a zvyšování zisků médií se bulvární novináři příliš nezamýšlí nad důsledky své činnosti. Titulek Stát vyhlásil válku pedofilům se přece v novinách vyjímá tak hezky. Uvědomí si autor takového článku, že se dopouští trestného činu? A uvědomí si, nakolik se takovým článkem podílí nejen na prohlubování osobní tragédie řady zcela nevinných postižených lidí, ale potenciálně i na vyšším počtu jejich selhání, a tedy i na zneužívání dětí?

Pedofilie není trestným činem. Pedofilie je neměnnou celoživotní orientací a vůbec automaticky neznamená zneužívání dětí. Vzhledem k individualitě citové, erotické i sexuální orientace každého člověka dokonce ani nelze stanovit, od kdy již člověk je pedofilním. Pokud je pedofilní složka osobnosti menšinová, může takový člověk prožít celý život, aniž by ho jen napadlo, že by toužil po sexu s dítětem. Přitom právě pro podíl této orientace může být ale vynikajícím učitelem. Novináři neustále používají termíny pedofilie, stejně jako homosexualita, coby škatulky, do kterých lze každého jednoduše zařadit.

Ale zpět k pedofilii. Samozřejmě existuje řada těch, u kterých je pedofilní složka orientace natolik silná, že si sami sebe jako pedofily uvědomují a adaptace na vztah s dospělým pro ně není reálná. Pedofilie pro ně znamená v první řadě celoživotní handicap, v rámci kterého nemají šanci na partnerský vztah. Zkuste si každý z vás, kdo se cítíte být "normálními", představit, že celý život strávíte v osamění. A jako by toho nebylo dost, ještě se pravidelně z novin a televize dozvídáte, jak jste špatní, zlí, nebezpeční, a to aniž byste se čehokoli dopustili. Člověk, který je postižený pedofilní orientací, je předem vyloučen ze společnosti, izolován, ostrakizován. Bojí se komukoli svěřit, a tak žije se svým postižením zpravidla sám, bez pomoci. Za těchto okolností není divu, že řada pedofilů dříve či později selže. Selže buď tak, že zneužije dítě, nebo tak, že spáchá sebevraždu.

K této ostrakizaci právě vydatnou měrou přispívají média, která v reportážích vytrvale zaměňují pojem pedofilie a zneužití. Nejen že jde o popření presumpce neviny, ale v řadě případů takové články dokonce naplňují znaky trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob dle § 198a trestního zákona, což si bohužel někteří páni novináři ve svatém zanícení asi ani neuvědomují.

To, co v řešení problému pedofilie chybí, není v žádném případě nedostatek nástrojů trestního práva a kriminalizace, a již vůbec ne vytváření honu na čarodějnice. To, co chybí, je účinná a efektivní prevence. Každý narkoman může využít anonymní pomoci včetně výměny injekční stříkačky přesto, že si svou závislost sám a vědomě přivodil. Pedofil však na bezplatnou anonymní radu u psychiatra, psychologa či sexuologa nárok nemá. Za svou orientaci sice nemůže, a třebaže se nikdy ničeho nedopustil, veřejností je díky "investigativní" popularizaci vnímán jako nebezpečná zrůda. Pokud by náhodou chtěl vyhledat odbornou pomoc, tak jedině po předložení občanky, zdravotního průkazu a záznamu ve zdravotní kartě. Divíte se, že se pedofilové o pomoc moc nehlásí? Pak se také nedivte, že řada z nich svůj kříž neunese a selže. Za tato selhání a zneužití dětí tak nesou svůj díl odpovědnosti i ministerstvo zdravotnictví a naši žurnalisté.

Adlatus
prosinec 2004

P.S. o trestný čin opravdu jde ...
- podnět veřejnému ochránci práv
- odpověď veřejného ochránce práv
- podnět Radě vlády pro lidská práva
- odpověď Rady vlády pro lidská práva
- dotaz Nejvyššímu soudu
- odpověď Nejvyššího soudu
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku