Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 30.12.2004
Svátek má David
  Výběr z vydání
 >OSOBNOST: Ladislav Štoll - titán zašlých časů
 >POLITIKA: Škromachova hozená rukavice
 >FEJETON: Novoroční předsevzetí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem byl Samaritánem
 >POLITIKA: Vnitřní logika marxismu
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: O ženitbě
 >PRÁVO: Kam až smí sáhnout ministr
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak bylo letos na Mrázovce
 >SPOLEČNOST: Novináři vyhlásili válku zdravému rozumu
 >ÚVAHA: Moralisté? Pozor na ně! Nebezpečí na dohled!
 >DOKUMENT: Aktualizace situace v oblastech zasažených zemětřesením
 >PENÍZE.CZ: Ledy stavebního spoření se (snad) pohnou
 >EVROPA: Turecko a Hitler v nás
 >POLITIKA: Terminátor v roli guvernéra
 >SPOLEČNOST: Rovnost před zákonem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
30.12. Prst míří vysoko
(eff)

Kdyby byly u nás normální poměry, kolem zrušení dvou policejních útvarů by bylo méně rozruchu. Sama policie se tváří, že poměry normální jsou a že jde jen o cosi jako „racionalizační opatření“, že dva útvary se rozpustí do těch zbývajících, čímž vznikne úspora, „protože dva lidé přijdu o příplatky za vedení“, jak hezky vysvětlila policejní mluvčí Kosinová. V programu opoziční ODS je dokonce slučování policejních útvarů vyhlášeno za prioritu.

Jenže poměry normální nejsou a veřejnost je znepokojena, proč se ruší dva ze sedmi oddílů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Tím spíš, že jde o odbor specializovaný na násilné trestné činy a odbor zabývající se pašováním zbraní. Přičemž u nás není násilných činů zrovna málo a jsme významní výrobci ručních palných zbraní. Oficiální vysvětlení, proč se útvary „slučují“, budí úsměv – že prý je to proto, aby reformovaný ÚOOZ „lépe vyhovoval požadavkům Europolu“. Opravdu nelze vymyslet nic důvtipnějšího, než „my nic, to Unie“?

V rušeném „odboru násilí“ pracoval zvláštní tým, který se zabýval trestnou činností policistů, to je fakt, který vrhá na celou reorganizaci ostré světlo. Policie zatím mlží kolem souvislostí s řáděním gangu Davida Berdycha. Tato skupina páchala vraždy, loupeže a únosy ne méně než šest let, po většinou v době, kdy byl ministrem vnitra současný ministerský předseda Stanislav Gross. Berdychovi muži páchali svoje zločiny v přestrojení za policisty, a co horšího, co zatím policejní mlhou proniklo ven, i ve spojení s policisty. Státní zástupce Jaroslav Dolejší „nevylučuje ani nepotvrzuje“, že nedávné zatčení dvou vysokých důstojníků pražské policejní správy s Berdychovým gangem souvisí.

Marně nás policejní prezident Jiří Kolář ujišťuje, že jde o uklouznutí jednotlivců ve sboru, čítajícím padesát tisíc hlav. Jestliže Berdychův gang působil v součinnosti s policejními silami šest let, to už není uklouznutí jednotlivců. To je neschopnost udržet v chodu samočistící mechanismy, které musí každý policejní sbor na světě mít, aby se vyvaroval kontaminaci ze strany kriminálního podsvětí. Je to selhání profesní, které souvisí se selháním politickým. Nelze ho „řešit“, rozumějme kamuflovat, rozehnáním dvou oddělení, kam nákaza zřejmě pronikla. Ministr vnitra František Bublan připustil, že jde o „věci, o kterých se tak nějak vědělo“. Věděti a nezabrániti, rovná se míti svůj díl viny, a tady míří obviňují prst na politické špičky, které mají v popisu práce, aby víc než „tak nějak“ věděly. Aspoň to nám budiž útěchou a uklidněním, že zasáhla Inspekce ministra vnitra, jakkoli její zásah z nikoho politickou odpovědnost nesnímá.

Aston
Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku