Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 31.12.2004
Svátek má Silverstr
  Výběr z vydání
 >BAJKA: Podobenství o mravenci a kobylce
 >GLOSA: Zase se budou vyhazovat (naše) peníze
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Silvestr
 >SPOLEČNOST: „Tiše a ochotně péefka na plotně...“
 >JEDNOHUBKY: Pavouci, garáže a mučidla na Malé Straně
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejskové přejí plodný Nový rok
 >HUMOR: Dva deníčky
 >DOKUMENT: Aktualizace situace v oblastech zasažených zemětřesením
 >PENÍZE.CZ: Co vám neřekli o kapitálovém životním pojištění III.
 >OSOBNOST: Ladislav Štoll - titán zašlých časů
 >POLITIKA: Škromachova hozená rukavice
 >FEJETON: Novoroční předsevzetí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem byl Samaritánem
 >POLITIKA: Vnitřní logika marxismu
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: O ženitbě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
31.12. Ohlédnutí za rokem 2004
(eff)

Byl to rok dobrý, nebo špatný, ten rok 2004?
Vstoupili jsme do Evropské unie. Tím padla "de iure", tedy literou práva, literou mezinárodních smluv, navíc i s potvrzením voliče, ať už se dostavil nebo nedostavil k referendu, izolace, kam jsme se dostali v roce 1938 na předlouhých padesát let plus dalších patnáct "vybabrávacích" nádavkem. Pozitivní efekt se dostavil okamžitě, kola se roztáčejí, zahraniční investice rostou, životní úroveň roste, koruna se zpevňuje oproti dolaru i euru.

Jestli je něco zarmucující, pak je to zbytečně defétistický, až hysterický tón, s nímž bývají komentovány veřejné záležitosti. Velmi obecně vzato, ať si myslíme o konkrétních politicích a jejich činech cokoli, naše politická scéna je standardním politickým organismem, se všemi atributy, jež náleží k demokratickému systému. Ke "znechucení politikou" není žádný důvod. Pokud se nám ten či onen politik nelíbí, konejme kroky, ať je odstraněn nebo jeho moc omezena - v tom je velká odpovědnost především lidí veřejně činných, tedy dalších politiků, a lidí s politikou úzce spjatých, ať jsou to odpborníci z oblasti ekonoimiky a politologie, nebo novináři. Ultimativním prubířským kamenem jsou samozřejmě volby. V roce 2004 jsme měli troje. Prokázaly únavu z vlády sociální demokracie. I to je naprosto standardní jev. Není to pro sociální dmeokracii nic ostudného, nic osudového. Má v roce následujícím čas připravit se na volby v roce 2006, jež pravděpodobně prohraje. Jde ale o to, aby je prohrála jako strana konsolidovaná, důstojná, s jasným programem. Vítězem bude pravděpodobně ODS, avšak ne vítězem dominantním, bude muset do koalice. Za jakých okolností a s kým, to jsou otázky, na něž příští rok přinese náznaky odpovědi a volební rok 2006 definitivní odpověď. Otázka evropská bude hrát velkou roli. To, že současná ODS strpí, že získala - a podporuje - pověst antievropské a v důsledcích protizápadní politické strany (což je podporováno absurdním "orientálním" koketováním jejího čestného předsedy Václava Klause), je stejně absurdní, jako že vládnoucí ČSSD, fakticky úspěšná vládní strana, je rozervaná na přinejmenším tři nepřehledné proudy a nechává sebou mávat pošetilým důchodcem z Vysočiny. Vzestup vlivu komunistů je asi nejhorší jev v bilanci roku 2004. Je třeba ho vnímat vážně, avšak bez hysterie. Komunisté jsou síla neproduktivní, sterilní a není třeba se jich pro budoucno obávat jen proto, že se jim v roce 1948 povedl státní převrat za zcela unikátních a neopakovatelných historických okolností s masivní pomocí tehdy nepřátelské cizí mocnosti. Jsou schopni vadit, a vadí. Nejsou schopni vážně škodit, a tak to nepochybně bude i v roce, který nastává a v létech následujících.
Oslavme konec starého a příchod nového roku v dobré mysli, s přáteli a rodinou. Úspěchy roku 2004, a nebylo jich málo, jsou úspěchy všech tvůrčích lidí naší země a přičiňme se, aby jich bylo v roce 2005 ještě víc. Na to budu myslet při novoročním přípitku.
Přeji všem čtenářům Neviditelného psa radostný a úspěšný rok 2005.
Ondřej "Aston" Neff


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku