Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 4.1.2005
Svátek má Diana
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Evropa a Amerika - blízké či vzdálené světy
 >MÉDIA: Ekologické pořady ČT manipulují lobbysté nátlakových skupin
 >USA: Školství ve Spojených státech
 >POLITIKA: Co je vlastně komunismus?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Dannyho parťáci 2
 >EVROPA: Nezávislá sjednocená Evropa závislá na Rusku
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Nový rok na salzburských mostech
 >PSÍ PŘÍHODY: Také Iris dovede kulhat
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Havel opět prezidentem
 >SPOLEČNOST: Vivat multikultura!
 >ZVĚROKRUH: Kozoroh
 >EVROPA: Rozhodnutí o zahájení jednání s Tureckem (1)
 >POLITIKA: Novoroční projev pana Klause
 >NÁZOR: Kdo nechápe demokracii
 >PENÍZE.CZ: Než koupíte byt nebo dům

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
4.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Havel opět prezidentem
Jan Kovanic

Zase jsem po delší době slyšel mluvit (ex)prezidenta Havla a po velice dlouhé době, snad od svého odchodu z funkce vůbec poprvé, také o nějakém problému, který se nás, čížků, přímo dotýká. Ne že bychom měli být lhostejní k osudům Kubánců, Ukrajinců či Barmánců, to v žádném případě ne. Ale košile bližší než kabát. (Košilí je myšlena Evropská unie a nátělníkem v ní je potom zaujetí českého postoje k nové evropské ústavě.)

Byl to exkluzívní rozhovor - díky moderátorovi. Václav Moravec se v neděli na ČT1 exkluzívně ptal, Václav Havel zoufale hloupě odpovídal - tedy co se týče právě oné evropské ústavy. Prý nemáme k schvalování eustavy svolávat referendum, protože je její text složitě technicistní a Evropskou unii stejně příliš nemění. U takového příznivce referend podobný názor zarazí. Havel jasně vyjádřil obavu, že nerozumní občané eustavě nerozumějí a mohli by ji snad i neschválit, což by bylo nebezpečné.

Au, au, jauvejs. Tak proč se má o evropské ústavě vůbec hlasovat, když tu existuje "nebezpečí", že ji v referendu neschválíme? Havel pak řekl něco úplně kuriózního: Totiž že občané své základní ano řekli už v lidovém hlasování o členství v unii, proto by referendum bylo nadbytečné. Jednou jste, holoubkové, schválili vedoucí úlohu Evropy, teď už je zbytečno hráti si na demokracii...

Aha, rozumní Francouzi kvůli slučitelnosti s eustavou budou měnit svou národní ústavu, ale podle Havla by se snad o eustavě nemělo hlasovat vůbec? Ale ono se prostě hlasovat musí - buď v parlamentu, nebo v referendu. Přičemž v parlament (současný) má pan Havel větší důvěru, nežli v občany. Jenže když v tom parlamentu sedí zase kritici eustavy, politici z ODS, kteří jí nerozumějí. "Tvrdí, že oslabí národní a státní suverenitu, ústava jí ale naopak posílí," pravil v onom rozhovoru Václav Havel.

Václav Havel se mýlí, nebo je neznalý. Ale on se většinou nemýlí a zákony měl vždy naštudovány dobře - alespoň v době, kdy ho drtily. Charta 77 byla založena na jednoduché úvaze, že bude požadovat, aby stát dodržoval své vlastní zákony a mezinárodní závazky. Takže Havel má jistě solidně prostudovány i nové evropské dokumenty.

Ano, ono se toho až moc tak nezmění - zpočátku. Od roku 2014 však dostanou větší váhu při rozhodování v legislativních orgánech EU větší země. A některé menší ani nebudou mít své zástupce v Evropské komisi. Může se stát, že v některých otázkách "národního zájmu" budeme přehlasováni. Celkem dvacet oblastí, ve kterých se zatím vyžaduje jednomyslnost, přejde do oblasti odhlasovávané "kvalifikovanou většinou", přičemž ona většina bude jinak "kvalifikovaná" než dnes. To už je určitá změna. Neříkám, že třeba ne k lepšímu, ale je to změna.

Okamžitou novinkou bude zřízení funkce ministra zahraničních věcí EU. "Tato funkce by měla přispět k větší soudržnosti zahraničních aktivit unie... Ostatní země budou díky ní moci snáze rozpoznat hlas unie". Nu, "rozpoznat hlas" snad budou moci, ale "v oblasti zahraniční politiky bude Rada i nadále ve většině případů přijímat rozhodnutí jednomyslně." Nu a v menšině bude znít hlas ministra zahraničních věcí. Možná stejně arogantně k jiným evropským názorům, jak arogantně zněly hlasy Francie a Německa proti USA a jejím evropským spojencům (v NATO), které odsuzovaly válku s Irákem. "Měli jsme mlčet". To se mi tedy nelíbilo.

A ještě jedna novinka nastane: Vznikne nová funkce "předsedy Evropské rady". Ten bude na dva a půl roku volen Evropskou radou (tvořenou evropskými papaláši). A pak může být tento "evropský prezident" zvolen ještě jednou. A právě zde má Václav Havel velké šance - evropští přednostové vlád ho ještě neprokoukli, jako my doma. Mezinárodně jest uznáván, stejně jako Mandela a Jásir Arafát... Takže má velkou šanci stát se prvním evropským prezidentem.

Pokud ho Češi nepodrazí tím, že by v referendu evropskou ústavu neschválili...

Dnes si myslím, že bychom přese všechny výtky eustavu přijmout měli. Ale Mandelu, Arafáta ani Havla bych v EU za prezidenta mít nechtěl...

Psáno v Praze dne 3. ledna 2005

Citovaný pramen: "Ústava pro Evropu - Průvodce pro občany". (Je toho jen 32 stran.)

K eustavě viz i Šamanovo doupě z 12.10. 2004 Češi, čtěte!


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku