Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 3.1.2005
Svátek má Radmila
  Výběr z vydání
 >VZPOMÍNKA: Silvestr byl a kdo na to měl se veselil
 >KNIHA: Zabíjení lidí jako vědecká otázka
 >PIG BEAT: ...a zase ta Prasárna
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Na Nový rok na Řípu
 >SPOLEČNOST: Trpká zkušenost se Záchrannou službou
 >VĚDA: Zprávy, které by neměly čtenáři uniknout
 >PSÍ PŘÍHODY: Útěk před ohňostrojem
 >BAJKA: O neobyčejně chytrém pejskovi
 >SPOLEČNOST: Štěstí přeje připravenému
 >JEDNOHUBKY: Když to v Praze na člověka přijde
 >PENÍZE.CZ: Co vám neřekli o kapitálovém životním pojištění IV.
 >EVROPA: Turecko do EU? Samozřejmě?
 >MOBY DICK: Protialkoholní léčba v Českých Textárnách
 >FEJETON: Máme co dát generaci našich vnuků?
 >ÚVAHA: Cena jména

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
3.1. VĚDA: Zprávy, které by neměly čtenáři uniknout
Lubomír Ptáček

Na přelomu roku se na internetu objevily některé zajímavé zprávy, které stojí za zaznamenání. První se týká tragických událostí v JV Asii, druhá je o až dosud smrtelném onemocnění vzteklinou.

1. Tsunami

Pobřeží pevnin a ostrovů zasažená vlnami tsunami v Indickém oceánu nebyly vybaveny žádným varovným systémem, který se používají na mořském pobřeží například v USA nebo v Japonsku. Úvahy o tom, zda se postižené státy chovaly zodpovědně ke svým občanům a k zahraničním turistům, ponechme budoucnosti, rána je zatím ještě příliš čerstvá.

Podle BBC News existovala možnost, jak se mnoho lidí mohlo zachránit před tsunami a dokládá tento názor satelitními snímky. Zhruba 5 – 40 minut před zničující vodní invazí se stalo to, že moře náhle pokleslo, ustoupilo od břehu a odhalilo se mořské dno v délce až stovky metrů (v závislosti na strmosti jeho klesání).

Kdyby si lidé dokázali tento jev správně vysvětlit, měli několik minut až několik desítek minut na záchranu nebo alespoň zmírnění následků ničivé přílivové vlny. Zajímavé v této souvislosti je, že mezi oběťmi katastrofy nebyla nalezena prakticky žádná zvířata, jež zřejmě, na rozdíl od lidí, dokázala zareagovat na varovné příznaky blížícího se nebezpečí: zvuk moře, chvění země, pachy, atmosférický tlak atd.

2. První člověk, který přežil onemocnění vzteklinou

Na serveru CNN.com se objevila zpráva, podle níž patnáctiletá Jeanna Giesová z města Wauwatosa (USA, Wisconsin) přežila onemocnění vzteklinou, které dosud bylo abslolutně smrtelné.

Dívku v září loňského roku pokousal infikovaný netopýr a nikoho nenapadlo, že by měla ihned vyhledat pomoc. V polovině října se u ní objevily příznaky vztekliny. Tým lékařů z tamější dětské nemocnice ihned zahájil experimentální, do té doby na člověku nikdy nepoužitou léčbu, jejíž součástí je mimo jiné uvedení pacienta do hlubokého kómatu. Léčba byla nakonec úspěšná a pacientka nyní podstupuje rehabilitační léčbu směřující k obnově svalové síly, váhy a pohybové koordinace.

Vedoucí týmu lékařů sdělil, že tato metoda měla být nejdříve jako každá jiná odzkoušena na zvířatech, ale v daném okamžiku neměli na vybranou, neboť dosud všechny podobné případy skončily smrtí. Dokonce ani po tomto úspěchu ji nelze uznat za doporučenou metodu léčby vztekliny, pokud nebude za podobných okolností zopakována.

Dosud je známo jen pět případů, kdy pacient přežil onemocnění vzteklinou poté, co se projevily její příznaky. Na rozdíl od tohoto případu však vždy šlo o lidi očkované buď před nakažením, nebo po nakažení, avšak ještě před projevem symptomů.
Další články tohoto autora:
Lubomír Ptáček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku