Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 4.1.2005
Svátek má Diana
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Evropa a Amerika - blízké či vzdálené světy
 >MÉDIA: Ekologické pořady ČT manipulují lobbysté nátlakových skupin
 >USA: Školství ve Spojených státech
 >POLITIKA: Co je vlastně komunismus?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Dannyho parťáci 2
 >EVROPA: Nezávislá sjednocená Evropa závislá na Rusku
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Nový rok na salzburských mostech
 >PSÍ PŘÍHODY: Také Iris dovede kulhat
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Havel opět prezidentem
 >SPOLEČNOST: Vivat multikultura!
 >ZVĚROKRUH: Kozoroh
 >EVROPA: Rozhodnutí o zahájení jednání s Tureckem (1)
 >POLITIKA: Novoroční projev pana Klause
 >NÁZOR: Kdo nechápe demokracii
 >PENÍZE.CZ: Než koupíte byt nebo dům

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
4.1. RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Dannyho parťáci 2
Ondřej Neff

Pokud chcete znát můj názor, zda stojí za to na Dannyho parťáky 2 jít, pak řeknu, ano, má to smysl, ale mnoho od toho nečekejte. Kdo viděl jedničku, a dávali ji v televizi v neděli, jistě odhadne, o čem bude dvojka, bude to zase lupičská důmyslná kombinace s překvapivým rozuzlením. Hlavním tahákem jsou opět herecké hvězdy. V titulní roli je Ceorge Clooney, fakticky hlavním hrdinou je Brad Pitt, v ženských rolích tu září Catherine Zeta-Jones a Julia Roberts. Dannyho parta je v tomto filmu pod tlakem ze strany herního mafióza Terryho Benedicta (Andy Garcia) a musí vrátit i s úroky to, co Benedictovi v prvním díle ukradla. Jaksi není vysvětleno, proč se všichni Benedicta tolik bojí, když se ho nebáli dřív, ale budiž, kdyby tomu tak nebylo, nemohl by příběh vzniknout. Parta odletí krást do Evropy, do Amsterodamu a do Říma - a zde se jí připlete do cesty francouzský lupič - gentleman Arsene-lupinovského stylu, aby jim zhatil plány.
Schéma je už mnohokrát viděné: přípravy, provedení, zklamání - abychom pak zjistili, že je všechno úplně jinak. Logiku v tom nehledejme, musíme hodně překousnout, aby příběh držel pohromadě. Pracuje se zde s předpokladem totální pitomosti policie, což je předpoklad do značné míry správný, ale přece jen na to, kdo přijde do vězení si vyzvednout vězně a odvézt ho pryč, nato je i hodně pitomá policie poměrně opatrná (ve skutečnosti, ne ve filmu). Pokud nedostatek logiky jste ochotni spolknout, pak nebudete mít s trávením filmu problémy, s výjimkou rozuzlení (ono "všechno bylo jinak"). To je totiž natolik stupidní, že bylo nutno ho natočit ve zrychleném sledu kutálející se kamerou, aby divák neměl čas zvolat "kristepane, to je blbost"! Nebudu to rozvádět, to bych si počínal ve stylu "vrahem je zahradník", řeknu tedy jen to, že jde o typický příklad "idiotic plot", tedy takové zápletky, která počítá s tím, že všichni zúčastnění se chovají slabomyslně a autoři zvou k tomuto karnevalu idiocie i diváka. Takže, když jsme šli z kina, před námi šel hlouček, kde jeden pán velmi temperamentně vysvětloval svým dámám, co se vlastně ve filmu stalo a dával jim najevo, že jsou pitomé.
Myslím, že ty dámy nebyly ty pitomé.
Recenzenti ztrhali epizodu, kdy Julie Roberts hraje Julii Roberts (tedy: její postava předstírá, že je herečka). Zrovna tahle epizoda mi přišla docela příjemná, jakkoli se snad do filmu moc nehodila - ale, proč by tu nemohla být? Rozhodně je to menší hloupost, než mnohé jiné v tomto jinak docela příjemném filmu.
Podotýkám, že jedničku jsem viděl až v televizi a připadala mi horší, než dvojka. Julie Roberts v roli Tess má nesnadnou úlohu sehrát cosi jako ženskou onuci vystaveou manipulaci - okamžik, že se jí Benedict zříká výměnou za peníze, je velmi snadno vysvětlitelný - každá ženská by ráda spolkla výmluvu, že nikdy nehodlal tu úmluvu dodržet, tím spíš, že by žila v Benedictově zlaté kleci. Ale to se týká - připomínám - jedničky, ne dvojky, tam naopak je Tess ve velmi dobré šarži.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku