Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 5.1.2005
Svátek má Dalimil
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jak sjednotit liberální pravici
 >GLOSA: Tsunami a veselí Češi
 >MÉDIA: PF ČT aneb Podivná filantropie České televize
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Radostné parkování
 >POLITIKA: Nedemokratičnost EU a demokratická podstata české státní ideje
 >ARCHITEKTURA: Praha trochu jinak
 >ÚVAHA: Lépe zemřít jako člověk, než žít jako zvíře
 >POLITIKA: Doleva, potvrzeno!
 >PSÍ PŘÍHODY: Jemné zacházení se dveřmi
 >SPOLEČNOST: Cizinec není našinec
 >ÚVAHA: Největší katastrofou v dějinách je komunismus
 >HISTORIE: Tarnopolský ústup 1917 (1/3)
 >JEDNOHUBKY: Tchyně v jezeře
 >PENÍZE.CZ: V zahraničí vám pojistí i nevěru partnera
 >SVĚT: Evropa a Amerika - blízké či vzdálené světy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
5.1. ARCHITEKTURA: Praha trochu jinak
Zdeněk Lukeš

Vítám vás do nového ročníku Architektury na Psu - běží už šestý rok, má asi 300 dílů a je jedinou rubrikou, která je provázána odkazy.

Dnes napíšu o další zajímavé knize. Přináší reprezentativní kolekci fotografií prof. Pavla Štechy, o jehož nedávné předčasné smrti jsem referoval zde. Kniha je členěna do několika kapitol podle témat. Najdete tu snímky z areálu Pražského hradu, který Štecha fotografoval po léta, nejdřív pro Plečnikovu výstavu, později pro sérii sešitů z edice Fragmenty. Kdo ji zná, ví, že tu jsou vedle známých záběrů i neobvyklé detaily, které na první pohled nepostřehnete, nebo záběry ze vzducholodi.

Další kapitoly jsou věnovány Staroměstskému náměstí, art-déco rezidenci primátora v budově městské knihovny od arch. Roitha, dále starému židovskému hřbitovu, pražským domovním znamením, Müllerově vile Adolfa Loose, až po téma pražských zahrad a fontán.

Kapitoly uvádějí texty spisovatele a filosofa Josefa Kroutvora. Nebylo snadné přesně určit záběry jednotlivých snímků, ale nakonec se nám společným úsilím podařilo najít snad vše, i ty zdánlivě anonymní kanály v pražské dlažbě. Ostatně tak by si to Pavel Štecha také přál, byl v tomto směru pedant. Myslím, že by byl s knížkou spokojen, i díky úpravě Jany Vahalíkové, která s grafikou módně nekouzlí. Knihu vydalo nakladatelství Prostor ve spolupráci s hl. městem Prahou, české texty do angličtiny přeložil Šimon Pellar, osobní vzpomínku připojil Kristián Suda.

Chcete-li mít v knihovně moderní publikaci, která ukazuje krásy naší metropole trochu jinak, než je obvyklé, neváhejte si koupit Štechovu knihu Praha. Prague.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku