Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 7.1.2005
Svátek má Vilma
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Ad "Ví ODS, co chce?"
 >VÍKENDOVINY: James Bond, já a štíty hor
 >GLOSA: Pomůžeme mrtvým, nebo živým?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Televize 2
 >POLITIKA: Největší omyl ze všech
 >BAJKA: O tygrovi aneb Proč se šelem bát?
 >PSÍ PŘÍHODY: Až do středu Země
 >POLITIKA: Zatočit s komunisty, ne s volebním systémem
 >SPORT: Konání Zlaté lyže je kvůli počasí ohroženo
 >POLITIKA: Pehe svým liberálům nerozumí
 >SPOLEČNOST: Výprodej zboží (nejen povánoční)
 >EKONOMIKA: Rok 2005 bude podobný předchozímu roku
 >PENÍZE.CZ: Na sociálních dávkách dostaneme v roce 2005 víc
 >EKONOMIKA: Dolar bude ještě oslabovat
 >SVĚT: Globalizace jako pokrok či pohroma

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
7.1. RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Televize 2
Ondřej Neff

Konečně jsou zase normální poměry a mohu se vrátit k rozepsané kapitole o televizi v padesátých létech! Začátek je zde a pak už jsou odkazy na všech dosavadních 67 dílů.
V prvním dílu jsem psal, jak a kde jsem poprvé viděl televizi. Bylo to na dlouhou dobu naposled. Rodiče pokládali televizi - právem - za blbost a trvalo to mnoho let, než ji koupili - z výborné webové stránky oldradio.cz se dozvídám, že televizor Lotos (náš první přístroj) se vyráběl až od roku 1961! První televizory měly maličkou obrazovku (průměr kulaté obrazovky 25 cm), samozřejmě černobílou, to dodávám jen pro pořádek. Některé přístroje měly krom obrazovky ještě rádio.Obraz to byl maličký, takže ho lidi všelijak vylepšovali. Prodávala se zvětšovací skla, která se stavěla před obrazovku! Někteří lidé si dávali na obrazovku barevný filtr, který byl nahoře do modra a dole do červenohněda, aby vyvolali iluzi barevného televizního vysílání.
O televizory byl mezi lidmi obrovský zájem. Režim nebyl dlouho schopen krýt poptávku a lidé stávali dlouhé fronty, aby si mohli televizor koupit. Režimní noviny to vydávaly za úspěch - jako doklad blahobytu, že lidé stojí frontu na něco tak luxusního, jako je televizor.
Na program si téměř nepamatuji - jen na několik detailů. Předpověď počasí, to byla kreslená postavička svatého Petra. Kreslené bylo i varování "závada není na vašem přijímači", na kresbě byl rozlícený muž štípající televizor sekyrou, takže to bylo ve smyslu "zadržte, člověče!".
To "téměř", to je soutěžní pořad Hádej hádej hadači. Psal jsem o něm už před dvěma lety:
Pořad moderoval doktor Jan Pixa. Úsloví dodnes užívané o "ztrátě kytičky" pochází z těch dob - když někdo udělal kiks, sebrali mu kytičku a teprve když přišel o všechny, vypadl. Moc si na něj nepamatuju, v roce 1955 jsem byl na takové věci moc malej a pak už zase moc velkej. Jenom si vzpomínám, že soutěžící dostávali od diváků dárky, dárkové koše a pod., a soudruzi pracující protestovali proti obohacování a bylo to vedením televize zatrženo. A pak mi taky utkvěla v paměti tahle blbost:
Jeden ze soutěžících, jak se ukázalo, byl občanským povoláním kominík. No a dr. Jan Pixa s ním hovořil a ptal se, jaké je vaše povolání, a on řekl, že kominík a Pixa vyhrkl:
"To musí být zajímavé, když kominík zmokne!"

Program samozřejmě neběžel 24 hodin a byl jen jeden! V době, kdy se nevysílal program, byl na obrazovce jen "monoskop", zkušební obrazec, který umožňoval nastavit geometrii obrazu. A když nebyl monoskop, televizor jen pískal.
No, kdyby tenkrát pískal celej den, nebyla by to žádná škoda.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku