Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 6.1.2005
Tři králové
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Globalizace jako pokrok či pohroma
 >POLITIKA: Otevřený dopis europoslanci Janu Zahradilovi
 >MÉDIA: Reakce České televize na článek Jana Stolára
 >RODINA A PŘÁTELÉ: No vida, a jde to
 >POLITIKA: Rovní a rovnější
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Organizovaná lůza a nedoceněný filozof
 >EVROPA: Rozhodnutí o zahájení jednání s Tureckem (2)
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejskové utekli
 >POLITIKA: Ví ODS, co chce?
 >ZVĚROKRUH: Kozoroh
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: A nic se nestalo
 >USA: Pokoj lidem dobré vůle
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (5)
 >KOMENTÁŘ: Abramovičův Jarošík
 >PENÍZE.CZ: Množme se a plaťme méně aneb daně a děti ve 2005

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
6.1. USA: Pokoj lidem dobré vůle
rejpal

…je citát z Písma, který nejčastěji většina z nás slyší kolem Vánoc. Kdybych byl cynik, použil bych jej ke zdůvodnění toho. že lidé vůle nedobré si nezaslouží pokoj, ale všechno to nejhorší.

Paní Zajícová se ve svém včerejším článku dopouští něčeho horšího než cynicizmu. Z ojedinělých případů často jenom i údajného mučení sesmolila filipiku proti americkému vězeňskému systému a v prodloužení proti celé administraci plnou nepodložených nařčení a sugestivních konstrukcí. To vše nikoliv na základě vlastního výzkumu a zkušeností, ale převážně z tendenčních neověřených informací z druhé a třetí ruky. A dochází k závěrům, které jsou v normální společnosti přinejmenším neortodoxní.

Paní Zajícová píše: Co zastaví stát před mučením v americkém vězeňském systému? Neřekl zcela nedávno New York State Attorney Generál Eliot Spitzer, že pro kriminální typy z Wall Street dává přednost státním věznicím před federálními? Státní věznice, řekl Spitzer, mají certain edge, která ve federálním systému věznic neexistuje. Slušný člověk nemá pro kriminální živly příliš sympatií. Končí však lidskost před vraty věznic?

Podle paní Zajícové jsou zloději zneužívající bankovnictví Wall Streetu, kteří kradou miliony z úspor amerických občanů, zřejmě slušní lidé? No to snad ne, paní Zajícová! Nebo snad jsou vězni odsouzení do státních věznic odsouzeni k mučení? To se běžně dálo v amerických věznicích v osmnáctém a devatenáctém století, v evropských věznicích ve století dvacátém a v Asii a Africe dodnes. Neštěká na nepravý strom?

Věznice státu New York tak jako i jiné státní věznice není zařízení na mučení. Může to být pro paní Zajícovou překvapení, ale vězni v USA nejsou zbaveni občanských práv, s výjimkou práva volit a práva se ozbrojovat. V samotné ústavě je zakotven zákaz proti "cruel and unusual punishment" a mučení dnes v americkém zákonodárství splňuje obě tyto podmínky. Kdyby se kdykoliv objevilo, že některá věznice pod pravomocí newyorkského Attorney General pana Spitzera přehlíží, nebo dokonce podporuje jakékoliv tělesné tresty nebo fyzická napadení, pak on i hromada jeho podřízených stráví zbytek života u soudů. Co pan Spitzer měl na mysli, bylo, že vězňové ve federálním vězeňském táboře tráví čas jako na rekreaci, za plotem, ale nikoliv za mřížemi. Na rozdíl od pobytu ve skutečném vězení, i tzv. minimal security, takový pobyt není prakticky ani trest, ani výchovný prostředek. A to mluvím z vlastní zkušenosti, strávil jsem jako zaměstnanec vězeňských systému dvou amerických států skoro dekádu.

Ale k věci. Paní Zajícová jenom navazuje na tendenci jiných, udělat z ojedinělých případů činů jednotlivců trend a oficiální linii amerického systému. Navíc třeba i otřesné zneužívání pravomoci několika vězeňskými dozorci z řad záloh americké armády technicky nebylo mučení, ale šikana. A zajatci na Guantanamu? To jsou váleční zajatci podle všech pravidel. A válka al Kaidy proti Západu zdaleka ještě neskončila. Proč by tedy měli být propuštěni na svobodu? Z humanitárních důvodů? Ti všichni byli chyceni se zbraní v ruce, navíc mnoho z nich bez uniformy. Ve všech válkách byli ozbrojení civilisté protivné strany zasahující do bojů stříleni jako špioni a teroristé bez velkých cavyků. Guantanámští zajatci byli už dokonce někteří propuštěni na svobodu. A že jsou vyslýcháni? Pokud nejsou při výsleších fyzicky týráni, pak je to součást toho být zajatec. A být jako takový držen. Práva civilních vězňů amerického systému nemají s pozicí těchto válečných zajatců nic společného.

A zrovna tak s tím nemá nic společného americká autorka Flannery O´Connor, katolička která žila v americké Georgii, hluboce věřící katolička mezi protestanty, žena, která trpěla, až podlehla kruté chorobě v devětatřiceti letech zhruba před třiceti lety.

Její pohled na život byl vytvořen prostředím baptistického Jihu a hlavně krutou chorobou, s níž žila.

Autoritou na válečné zajatce Flannery O´Connor ale nikdy nebyla ani na to neaspirovala. Paní Zajícová ji po její smrti zneužila k propagování svých zcestných závěrů a teorii a plive na ruku, která ji krmí, a la míroví štváči Janeček, Juchelka a spol.

A tak to vidím já.

(pozn. - totožnost pisatele článku je redakci známa)


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku