Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 6.1.2005
Tři králové
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Globalizace jako pokrok či pohroma
 >POLITIKA: Otevřený dopis europoslanci Janu Zahradilovi
 >MÉDIA: Reakce České televize na článek Jana Stolára
 >RODINA A PŘÁTELÉ: No vida, a jde to
 >POLITIKA: Rovní a rovnější
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Organizovaná lůza a nedoceněný filozof
 >EVROPA: Rozhodnutí o zahájení jednání s Tureckem (2)
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejskové utekli
 >POLITIKA: Ví ODS, co chce?
 >ZVĚROKRUH: Kozoroh
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: A nic se nestalo
 >USA: Pokoj lidem dobré vůle
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (5)
 >KOMENTÁŘ: Abramovičův Jarošík
 >PENÍZE.CZ: Množme se a plaťme méně aneb daně a děti ve 2005

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
6.1. SVĚT: V kaňonech Utahu (5)
Jiří Ondráček

Osada Boulder leží sice v údolí, ale tak členitém terénu, že ještě v třicátých letech minulého století se tam pošta dopravovala z Escalante po strmých stezkách na hřbetech mezků. Jedenkrát za měsíc. V současné době se podstatná část místní populace živí provozem turistických expedicí pronikajících hluboko dovnitř nespoutané přirody. Expedicí podnikaných ponejvíce na hřbetech koní, ale též s batohem na zádech, na horských kolech, či v terénních vozech.

Z tohoto místa jsem vyrazil směrem na východ po cestě začínající slibným asfaltovým povrchem. Po obou stranách bylo neustále něco zajímavého k vidění. Některá z blízkých rozeklaných skalisek připomínala hřbet stegosaura, nebo dračí hřbet z pohádek, chcete-li. Postup byl pomalý, neboť moje duše fotografa mě nutila každou chvíli zastavit a z různých úhlů fotit skalní formace uchvacující svými neobvyklými tvary, velikostí, barevnou kompozicí. Později jsem odbočil na úzkou nerovnou postranní cestu, kudy jsem se dostal k místu, z kterého se dá asi tak po dvou kilometrech dojít k erozí obnaženým zkamenělým segmentům kmenů mohutných stromů, jež tu před mnoha miliony let pokrývaly tropické pobřeží. Jaké záhadné síly naporcovaly zkamenělé kmeny jak tlustá kola salámu a rozesely je po okolí? Podle jejich načernalé barvy se dá usuzovat, že zatímco probíhala mineralizace dřeva, řádily v okolí sopky.

Zanedlouho prašná cesta začala klesat k Waterpacket Fold, unikátnímu zlomu v zemské kůře, táhnoucím se ve 160 km dlouhé lince rozdělující střední část jižního Utahu. Podél této trhliny je spodní skalní vrstva na jedné straně vytlačována nahoru a překládána přes vrch strany druhé. Vzácná přírodní zvláštnost je součástí národního parku Capitol Reef.

Po prudkém točitém sjezdu přes tuhle nakloněnou vrstvu jsem pokračoval údolím směrem severním, pararelně ke zlomu, s pohledem vpravo na hradbu víc jak 3500 metrů vysokých Henry Mountains, dnes již dávno vyhaslých sopek. Do středu národního parku s obligátním visitor centrem a campem zbývalo ještě dalších 70 km prašnou cestou.

Jméno Capitol Reef zní podivně jenom do té doby, dokud nespatříte kulovitou zašpičatělou horu, která s troškou fantazie nejen svou formou, ale i barvou připomíná dóm Capitolu ve Washingtonu. V parku jsou četné stezky, které vás dovedou k okrajům stěn vysoko nad hlavním údolím, kde máte celou tu kamennou nadheru pod sebou jako na dlani.

(pokračování)
Další články tohoto autora:
Jiří Ondráček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku