Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 7.1.2005
Svátek má Vilma
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Ad "Ví ODS, co chce?"
 >VÍKENDOVINY: James Bond, já a štíty hor
 >GLOSA: Pomůžeme mrtvým, nebo živým?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Televize 2
 >POLITIKA: Největší omyl ze všech
 >BAJKA: O tygrovi aneb Proč se šelem bát?
 >PSÍ PŘÍHODY: Až do středu Země
 >POLITIKA: Zatočit s komunisty, ne s volebním systémem
 >SPORT: Konání Zlaté lyže je kvůli počasí ohroženo
 >POLITIKA: Pehe svým liberálům nerozumí
 >SPOLEČNOST: Výprodej zboží (nejen povánoční)
 >EKONOMIKA: Rok 2005 bude podobný předchozímu roku
 >PENÍZE.CZ: Na sociálních dávkách dostaneme v roce 2005 víc
 >EKONOMIKA: Dolar bude ještě oslabovat
 >SVĚT: Globalizace jako pokrok či pohroma

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
7.1. POLITIKA: Zatočit s komunisty, ne s volebním systémem
Karel Janyška

Základním důvodem konání sněmovních voleb je pravidelné obnovování loajality občanů ke svému státu prostřednictvím mírové výměny vlády tak, aby po volbách opět názorově odpovídala aktuálnímu většinovému politickému mínění. Proto ideálním volebním systémem pro přesné přenesení mínění a zájmů těch kterých voličských skupin, reprezentovaných povinně jen jejími politickými stranami, a to v přesném poměru, by byl jeden volební obvod v celé republice. Doufám, že takto jednoduchou věc si všichni dovedou teoreticky představit, zvláště po zkušenosti z euorovoleb.

Protože však by se místní voliči těžko seznamovali s kandidáty z opačného koutu republiky, jejich volba by trpěla formálností a volební kampaň by byla náročná, je do tohoto ideálního stavu zanesen územní, tedy většinový prvek, a to rozdělením republiky na volební obvody podle krajů. Dá se tedy říci, že každý jiný model volebního systému než shora uvedený je systémem většinovým a míra jeho „většinovosti“ je dána pouze počtem územních volebních obvodů. Tento stav sice zaručuje přímější vazbu mezi voliči a kandidáty, ale už ničí tolik potřebnou přesnost přenosu, protože posiluje pozice větších a etablovanějších politických subjektů. Co se tedy stane, když začneme volební obvody ještě zmenšovat a ponecháme-li počet poslanců stejný? A skončíme třeba až u počtu 200, což je počet poslanců PS PČR? Když nebudeme vymýšlet další „zkřivenosti“ s dvoukolovým systémem, podotýkám, že nejsme vůbec schopni stanovit hranici, kdy bychom na škále jeden obvod – dvě sta obvodů s tím měli začít, a směli-li by do sněmovny kandidovat pouze zástupci politických stran, ostatně jako nyní, a z provozních důvodů použijeme stejně jako nyní 5% uzavírací klauzuli pro vstup do sněmovny, vztah mezi voliči a kandidáty se sice zpřesní na maximálně možnou míru, ale přesnost přenosu skutečných politických nálad ze sněmovny se sníží v krajních případech až na minimum. To tehdy, když vítězná strana získá třeba ve všech obvodech podporu v průměru například jen dvacet procent, ale ve sněmovně zato dostane více než polovinu a teoreticky i všechny. To by pak znamenalo, že strana s dvacetiprocentní podporou voličů by mohla mít úplně volnou ruku k čtyřletému vládnutí, téměř bez opozice a dokonce proti vůli zbývajících. A to je nejen velmi nebezpečné, ale i hloupé. Protože to úplně potlačuje smysl většinových, tedy demokratických voleb.

Proto zásadně horuji pro stávající volební systém. Dává ještě další logiku v tom, že volebními obvody jsou kraje, které, ať se nám to líbí nebo ne, přece jenom utvářejí jakousi místní ustálenou voličskou příslušnost, náladu i kulturu. Jsou zaběhnuté a lidé si na ně již zvykli. Problémem českého parlamentarismu jsou proto komunisté, ne volební systém. Je nutno je zakázat nebo pustit do vlády. Jsem dlouhodobě pro zákaz jejich organizované činnosti z důvodů, které jsou každému, kdo má všech pět pohromadě, známy. Nicméně vím, že je nás takových málo, a tak jasně vidím, že je nutné je alespoň „poskvrnit“ vládnutím. Aby ztratili pro český lumpenproletariát punc poslední záchrany a přestali plnit pro neúspěšné Čechy jakousi fiktivní roli „nájemného vraha“ českých vlád. Teprve pak, až dvacet procent poslanců KSČM nebude blokovat český parlament, se budou moci pravicové a levicové vlády střídat a přestane éra přiblblých slepenců, které naději na úspěch neměly nikdy. (Tento článek se záměrně netýká zákonodárného procesu, to je úplně jiná problematika.)
Další články tohoto autora:
Karel Janyška

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku