Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 10.1.2005
Svátek má Břetislav
  Výběr z vydání
 >ÚVAHA: Svatba na operačním sále
 >USA: Školství ve Spojených státech 2 - Miki na MIT
 >REKLAMA: Carrefour vs. Český sen
 >MÉDIA: Válka o Novu (6.)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Letos poprvé na Súze
 >VZPOMÍNKA: Zpráva o životě špionky
 >PRÁVO: Kterak chudák holka ke štěstí v neštěstí přišla
 >MROŽOVINY: Bavíme se s Eurotelem
 >PSÍ PŘÍHODY: Optické léto
 >EVROPA: Ústava EU - co s ní?
 >SPOLEČNOST: Proč tolik závisti
 >HISTORIE: Tarnopolský ústup 1917 (2/3)
 >BAJKA: O jezevci aneb Kam vede špatná nálada
 >PENÍZE.CZ: Než pronajmete byt
 >SPOLEČNOST: Znáte Polsko a Poláky?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
10.1. ÚVAHA: Svatba na operačním sále
Pavel Pafko

Kdyby se některý z těch ekonomů, kteří věří, že tržní ekonomika vyřeší problémy financování českého zdravotnictví, ženil nebo vdával dceru, poradil bych mu, aby si k svatební hostině pronajal operační sál v některé z českých nemocnic.

Svatební hostina není levná záležitost. Stačí se zeptat na cenu pronájmu sálu pro 30-40 lidí, aby se člověk dozvěděl, že hodinový pronájem v hotelu přijde na 1000 Kč (záleží na počtu hvězdiček). Svatebčané si tedy pronajímají místnost, kde se svítí, je tam teplo, pár stolů a židle. Řekli bychom, že je to cena obvyklá, nad kterou se nikdo nepozastaví a ekonomové by ji označili za tržní. Proč tedy svatební hostinu na operačním sále? Tento sál se také pronajímá, pronajímají si ho pojišťovny. A také za jeho pronájem platí. Platí minutovou režii, a ta je přesně 2,64 Kč za minutu. Režie (pronájem) operačního sálu přijde tedy pojišťovnu na 158,40 Kč za hodinu.

Svatebčané by sice neměli na operačním sále tak příjemné posezení jako v hotelovém salónku, ale mohli by pak všem říkat, že seděli kolem stolu, jehož cena byla více než milión korun a nad hlavou jim svítila lampa, proti které je křišťálový lustr chudinkou jak v osvitu, tak v ceně. O dalším vybavení sálu ani nemluvě.

Pronájem operačního sálu ale má další výhody. Zatímco v hotelu by svatebčany museli obsluhovat dva číšníci, kterým by také bylo třeba něco dát, v režii operačního sálu je již zakalkulována odměna pro operační instrumentářku, další sestru i sanitáře a u většiny operací i jednoho lékaře, takže za těch 158,40 na hodinu by měli k obsluze připravené tři či čtyři pracovníky - minimálně dvě maturantky a lékaře jistě s nějakou znalostí jazyka, kdyby přijel na svatbu strýc z Ameriky. Výhody nemocnice jako místa, kam by se svatebčané po obřadu na obecním úřadě odebrali, tím ale nekončí. Kdyby se v nemocnici ubytovali a platili jako pojišťovny za ubytování a celodenní stravu svatebčanů, tak by první den zaplatili 866 Kč za osobu.

Výhodné by bylo radovat se déle, protože v následujících dnech platba za lůžkoden (pobyt a 3x denně teplá strava) klesá. A to by kolem nich neprošla jednou za den pokojská, ale 24 hodin by kolem jejich postýlek pobíhali maturantky a vysokoškoláci, takže i kdyby oslavovali více, než je třeba, bylo by o ně postaráno v třísměnném provozu. Těžko by se hledalo tak levné ubytování a stravování jinde! Připadají vám zde uvedené platby vymyšlené? Ano, jsou vymyšlené, ale skupinou odborníků, a to již v roce 1997. Svatby jsou události veselé, tato úvaha je ale smutná. Zejména proto, že my, kteří v těchto nemocnicích pracujeme, nevidíme u těch, kteří třeba tento článek čtou a mají tu moc, snahu něco změnit.

Česká chirurgická společnost a Lékařská komora požádaly ředitele 145 českých nemocnic o vyčíslení skutečné minutové režie operačních sálů v jejich zařízeních. Při úplnosti všech údajů bylo možné zpracovat odpovědi ze 42 nemocnic. Průměrná minutová režie je podle těchto údajů ne dosavadních 2,64 Kč, ale 34,18 Kč.

Deset let trvající těžké podfinancování provozu operačních sálů je jednou z odpovědí na otázku, kde se vzal dluh v miliardách Kč, který stát "zalepil" ve výši 3,5 miliardy Kč, když nemocnice předával krajům.

Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.
(Autor je univerzitní profesor, přednosta III. chirurgické kliniky pražské FN Motol)
Další články tohoto autora:
Pavel Pafko

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku