Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 10.1.2005
Svátek má Břetislav
  Výběr z vydání
 >ÚVAHA: Svatba na operačním sále
 >USA: Školství ve Spojených státech 2 - Miki na MIT
 >REKLAMA: Carrefour vs. Český sen
 >MÉDIA: Válka o Novu (6.)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Letos poprvé na Súze
 >VZPOMÍNKA: Zpráva o životě špionky
 >PRÁVO: Kterak chudák holka ke štěstí v neštěstí přišla
 >MROŽOVINY: Bavíme se s Eurotelem
 >PSÍ PŘÍHODY: Optické léto
 >EVROPA: Ústava EU - co s ní?
 >SPOLEČNOST: Proč tolik závisti
 >HISTORIE: Tarnopolský ústup 1917 (2/3)
 >BAJKA: O jezevci aneb Kam vede špatná nálada
 >PENÍZE.CZ: Než pronajmete byt
 >SPOLEČNOST: Znáte Polsko a Poláky?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
10.1. PENÍZE.CZ: Než pronajmete byt
Jiří Šedivý

Hovoříme o nepříjemné zkušenosti ze života, která se nestává denně, ale její následky mohou být o to bolestivější. Chystáte se investovat do bytu a investici částečně zaplatit z jeho pronájmu? Máte jasnou představu o tom, kolik musíte měsíčně požadovat a jak dlouho budete muset pronajímat, aby se vám investice vyplatila? Pak pokud vám výpočty vycházejí jenom velmi těsně, nezapomínejte na hrozící riziko a zvažujte o to pečlivěji. Pokud se vám totiž stane, že o byt na několik let přijdete, budete muset ztracený nájem hradit jiným způsobem. S tím ale počítá asi jen málokdo a tato nepříjemnost vám může způsobit neřešitelné problémy..

Když nájemník zemře

Kdo komu platí?

Zapečetěné dveře. A ztráta přijmu. Hodláte požadovat kompenzaci? Prakticky máte smůlu. Dokud notář neuzavře dědické řízeni, není jediného subjektu, který by měl povinnost jakoukoliv škodu hradit. Logika by napovídala, že by se měla podílet státní kasa, ale zmýlená neplatí. V rámci dědického řízení nemáte na kom uplatňovat své nároky za ušlý zisk. Teprve uzavřením dědického řízení započne běžet lhůta, kdy jsou vůči majiteli povinni dědicové – noví majitelé "práv zesnulého". Takže pokud byt nevystěhují a neuvolní, můžete po nich požadovat úhradu vzniklých ztrát. Ale pouze od doby, kdy bylo ukončeno dědické řízení.

Představte si, že po pár dnech (i měsících shánění) ke své spokojenosti podepíšete smlouvu s jediným nájemníkem. On vám bez problémů platí, ale za dva roky nešťastnou náhodou zemře. První nepříjemností je, že přijde stát ztělesněný notářským razítkem a na "vašich" dveřích se objeví úřední pečetě. Vaše dveře jsou rázem pod státní kontrolou a vy do bytu nesmíte, nemáte tedy co a komu dále pronajímat. A záleží na štěstí, jak se bude vaše situace dále vyvíjet.
Po smrti nájemníka se totiž rozběhne dědické řízení. Pokud se dědicové nepřou, uzavře takové řízení notář do půl roku. V tom případě můžete mluvit o štěstí v neštěstí. Daleko horší situace nastává, když uzavření dědického řízení provázejí spory, nároky dědiců, soudní tahanice, odvolání atd. V podmínkách českého právního systému si jistě dovedete představit, že se celé řízení protáhne klidně na 5 let. Jelikož neexistuje žádný důvod k tomu, aby se vše řešilo co možná nejrychleji, nespěchají ani soudci ani notáři. Ti si splní své zákonné povinnosti, a ostatní? Co je jim po nich.

Prostě smůla

Jako nájemce bohužel máte pouze zamčené dveře, nemůžete pronajímat a přicházíte o peníze. Vaše předběžné kalkulace získávají velmi nečekané a nepříznivé rozměry. Pakliže jste byt například pořídili na hypoteční úvěr či jiný úvěrový produkt, musíte pár let splácet z jiných zdrojů, než jste předpokládali. A právě pokud jste své propočty udělali velmi "natěsno", může vás taková komplikace připravit třeba i o samotný byt. To samozřejmě jen v případě, že nejste schopni splácet a ani se nedohodnete s bankou na odkladu splátek z mimořádného důvodu (samozřejmě s patřičným úročením). Banky pochopitelně zajímají více peníze než nemovitosti, a tak je pravděpodobné, že se zachovají "lidumilně", jelikož dědické řízení není zablokované vaší vinou.

Zásah do vlastnického práva

Nepřesunujme, řešme

Jak už to tak bývá, stát přesunul část své odpovědnosti na soukromníky. Zbavil se tak dodatečných nákladů a ještě nemá žádnou motivaci k tomu, aby vzniklé situace řešil rychle a co nejefektivněji. Přitom by místo zapečetění bytu postačilo jeho "notářské vyklizení". Zkrátka by se majetek zesnulého úředně přemístil do úschovy. Samozřejmě s pečlivým soupisem atd. Jistě, existuje problém "kam s ním". Ten problém by však přesunutím na stát vytvořil i na stát tlak, jak tento problém rychle vyřešit – vyřešit spor. Dnes se neřeší nic, protože se vlastně nic neděje.

Na celé téhle anabázi je nejhorší, že se s ní setkávají pronajímatelé bytů relativně běžně. Lidé zkrátka umírají a dědicové se často nejsou schopni dohodnout. Vzniká tak to nejhorší, co si umí představit ekonomická teorie tržních vztahů: zásah do svobodného výkonu vlastnického práva. Neboli prospěch z vlastněné věci nemá majitel, a co ještě hůř: nemá ho nikdo. Státní moc, nejspíše zákonodárná, by měla co nejrychleji zamezit tomu, aby vůbec mohly vzniknout takovéto "mrtvé" stavy. A přičinit se, aby se majitelé ke svému majetku dostali během pár dnů, maximálně měsíců, nikoliv však roků. (Jedno z možných řešení najdete ve sloupku vlevo.) Zatím to však vypadá, že volební sliby typu "hodláme podporovat spravedlnost, tržní hospodářství a efektivnost", neumějí (nebo nechtějí?) politické strany převést do reality ani v tak nepříjemné, přesto běžné, situaci, jakou je smrt člověka.

Jak by podle vás měl řešit náš právní řád rychlost dědického řízení? Je vůbec přípustné, že někdo "cizí" musí čekat, než se dědictví vyřeší, aby mohl dále svobodně nakládat se svým majetkem? Už vás podobná lapálie někdy potkala?
Další články tohoto autora:
Jiří Šedivý

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku