Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 8.1.2005
Svátek má Čestmír
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Znáte Polsko a Poláky?
 >EVROPA: O dvou ústavách
 >NÁZOR: Kdo chce kam, pomozme mu tam
 >MOBY DICK: Co se vlastně stalo v Českých Textárnách s odměnami
 >BAJKA: O nenažrané veverce aneb Utajený kriminální příběh
 >W+H: Příchozí Vejda
 >CHTIP: Jak to bylo s těmi kruhy
 >POLITIKA: Ad "Ví ODS, co chce?"
 >VÍKENDOVINY: James Bond, já a štíty hor
 >GLOSA: Pomůžeme mrtvým, nebo živým?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Televize 2
 >POLITIKA: Největší omyl ze všech
 >BAJKA: O tygrovi aneb Proč se šelem bát?
 >PSÍ PŘÍHODY: Až do středu Země
 >POLITIKA: Zatočit s komunisty, ne s volebním systémem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
8.1. EVROPA: O dvou ústavách
Miroslav Beneš

O Smlouvě o založení ústavy pro Evropu se začíná vést diskuse. Dnes už zaplať Pánu Bohu není každý, kdo nectí věc přicházející z Bruselu, považován za lumpa. Jak tedy debata probíhá? Divně, vždyť není nad čím.

Její text je totiž nedostupný. Ne sice pro toho, kdo surfuje na internetu, který si např. zde najde text i v češtině či pro toho, kdo navštíví např. ICEU a odnese si ji třeba v angličtině. Rozhodně ale zůstane utajena tomu, kdo nevydrží dlouho hledět na obrazovku (pdf verze má skoro 500 stran) či očekává český text. Ten se totiž možná dočká až koncem března. Alespoň tak to slibuje ministerstvo zahraničních věcí, které už ale na druhou stranu ví, že na propagační kampaň k referendu o euroústavě se vydá stejných 200 mil. Kč jako k referendu o vstupu.

Do diskuse tedy zatím přispěju pouze velmi formálně. Mám před sebou dvě ústavy, Spojených států a tu evropskou, ve verzi, jak opustila Konvent v červenci 2003. Ta první byla ratifikována jednotlivými severoamerickými státy v roce 1786, tedy dvanáct let po Prohlášení nezávislosti ze 4. července a dva roky po svolání ústavodárného shromáždění. Přijata tedy byla velmi rychle, ale v život vstupovala podstatně déle. Období válek a konfliktů uvnitř Spojených států skončilo vlastně až sto let poté, když byl v šedesátých letech 19. století ratifikován XIV. dodatek končící odlišný pohled na otroctví. Co je na této ústavě na první pohled zajímavé? Je útlá a i se svými dvaceti šesti dodatky se vejde na dvacet jednu stránku.

A v čem se od ní liší ta naše navrhovaná evropská? Konvent ji také připravoval dva roky, na ratifikaci dostaly státy EU dva roky od jejího podpisu. Šarvátek a válek má Evropa za sebou nepočítaně a tak jich snad zůstane ušetřena i po případné ratifikaci. Zásadní rozdíl je v objemu. Dosud životem nevyzkoušený dokument má v tištěné verzi z roku 2003 stránek 285, o verzi elektronické jsem již hovořil. Není to trochu mnoho? A to se zatím nezabývám obsahem.

Ing. Miroslav Beneš, poslanec PS PČR
Webová stránka Miroslava Beneše


Další články tohoto autora:
Miroslav Beneš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku