Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 13.1.2005
Svátek má Edita
  Výběr z vydání
 >BRAZÍLIE 2: Další plusy a minusy v Riu
 >PRÁVO: Absurdistánské Mlýny také melou
 >EVROPA: Hrozí nám nepřijetím Evropské ústavy vyloučení z EU?
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Tři zapomenuté filmy mého dětství
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Loučení se starým diářem
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (6)
 >POLITIKA: Vykořisťování člověka člověkem či naopak?
 >PSÍ PŘÍHODY: Výsledek bohatého dne
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Tak už i Antonín Sova...
 >EVROPA: Federace, suverenita a několik mýtů
 >NÁZOR: Lidsky důstojné a efektivně fungující zdravotnictví...
 >VÝSTAVA: 52 výtvarníků 8 dobrých let galerie ArtForum
 >EVROPA: Je vrahem zahradník nebo Zahradil?
 >EKONOMIKA: Americká výsledková sezóna začíná
 >PENÍZE.CZ: Podnikatelé, děti, daně a rok 2005

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
13.1. PRÁVO: Absurdistánské Mlýny také melou
Martin Stín

Zpráva o existenci týmu Mlýn, kterou v úterý uveřejnily Hospodářské noviny a následně zmínila TV Nova, vyvolala právem velký rozruch. První komentáře a dohady právníků a policistů se točily jen kolem otázky, zda Stanislav Gross ustavením týmu Mlýn pod svým osobním velením porušil zákon, či nikoli, zda jde o řešení standardní či neobvyklé. Stranou pozornosti zůstala okolnost, že tým Mlýn zřejmě sbíral informace o osobách, které nebyly trestně stíhány, což zákon policii výslovně zakazuje. A pokud se tým zajímal o průběh trestního řízení proti stíhaným zájmovým osobám, pak si přisvojoval informace, ke kterým ze zákona neměl mít přístup. Komentátoři se mimo to z počátku nepozastavili nad porušením politické nezávislosti policie, jejíž přímé řízení politikem je hrubým porušením jednoho ze základních principů výstavby státní správy demokratického státu. Přezkoumání obsahu zprávy postupy trestního řízení může za jistých okolností vést až k sdělení obvinění bývalému ministrovi vnitra, což je skutečně nevšední situace. Při představě sebevědomého modrookého miláčka národa, rudnoucího rozpaky a zlostí při zpovědi před trestním senátem, leckdo, komu Stanislav Gross ublížil nebo zkřížil plány, pociťuje příjemné vzrušení. Navíc v jeho případě je dán vazební důvod, neboť má zcela mimořádnou možnost ovlivňovat svědky, kterou by mu skutečně nezávislé orgány činné v trestním řízení rozhodně měly okamžitě vzít. Na tomto místě si neodpustím poznámku, že aspoň krátké vazební vyšetřování předsedy vlády by mohlo vyústit v obecný prospěch. Snad by si za mřížemi uvědomil dosah lehkosti, s jakou orgány činné v trestním řízení někdy odesílají do vazby občany na základě nedostatečně doložených podezření. Postižení sice za čas vyjdou na svobodu zproštěni obvinění, ale škody, způsobené zásahem do jejich životních plánů, narušení rodinných vztahů a jiných záležitostí jsou často neúnosně rozsáhlé a většinou nevratné.

Zpráva o týmu Mlýn má ještě další rozměr: je svým obsahem tak závažná a tak důkladně zmedializovaná, že ji nelze jen tak beze všeho nechat vyšumět. Stane se proto prubířským kamenem nezávislosti orgánů činných v trestním řízení. Informace předložené Hospodářskými novinami jsou tak znepokojující a - potvrzené vyjádřením ministra vnitra Františka Bublana a stanoviskem preventivně-informační skupiny Policejného prezidia ČR - i ve své podstatě věrohodné, že by neměly ujít pozornosti státních zástupců. Naznačují možnost, že bývalý ministr vnitra zašel v překročení mezí své kompetence příliš daleko a dopustil se trestného činu. Státní zástupci mají zákonem stanovenou povinnost nechat prošetřit každé podezření na trestný čin, o němž se doví. Odváží se nejvyšší státní zástupkyně ČR Mgr. Marie Benešová, která vystoupením na obrazovce ČTV potvrdila, že ji věc zajímá, dát pokyn k zahájení vyšetřování proti premiérovi, jenž jí poměrně nedávno vyslovil veřejnou podporu? Její postavení není vůbec pevné a zejména zajištěné na věčné časy: půjde proti tomu, bez jehož podpory by se její židle viklala více než by jí bylo milé? Nebo se snad odváží zaútočit obvodní státní zástupce pro Prahu 7, který je podle trestního řádu místně příslušný, když se v minulosti vzpěčoval stíhat srovnatelně méně závažná podezření proti příslušníkům složek ministerstva vnitra, jako např. protiústavní a nezákonný postup IMV proti bývalému policistovi JUDr. Janu Marešovi? A jak se budou tvářit policisté, pokud budou muset předvolat k podání vysvětlení bývalého hlavního pečovatele o public relations PČR?

Podezření, že se bývalý ministr vnitra zřízením týmu Mlýn dopustil porušení zákona a možná i trestného činu, je ve svých důsledcích tak vážné, že veřejnost má plné právo žádat, aby v zájmu čistoty věci jeho jednání posoudil nezávislý soud. V tomto směru je ovšem situace po uveřejnění zprávy nejen zkouškou nezávislosti orgánů činných v trestním řízení, ale také prověrkou občanské vyspělosti předsedy vlády. Měl by připustit, že příslušníci orgánů činných v trestním řízení jsou jen lidé z masa a kostí, na které bude mít autorita bývalého ministra a nynějšího předsedy vlády při objasňování věci podvědomý vliv, byť se mu budou sebevíce bránit. Proto by měl usnadnit jim situaci a odstoupit ze všech funkcí, aby se trestnímu řízení podrobil jako obyčejný občan JUDr. Stanislav Gross.

Následující vývoj v každém případě ukáže, zda jsme právním státem, či zda má pravdu opozice, která tvrdí, že nás vláda premiéra Grosse táhne do postavení policejního státu. Pro Stanislava Grosse i čistotu politického ovzduší v zemi by mělo kladný význam pouze prošetření podezření proti němu orgány činnými v trestním řízení, zbavenými mocenského ovlivňování odstoupením podezřelého ze všech jeho funkcí. Nejlepším možným výsledkem by bylo jeho zproštění podezření nezávislým soudem a následný triumfální návrat do politického života. ČSSD by měla vytvořit podmínky pro schůdnost takového řešení poskytnutím odpovídajících politických záruk svému zpochybněnému vůdci. Naopak případné odsouzení Stanislava Grosse by pro něj zřejmě bylo osobní tragedií. Ovšem pro společnost by pouhá skutečnost, že toto trestní řízení proběhlo a ani vysoký úřad neochránil domnělého narušitele zákona před přezkoumáním jeho činů nezávislým soudem, byla spolehlivým signálem, že naše právní prostředí se dostává do standardního stavu.

Pokud ovšem vládní koalice podpoří Stanislava Grosse v jeho postavení a postará se o vyšumění aféry do ztracena, bylo by to varovné znamení nástupu policejního státu a pro mnohé svobodomyslné občany pokyn k včasnému odchodu do exilu.

Neopomenutelným rysem aféry je zatímní neprůhlednost pozadí vzniklé situace. Nic se neděje bez příčiny a ani únik informace o zřízení a nynějším zrušení týmu Mlýn právě teď nemůže být úplně náhodný. Zcela jistě někdo záměrně a v přesně načasovaném okamžiku vypálil proti premiérovi střelu velkého kalibru, před kterou ho neochrání ani ochranka, ani neprůstřelná vesta. Zatím se ovšem můžeme jen dohadovat, kdo za tím stojí, a pravdu se možná nikdy nedovíme. Možností je celá řada: může se jednat například o mstu opozice za tlak proti pánům Dalíkovi a Večerkovi, stejně jako o součást boje o předsednictví ČSSD, pomstu Berdychova gangu nebo zlomyslnost některé kapitálové skupiny, do jejíchž temných obchodů strčila policie nos z podnětu a pod ochranou Stanislava Grosse. Možná mu také poslal účet někdo z těch, jemuž následky zvědavosti týmu Mlýn způsobily potíže, nebo někdo z nespravedlivě stíhaných, který se k němu obrátil o ochranu proti nepravostem policie a narazil jen na arogantní nezájem. Nelze ani vyloučit, že takto vyvřela na povrch nespokojenost "polistopadových" policejních kádrů se zaplevelením vyšších velitelských funkcí ex-komunistickou sebrankou, která se těšila Grossově podpoře. V každém případě premiér pocítí na vlastní kůži hořkou pravdu, že spáchaná příkoří se aspoň někdy vracejí jako bumerang a do vysokých stromů často bije blesk. Boží mlýny občas melou i v Absurdistánu.

Martin Stín, Praha


Další články tohoto autora:
Martin Stín

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku