Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 13.1.2005
Svátek má Edita
  Výběr z vydání
 >BRAZÍLIE 2: Další plusy a minusy v Riu
 >PRÁVO: Absurdistánské Mlýny také melou
 >EVROPA: Hrozí nám nepřijetím Evropské ústavy vyloučení z EU?
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Tři zapomenuté filmy mého dětství
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Loučení se starým diářem
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (6)
 >POLITIKA: Vykořisťování člověka člověkem či naopak?
 >PSÍ PŘÍHODY: Výsledek bohatého dne
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Tak už i Antonín Sova...
 >EVROPA: Federace, suverenita a několik mýtů
 >NÁZOR: Lidsky důstojné a efektivně fungující zdravotnictví...
 >VÝSTAVA: 52 výtvarníků 8 dobrých let galerie ArtForum
 >EVROPA: Je vrahem zahradník nebo Zahradil?
 >EKONOMIKA: Americká výsledková sezóna začíná
 >PENÍZE.CZ: Podnikatelé, děti, daně a rok 2005

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
13.1. EVROPA: Hrozí nám nepřijetím Evropské ústavy vyloučení z EU?
Karel Paleček

V rámci poměrně široké diskuse o přijetí Evropské ústavy též zazněl z úst bývalého prezidenta České republiky Václava Havla názor, že v okamžiku, kdy nepřijmeme Evropskou ústavu, může dojít k našemu sankcionování ze strany zbylých členů EU. Tou sankcí může být až vyloučení z řad EU, protože Evropská ústava tuto možnost předpokládá. V těchto větách se však skrývá nejméně jeden problém ? problém právní. Nelze uplatnit sankci, která neexistuje.

Evropská ústava však vstoupí v platnost tehdy, bude-li ratifikována všemi státy Evropské unie. V účinnost pak vstoupí tehdy, bude-li platná a zároveň nastane předem stanovená doba, od které je norma účinná. Až od tohoto okamžiku se podle této normy skutečně začíná konat. K tomu, aby byla vůči někomu uplatněna sankce, je nutná účinnost normy. Bez tohoto nelze postupovat, aniž bych se dostal do rozporu s právem. Současný stav evropského práva toto vyloučení neumožňuje, paradoxně nepočítá například ani s postupem, jak lze z EU odejít dobrovolně.

Právní problém tvrzení Václava Havla tkví v myšlence, jak můžeme být vyloučeni z Evropské unie, pokud Evropská ústava ke svému schválení a vstoupení v platnost vyžaduje souhlas všech a jeden jej nedá. V tom okamžiku tedy tato norma není platná, nestane se tak v budoucnosti ani účinná, z právního hlediska neexistuje a nelze tak podle ní postupovat. Nejde tedy ani uplatnit sankci vyloučení, protože ta do nynějška neexistuje a bude existovat jen tehdy, stane-li se Evropská ústava účinnou. Je to obdobné, jako by nás policista pokutovat na základě nějaké normy, kterou schválí jen poslanci a zamítnou senátoři, poslanci se s ní odmítnout znovu zabývat, přesto vyjde ve Sbírce zákonů s jednoduchým poukazem na to, že poslanců je více než senátorů, a tak norma musí zákonitě platit.

Pokud je Evropská unie skutečně právním státem, což je prozatím jeden z axiomů, který udává navenek, nemůže nám hrozit vyloučení z jejích řad. Právní stát totiž nikdy neuplatní sankci, která neexistuje.


Další články tohoto autora:
Karel Paleček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku