Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 13.1.2005
Svátek má Edita
  Výběr z vydání
 >BRAZÍLIE 2: Další plusy a minusy v Riu
 >PRÁVO: Absurdistánské Mlýny také melou
 >EVROPA: Hrozí nám nepřijetím Evropské ústavy vyloučení z EU?
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Tři zapomenuté filmy mého dětství
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Loučení se starým diářem
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (6)
 >POLITIKA: Vykořisťování člověka člověkem či naopak?
 >PSÍ PŘÍHODY: Výsledek bohatého dne
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Tak už i Antonín Sova...
 >EVROPA: Federace, suverenita a několik mýtů
 >NÁZOR: Lidsky důstojné a efektivně fungující zdravotnictví...
 >VÝSTAVA: 52 výtvarníků 8 dobrých let galerie ArtForum
 >EVROPA: Je vrahem zahradník nebo Zahradil?
 >EKONOMIKA: Americká výsledková sezóna začíná
 >PENÍZE.CZ: Podnikatelé, děti, daně a rok 2005

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
13.1. Evropský parlament přijal ústavu
(eff)

Pět set proti 137, takový je poměr hlasů pro přijetí evropské ústavy. Je to velký den v novodobých dějinách Evropy. Unie udělala krok k definitivnímu schválení dokumentu, který zlepší její rozhodovací procesy. Česká delegace ve své většině hlasovala podle neoficiálních zpráv proti. Z 22 hlasujících bylo podle neoficiálních zpráv proti 15 poslanců, pro sedm. Zbylí dva, Vlasák a Škotová, nehlasovali z dosud neznámých důvodů.
Je to krok zároveň faktický i symbolický. Parlament ústavu projednat a odhlasovat musel, a ten jasný poměr proje vyjádřením určitého postoje evropské komunity. Vždyť všichni ti poslanci byli zvoleni v regulérních volbách a mají tedy mandát obyvatelstva Evropy. Česká republika a Polsko byly jedinými zeměmi, u nichž většina evropských poslanců hlasovala proti přijetí. V našem případě to byla většina výrazná. V podivném souhlasu se ocitla Občanská demokratická strana a komunisté. ODS je v podivuhodném postavení. Podle průzkumů veřejného mínění si většina jejích voličů přeje integraci se Západem. Špičky ODS v čele s čestným předsedou, prezidentem Václavem Klausem, svůj odpor proti schvalovanému dokumentu zatím nedokázali vysvětlit jinými argumenty, než emotivními a ideologickými. Odvolávají se na blíže nespecifikovanou hrozbu ze strany Francie a Německa, straší přívalem nesmyslných direktiv z Bruselu. Nic konkrétního jsme od nich neslyšeli - i dokument "pět důvodů, proč nepřijmout ústavu" je plný obecných konstatací, aniž by blíže určil hrozby, které by snad měly od Evropy hrozit.
Přijetí ústavy, to je první krok. Teď bude muset ústavu ratifikovat každý z 25 členských států Unie. Podle svých způsobů. V parlamentu, lidovým hlasováním. ODS a komunisté teď budou mít před sebou hodně práce: přesvědčit občany, kteří až dosud ve své většině integrační procesy podporují, že nám tato integrace škodí.
Motivy komunistů jsou jasné - v integrované Evropě jim zhasne naděje na revanš.
Motivy ODS jsou méně jasné - její franko-německý strašák zatím není pro většinu pravicových voličů přesvědčivě strašidelný.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku