Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 17.1.2005
Svátek má Drahoslav
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Jaká práva?
 >EVROPA: O evropské ústavě trochu jinak
 >USA: Školství ve Spojených státech 3 - Učňák nebo průmyslovka?
 >SPOLEČNOST: Není demokracie jako demokracie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Evropské informační středisko
 >SPOLEČNOST: Hurá, Kristýnka utřela hubu!
 >EVROPA: Turecko - mýty a realita
 >PRÁVO: Prohnilí a prohnilejší!
 >PSÍ PŘÍHODY: Sto dílků k blaženosti
 >EVROPA: Nadšenci pro Ústavu EU jsou neštěstím pro ČR
 >SPOLEČNOST: Kdo nese zodpovědnost za vznik islámu?
 >FEJETON: Jsem nepoučitelný
 >PENÍZE.CZ: (Z)krachují světové penzijní fondy?
 >PRÁVO: Dopis prezidenta Klause premiéru Grossovi ve věci odposlechů
 >ÚVAHA: Co je horší než kouření?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
17.1. SPOLEČNOST: Hurá, Kristýnka utřela hubu!
Jiří Wagner

Naši památkáři dosáhli skvělého úspěchu! Ústavní soud zrušil rozsudky soudů nižších instancí, které východočeský zámek Opočno přiřkly dědicům šlechtické rodiny Colloredo-Mansfeldů, a vrátil případ na začátek.

Jinými slovy, naše uctívaná instituce sebrala majetek člověku, který se o zámek staral, nebránil návštěvníkům ve vstupu a snažil se jej zvelebovat díky výnosům z jiné činnosti, a vrátila jej památkářům, tedy státu, jenž má zcela jiné priority.

Bolševik stavbu udržoval, dodávala lidem iluzi, že stát se o stav "jejich" kulturního vlastnictví stará víc než pečlivě. Zámek však byl jedním z mála, o které se takto pečovalo, řada ostatních pomalu umírala na úbytě. Nyní má stát na údržbu památek čím dál tím méně financí, přesto nejvyšší soud vrátil zámek do rukou jemu, a to na základě více než pochybných důkazů, respektive na základě jednoho dokumentu, jenž se "bohužel" ztratil.

Rodině Colloredo-Mansfeldů byl zámek sebrán tedy už potřetí - poprvé mu ho vzali Němci pro nepřátelský postoj k Říši, po válce byl hrabě Josef označen za Němce, a tak mu byl zámek odebrán znovu a nyní byl rodině Colloredo-Mansfeldů ukraden zase - a dokonce demokratickou institucí, jež by se trestných činů dopouštět neměla. Ústavní soud se mimo jiné odvolal i na tzv. Benešovy dekrety, podle některých vyhaslé, podle Ústavního soudu nesmírně aktuální.

Celá věc zřejmě skončí až ve Štrasburku. Doufejme, že tamní soudci mají poněkud jiný pohled na právo, že paní Kristina Colloredo-Mansfeldová dostane nemovitost zpátky a že už se nebude muset obávat nějaké další naší státní instituce, která si usmyslí, že zrovna jí musí patřit kulturní památky v celé zemi. Při známé péči státu bychom totiž mohli vozit naše vnoučata do východních Čech jen kvůli pohledu na překrásnou, malebnou ruinu.

P.S.- Věci se mají ještě jinak. O víkendu to deníku Právo vysvětlila advokátka Klára Veselá-Samková, která ve Štrasburku zastupuje řadu klientů: "Štrasburský soud nemůže zrušit rozsudky vnitrostátních soudů. To nejhorší, co se může stát, je, že nařídí výplatu náhrady škody v tom případě, že shledá postup vnitrostátních orgánů protiprávním."

Jak se zdá, paní Colloredo-Mansfeldová bude muset překonat útrpnou pouť přes okresní soud, odvolání ke krajskému soudu, dovolání k Nejvyššímu soudu a znovu ústavní stížnost. Teprve potom může přijít na řadu Štrasburk, od něhož, resp. od našeho státu se paní Colloredo-Mansfeldová možná dočká nějaké odměny ve výši pár korun.
Pěkná pitomost, chtít po českém, údajně demokratickém, právním státu ukradenou nemovitost. Pche...


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku