Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 18.1.2005
Svátek má Vladislav
  Výběr z vydání
 >BRAZÍLIE 3: Češi a císař
 >POLITIKA: Euforii může následovat zklamání
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Jak sestřelit dopravní letadlo – řešení mistrů
 >MÉDIA: Guardian - lži o Iráku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Muž, který má proti sobě čísla
 >NÁZOR: O (ne)korupčních mechanismech mezi policií a soudy
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zloději, zloději, ve dne v noci jezdějí
 >ARCHITEKTURA: Tramvaje na Václavské náměstí?
 >PSÍ PŘÍHODY: Dvojitá pochvala
 >GLOSA: Věčné téma - známkovat, nebo hodnotit?
 >DROGY: Válka proti drogám je fašismus
 >REAKCE: Turecko - mýty a realita
 >JEDNOHUBKY: Zlaté české ručičky
 >MEJLEM: Tsunami v duši
 >PENÍZE.CZ: Světové penzijní fondy, co ne(z)krachují

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Drogy  
 
18.1. DROGY: Válka proti drogám je fašismus
Dušan Dvořák

Jan Palach spáchal sebevraždu, aby svědčil, že jsou hodnoty, za které stojí žít i zemřít.

Bylo mi tehdy sedm let, a přesto se mi jeho skutek navždy vryl do paměti jako výraz obrovské touhy po svobodě, lásky k lidem a jednoznačného odmítnutí lží a násilí. Letos dám Janu Palachovi k nohám kromě písničky i jiný dárek: návrh na veřejné odsouzení fašistické ideologie zvané válka proti drogám.

Válku proti drogám vyhlásil předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek a dnešní náměstek ministra vnitra Jiří Vacek ke konci loňského února. Pokud se shodneme na symbolické zkratce fašismu jako na lži založené nenávistné ideologii, která určité lidi dokonce zabíjí, pak je jasné, že válka proti drogám není legitimní politický názor řešení obtížného celospolečenského jevu, ale sprostá fašistická ideologie.

Po vyhlášení války proti drogám jsme se v médiích opakovaně dozvídali, že argumentace KDU-ČSL je založena na podvodech. Veřejnost byla a je ve válce proti drogám masírována lží, že tato cesta zamezí drogové epidemii a omezí financování terorismu. Na takové silácké řeči bohužel veřejnost ráda slyší. Skutečnost je právě opačná. Válka proti drogám podporuje terorismus, protože zvyšuje počty drogově závislých a zisky drogové mafie.

Je potřeba jednoznačně říct: válka proti drogám vede k vyššímu počtu drogově závislých a jejich úmrtí, k omezování osobních svobod občanů, kriminalizaci a šikanování uživatelů nelegálních drog zejména marihuany, ruinování státního rozpočtu a větším ziskům drogové mafie. Válka proti drogám je zkrátka fašismus.

Žádný společenský problém nevyřešíme omezováním občanských práv lidí. To potvrdila i vědecká analýza represivní protidrogové novely známé jako „větší než malé množství drogy“. A KDU-ČSL její závěry znala dávno před vyhlášením války drogám. Stejně jako znala pozitivní hodnocení systémového zajištění české drogové politiky zahraničními i českými odborníky a reálnou situaci na drogové scéně.

Pan předseda KDU- ČSL Kalousek se jako předseda strany veřejnosti za své lži a podvody neomluvil ani poté, co proti fašistické ideologii války proti drogám protestovala široká odborná obec a duchovní ve svých otevřených stanoviscích. Dál roztáčel kola represe.

Situace je vzhledem obecné podpoře války proti drogám mezi vrcholovými českými politiky ze všech parlamentních stran a účasti KDU-ČSL na každé vládě země opravdu velmi vážná a nebezpečna. Například na podzim loňského roku se na podnět obskurní skupiny Rodiče proti drogám konalo v Senátu (!) setkání Drogy, kriminalita a terorismus. Podíváme-li se na reprezentativní složení politiků na dané akci, zůstaneme v šoku, kdo všechno přislíbil účast a podporu. Jak je možné, že jsou politici takhle schopni ztrácet rozum a scházejí se s doložitelně neúspěšnými americkými bojovníky proti drogám na podnět jakéhosi militantního spolku, když proti těmto lžím protestuje celý odborný svět?

Totalita si vždy hledá cestu. A nepomůže nám ani kvalitní evropská drogová strategie na příštích 7 let, když sami dovolíme, aby KDU-ČSL neměla jednoznačnou povinnost zříci se fašistické ideologie. Principy, které doložitelně vedou k prevenci drogových závislostí a rozvoji svobodné občanské společnosti KDU-ČSL zná. KDU-ČSL také ví, že pokud své stanovisko nepřehodnotí, podám 13.února 2005 na pana předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska trestní oznámení. Nemám rád takové tyátry, ale nevím, jak jinak.

Trestní oznámení nepodám proto, že je pan Kalousek extrémní feťák cigaret a milovník alkoholu a nemá právo komukoliv vyčítat, že nefetuje jeho drogy. Drogová závislost je nemoc, nikoli vada charakteru. Prosazování fašismu vada charakteru je. Trestní oznámení podám proto, že mám Jana Palacha v úctě. Už od dětství.

Dušan Dvořák

Autor se zabývá prevencí a léčbou drogových závislostí a je odborným garantem serveru primární prevence www.odrogach.cz
Dušan Dvořák je autorem projektu Válka je vůl


Další články tohoto autora:
Dušan Dvořák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku