Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 18.1.2005
Svátek má Vladislav
  Výběr z vydání
 >BRAZÍLIE 3: Češi a císař
 >POLITIKA: Euforii může následovat zklamání
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Jak sestřelit dopravní letadlo – řešení mistrů
 >MÉDIA: Guardian - lži o Iráku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Muž, který má proti sobě čísla
 >NÁZOR: O (ne)korupčních mechanismech mezi policií a soudy
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zloději, zloději, ve dne v noci jezdějí
 >ARCHITEKTURA: Tramvaje na Václavské náměstí?
 >PSÍ PŘÍHODY: Dvojitá pochvala
 >GLOSA: Věčné téma - známkovat, nebo hodnotit?
 >DROGY: Válka proti drogám je fašismus
 >REAKCE: Turecko - mýty a realita
 >JEDNOHUBKY: Zlaté české ručičky
 >MEJLEM: Tsunami v duši
 >PENÍZE.CZ: Světové penzijní fondy, co ne(z)krachují

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
18.1. Optická levicovost
(eff)

Když se sociálně demokratická vláda rozhodne snižovat daně, je to znamení, že voda v podpalubí dosáhla kritické výše. Konkrétní daňová opatření se rýsují zvolna a opatrně. Grossův „myšlenkový tank“ přišel na geniální tah, jak snížit daně a přitom neslevit na levicovosti: Snížíme daně občanům s nízkými příjmy a tím zvýšíme daňový rozdíl. Tedy, přinejmenším opticky, na tom budou bohatí hůř a to levicovému srdci zalahodí.
Opticky to tak vypadá. Jenže ta optika potřebuje takovou mohutnost zvětšení pohledu a takovou rozlišovací schopnost, že by si žádala spíš elektronový mikroskop. Nízké příjmy jsou zatíženy daní tak nízkou, že je zanedbatelná ve srovnání s dávkami, které dostávají lidé angažovaní v šedé ekonomice. Právě to má být cíl "opatření", aby se lidé, kteří mají dvojí příjem, tedy od státu a z melouchů a nechodí do práce a nikdo je nešéfuje a nebuzeruje a nemají pracovní dobu "od - do", aby tito lidé s tímto stylem života přestali a zařadili se do "procesu" s buzerací a vstáváním v pět a pracovní dobou "od - do".
Opatření tedy jde v tradici české sociální demokracie. Ta udílí stokorunu sem, dvě stovky sem a vidí ty miliardy na souhrnném účtu. Obdaření občané stovky ochotně inkasují, ale vděčnost v podobě voličské přízně si nechávají od cesty. Bylo by překvapující, kdyby to s touto podobou snížení daní dopadlo jinak.

Gross dlužníkem
Milión dvě stě tisíc si prý vypůjčil Stanislav Gross od svého strýce, aby si mohl koupit byt. Novináři zjistili v katastru nemovitostí, že Gross v roce 1999 zaplatil zálohu ve výši 2,5 miliónu korun a za sedm let ve sněmovně mohl legálně vydělat půl druhého miliónu. Má co vysvětlovat. Jedno ale je jisté už teď: vidíte, jak je dobře, že se informace dostávají na veřejnost, přes internet. Pořád je toho tam málo. Co tam hlavně patří? Které firmy a za jakých okolností dostávají státní zakázky. Tomuhle tématu se brání vláda stejně jako opozice. Například, proč opravy silnic trvají tak šíleně dlouho? Copak nejsou firmy, které by to udělaly za míň a rychleji? Rád bych viděl různé nabídky na internetu. Pak by ubylo i tajemných peněz v kapsách politiků.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku