Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 19.1.2005
Svátek má Doubravka
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Litera zákona aneb "Švarcsystém"
 >POLITIKA: Karavana jde dál
 >EVROPA: Národní zájmy jsou mýtem nezorientovaných
 >RODINA A PŘÁTELÉ: O těch mrazech
 >ÚVAHA: Co se stalo mezi pány Grossem a Vikem?
 >PRAHA: Je bláznovstvím zabývat se návratem tramvají na Václavák?
 >POLITIKA: Konec upřímného premiéra
 >PSÍ PŘÍHODY: Iris revíruje Hrad
 >SVĚT: Izraelské a palestinské učebnice - zrcadlový obraz
 >DOPRAVA: Titanic
 >EVROPA: Byl to opravdu Gladio? aneb Jak a čím jsme to vlastně vyhráli?
 >DOPRAVA: Poplatky za dálnice mobilem ihned
 >PENÍZE.CZ: Důchodci na prahu roku 2005
 >BRAZÍLIE 3: Češi a císař
 >POLITIKA: Euforii může následovat zklamání

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
19.1. ÚVAHA: Co se stalo mezi pány Grossem a Vikem?
Jan Novák

Po zveřejnění informací o půjčce nebo daru mezi panem Grossem a jeho strýcem panem Vikem předkládám okruhy otázek, které by měly být zodpovězeny. V opačném případě bychom zde měli jasný důkaz nerovnosti občanů před zákonem.

1.
Jaké příjmy a výdaje měla osmičlenná domácnost pana Vika (včetně mimořádných výdajů na pořízení nemovitostí a mimořádných příjmů z jejich prodeje)? Lidé, kteří před rokem 1989 stavěli rodinný dům, se spíše na cca 20 let zadlužili než že by tímto počinem naráz zbohatli. Byl by velký problém nalézt kupce nemovitosti pana Vika a požádat ho o sdělení, jaká byla kupní cena? Vzhledem k armádní minulosti pana Vika je velmi lehké zjistit, jakou měl hodnost a jaké funkční zařazení a z toho dovodit, jaký měl plat. I průměrný ekonom po chvíli počítání z těchto dat s velkou přesností stanoví, jakou částku měl pan Vik k dispozici.

2.
Jaké příjmy a výdaje měl pan Gross od ukončení přípravy na povolání do koupě bytu? Vzhledem k jeho profesionálnímu životopisu je opět velmi lehké to spočítat a tak stanovit, jakou částku měl pan Gross k dispozici.

3.
Na výpočty v 1. a 2. bodu nechť se použije metodika, kterou používají finanční úřady při stanovení daně pomůckami. To jest v případě, že občan byl vyplaven či vykraden, vyhořel, nebo jiným způsobem ztratil účetní evidenci, nebo si nevzpomíná, jak to tehdy všechno vlastně bylo. Výmluvy typu: "Já jsem tolik neutrácel a zbylo mi víc." na tváři úředníka FÚ nevyvolají ani ten nejmenší záchvěv úsměvu. Zákon je zákon.

4.
Postaral se pan Vik obdobně a rovnoměrně o svých šest dětí? Vědí všechny jeho děti o záležitosti mezi pány Vikem a Grossem? Jak by se slučovalo se sociálním cítěním pana Grosse, kdyby měl ve své rodině zvláštní finanční výsady?

5.
Kdo inicioval onu transakci? Nebo pan Vik nabízel své volné finanční prostředky celé rodině a potřebným byl jen pan Gross?

6.
Jak se stýkaly rodiny pánů Grosse a Vika po celou uplynulou dobu? Spojují je mimořádná rodinná pouta?

7.
Šlo-li o půjčku, proč pan Gross nenapřel všechny své finanční síly do jejího splácení? Z denního tisku je známo, že byl s rodinou na exotické dovolené. Je odpovědné utrácet za nadstandard, když dlužím a nemám dluh splacený? To by ale byl velmi nešťastný vzor ekonomického chování ostatním spoluobčanům. Nebo tato dovolená byla poskytnuta bezplatně? Pak by to ovšem byl dar - je zdaněn a jsou o tom doklady?

8.
Existuje listinný doklad o půjčce nebo daru mezi pány Grossem a Vikem? Šlo-li o půjčku, existují doklady o jejím splácení? Má pan Gross tuto transakci uvedenou ve svém přiznání, které je uloženo v archívu Poslanecké sněmovny? Pro tyto případy přece institut přiznání poslanců byl zřízen!

9.
Podle platné legislativy je každý příjemce povinen u daru odvést darovací daň. U půjčky zase každý poskytovatel musí sjednat obvyklý úrok a výnos opět zdanit. Bylo toto vše v tomto případě dodrženo? Pokud někdo porušil zákon, lze opět velmi jednoduše a rychle vyčíslit, kdo a jakou částku na dani a penále státu dluží.

10.
V případě, že by pan Gross na jakoukoli otázku odpověděl: "Nevím, nepamatuji se, tomu já nerozumím.", je způsobilý řídit podnik s 10000000 zaměstnanci?

A především o desátém bodu to celé je.


Další články tohoto autora:
Jan Novák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku