Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 22.1.2005
Svátek má Slavomír
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Patenty na software (4)
 >GLOSA: Pro stromy není vidět nic
 >MOBY DICK: Proč České Textárny zeštíhlely až na kost
 >BODYPAINTING: Před svatbou
 >POLITIKA: Gross postrádá charisma, sociální demokracie procenta
 >LITERATURA: Bajky aneb Další kratičká rozprávka o nich
 >CHTIP: Citáty z pohřebních obřadů
 >POEZIE: První je Bůh a druhý...
 >SVĚT: Palestinci a Izraelci - větší podpora dohodě a míru
 >POLITIKA: ČSSD - ukročit nebo se rozkročit?
 >PRÁVO: Rej neodpovědnosti kolem "Mlýnu"
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Auta 2
 >MÉDIA: Novinářskou bajkou k válce s Íránem
 >REAKCE: Infantilní soudy Ondřeje Čapka
 >PSÍ PŘÍHODY: Věru divná zima

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Literatura  
 
22.1. LITERATURA: Bajky aneb Další kratičká rozprávka o nich
Lydie Junková

Bajka bývá považována za jeden z hlavních žánrů literatury didaktické; jde o krátký prozaický nebo i veršovaný příběh, směřující k nějakému obecněji platnému poučení (praktickému či mravnímu). Toto poučení může být vysloveno v závěru, popřípadě i na začátku, nebo být vysloveno nemusí, může vyplývat ze samého příběhu.

Jak víme, bajky bývají připisovány legendárnímu Aisopovi (Ezopovi), údajně propuštěnému otrokovi (o jeho původu viz mj. Slovník spisovatelů, Řecko, Odeon 1975), zachované ve zlomcích a v podání jiných autorů.

V bajkách rozšířených v Evropě převažují alegorie ze života zvířat, leč někdy v nich jednají a mluví i rostliny, ba dokonce nerosty.

V Evropě byly bajky oblíbeny za středověku, proslulé jsou zejména veršované bajky La Fontainovy. Rozmachu nabyly za osvícenství, kdy je psal E.Moore, G.E.Lessing, L.A. Krylov, u nás A.J.Puchmajer aj.

Evropské bajky se udržely až do současnosti, kdy často nabývají zaměření satirického. nebo se blíží anekdotám.

Mimo Evropu se rozšířily bajky orientální, zvláště indické ( Bidpajovy) a arabské. Život Bidpajův je také jakousi legendou, pověst praví, že byl brahmanem, kterého dal indický král uvěznit, později jej však propustil, neb se mu zachtělo jeho rad. Ty Bidpaj poskytoval natolik zdatně, že král nakonec přikázal, aby sepsal knihu moudrých předpisů, jimiž by se řídili všichni, vznešení i prostý lid Tak prý vznikla proslulá sbírka Bidpajových bajek, jež se také zachovala jen částečně, pod názvem Pančatantram. Tyto bajky se rošířily v Persii a Arábii a posléze dorazily i do Řecka a Evropy.

Známo je mnoho různých bajek, některé jsou dokonce proslulé, jiné nevešly v obecnou známost. Četli jste např. srbskou lidovou bajku o Mouše a volovi? Nebo chodskou bajku o Sosně a dřevorubcovi? (J.Fr.Hruška,Dvě kytky bajek)

O bajkách si počtete např. v knize G.E.Lessinga. Abhandlungen ueber die Fabel, Stuttgart 1967. U nás vynikli mezi bajkaři Ant. J. Puchmajer, El. Krásnohorská, Fr. Karafiát a Karel Čapek (Bajky a podpovídky).

Základní pramen: Slovník literární teorie, Čs.spisovatel, 1977

-
Další články tohoto autora:
Lydie Junková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku