Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 19.1.2005
Svátek má Doubravka
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Litera zákona aneb "Švarcsystém"
 >POLITIKA: Karavana jde dál
 >EVROPA: Národní zájmy jsou mýtem nezorientovaných
 >RODINA A PŘÁTELÉ: O těch mrazech
 >ÚVAHA: Co se stalo mezi pány Grossem a Vikem?
 >PRAHA: Je bláznovstvím zabývat se návratem tramvají na Václavák?
 >POLITIKA: Konec upřímného premiéra
 >PSÍ PŘÍHODY: Iris revíruje Hrad
 >SVĚT: Izraelské a palestinské učebnice - zrcadlový obraz
 >DOPRAVA: Titanic
 >EVROPA: Byl to opravdu Gladio? aneb Jak a čím jsme to vlastně vyhráli?
 >DOPRAVA: Poplatky za dálnice mobilem ihned
 >PENÍZE.CZ: Důchodci na prahu roku 2005
 >BRAZÍLIE 3: Češi a císař
 >POLITIKA: Euforii může následovat zklamání

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
19.1. Blesk udeřil naprázdno
(eff)

Humoristům pokvete v příštích dnech pšenice. Blesková akce s názvem SNÍŽENÍ PLATŮ POLITIKŮM skončila fiaskem ještě dřív, než začala.

Vše začalo loni v listopadu, kdy se ukázalo, že senát není tak docela k ničemu, jak si většina lidí myslí. Dovede například obratně spojovat hrušky s jablky do jednoho zákona. Takto se mu podařilo spojit odklad zvýšení platů příslušníků ozbrojených sborů s odmrazením platů ústavních činitelů. Ty měly zůstat zmrazeny až do volebního roku 2006. Jako první na této povedené novele zatančil svůj taneček Miroslav Kalousek, v roli zastánce obecné mravnosti. Jeho strana podpoří senátní návrh s tím, že se platy zase zmrazí a peníze mezi tím získané se dají na charitu. „Když budou peníze vyplaceny, pak nikdo, kdo to myslí vážně, si peníze nesmí nechat," prohlásil v listopadu Kalousek.

Teď jsme o dva měsíce dál a došlo k posunům.

V pátek se mělo ve zrychleném jednání odhlasovat snížení platů. Sázkové kanceláře mohly vyhlásit tipovací soutěž, jak tahle akce dopadne. Ve zrychleném čtení se podle jednacího řádu sněmovny nemohou dávat pozměňovací návrhy. Návrh je typu „ber, nebo nech být“. Což má logiku, protože na jedno sezení by se opravdu nedal zákon i s pozměňovacími návrhy projednat. Právě to byl argument ODS, proč odmítnout jednání o návrhu, který počítal s platovou mrazírnou až do roku 2007, tedy do doby, kdy bude ve sněmovně zasedat jiná sestava než ta, která tam sedí dnes.

Což je ilustrace známého zákona, že každý nesmysl má minimálně jeden zcela rozumný důvod.

Případ má ještě jeden pikantní detail – zákon, který měl být ve zrychleném řízení v pátek projednáván, a který tedy projednáván nebude, počítal se snížením platů ústavních činitelů, ale soudci na svých platech neměli být zkráceni. Inu, na soudce si hned tak někdo netroufne.

A ještě jedna vrstva je nedotčená a nedotknutelná, zákon nezákon, zmrazení nemrazení: vrchní vrstva ministerského papalášstva. Chabý pokus sněmovny napravit to, co se v listopadu schválením senátního návrhu nadrobilo, vyvolal tlak veřejnosti. Ta by byla nejraději, aby si poslanci zmrazili platy na věčné časy, jak ukazují žebříčky popularity našich ústavních institucí. Na prosté státní byrokraty ale oko veřejnosti nedohlédne. V televizi nejsou vidět a rozhovory do novin nedávají. Zato vesele berou oběma rukama.

Aston
Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku