Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 20.1.2005
Svátek má Ilona
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Ruská ruleta v sociální demokracii
 >USA: Znovuzvolení prezidentů
 >GLOSA: Právo na výhru
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vybrané lahůdky evropské ústavy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě máte stromeček?
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Restituční revoluce aneb Všechno zpátky
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (7)
 >SPOLEČNOST: Školský zákon neprospívá školákům
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejskové na náledí
 >EKONOMIKA: Všichni dluží a dlužit budou...
 >DOKUMENT: NBÚ odmítl zveřejnit Pracovní řád
 >SPOLEČNOST: Potěš Aštar!
 >PENÍZE.CZ: Trestuhodně neprůhledná charita
 >EKONOMIKA: Americké korporace zveřejňují výsledky
 >PRÁVO: Litera zákona aneb "Švarcsystém"

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství  
 
20.1. SPOLEČNOST: Školský zákon neprospívá školákům
Jakub Vosáhlo

Ve stínu žabomyších sporů mezi sociálními demokraty a hysterické debaty o evropské ústavní smlouvě začal 1.1.2005 platit nový školský zákon. Většina z nás to nejspíš ani nepostřehla - na rozdíl od jiných, halasně ohlašovaných novel se vláda snaží tento zákon i reakci na něj všemožně ututlat (ministryně Petra Buzková ji podle Deníků Bohemia označila za bouři ve sklenici vody). Nelze se tomu příliš divit - tento problematický zákon totiž obsahuje tolik podivných novinek, až oči přecházejí.

Velmi pozoruhodné je zejména ustanovení, podle kterého smí každý žák podat přihlášku pouze na jednu střední školu. Pro případ, že by se někomu podařilo na toto ustanovení vyzrát, je navíc stanoveno, že přijímací zkoušky na všechny střední školy mohou být pouze v jednom dni. A týká se to nejen škol státních (pro které to platilo i doposud), ale i soukromých. Pokud se zájemce přijímačkovým sítem neprotlačí, zbývá mu jediná možnost - modlit se, že jiná střední škola vypíše druhé kolo přijímaček. Ta to totiž podle zákona udělat nemusí. Již dnes je evidentní, k čemu to povede - vystrašení rodiče, netušící, co všechno na ně střední školy či úřední šiml ještě mohou nachystat, raději zvolí pro svého potomka nějakou "tutovku", která sice možná bude výrazně pod jeho schopnosti, ale bude možné se na ni bez nervů dostat. Ono totiž není vůbec příjemné zůstat na prahu života jen se základkou a mizerná střední škola je pořád střední škola. Určitě je správné, že se proti téhle ztřeštěné novotě ozvali ti nejpovolanější - rodiče současných školáků - a v minulých dnech podali stížnost k Ústavnímu soudu. Na jeho rozhodnutí jsem velmi zvědav (a určitě nejsem sám).

Snad ještě horší je ale zdůvodnění ministryně Buzkové, které poskytla 18.1. deníku Právo. (k dispozici i na webu ČSSD) Nejprve obsáhle vysvětlovala, že se vlastně nic převratného nestalo (fakt, že budou postiženy zejména soukromé a církevní školy odbyla ministryně víceméně mávnutím ruky, naznačujícím, jak o těchto školách smýšlí) a poté jako příčinu této zásadní změny sdělila: "Pokud byl žák přijat na střední školu, neměl žádnou povinnost sdělit, na kterou z těchto škol nastoupí. Ředitelé se to dozvídali pozdě a proto bylo přijato méně dětí, než mohlo být." Takže celá tahle rošáda proběhla jen proto, že chudáčci ředitelé neměli vše pod kontrolou! To je opravdu zásadní důvod pro změnu takového rozsahu. Nehledě na to, že ředitelé měli prostředky zjistit, zda žák nastoupí k nim na školu či nikoliv. Neexistoval sice žádný předpis, který by to mohl zajistit, ale ředitelé škol měli možnost, zjistit vše vlastní cestou. A měli ji i v kapitalistické džungli devadesátých let, kdy jsem se na střední školu hlásil já. Takže i tento velmi labilní argument padá.

Další "lahůdkou" nového zákona je nový systém podávání přihlášek. Celkem logický systém, ve kterém jedna strana vznikajícího vztahu, tedy zájemce o studium (respektive jeho zákonní zástupci) podává přihlášku straně druhé, dotyčné střední škole, byl nahrazen systémem, ve kterém je přihláška odevzdávána třetí osobě, nemající se vznikajícím vztahem vůbec nic společného - řediteli žákovy dosavadní základní školy. Proboha, proč? To se dozvídáme v dalším odstavci. Je to proto, že ředitel ZŠ musí přihlášku schválit a přidat k ní vlastní doporučení. Takže tu opět budeme mít všemožné posudky a reference, kterými budou páni ředitelé rozhodovat o celoživotních osudech svých svěřenců. Opět zde bude prostor pro všemožné sympatie a antipatie, drobné kšeftíky s rodiči nebo naopak vyřizování účtů. Nedělejme si iluze - na všech školách, zejména na těch menších, se mezi lidmi vytvářejí určité vztahy a protože i ředitelé jsou jen lidé, tedy bytosti nedokonalé, je velmi pravděpodobné, že se do těchto "doporučení" promítnou. Důsledkem bude jen několik zmařených šancí, které mohly být realizovány (sám znám mnoho zdánlivých outsiderů, kteří to dotáhli mnohem dál než jejich favorizovaní spolužáci).

Pozoruhodné je i ustanovení zavádějící po skončení nižší střední školy (tzn. po čtvrtém ročníku osmiletého gymnázia či po druhém ročníku šestiletého) nové přijímací zkoušky. Asi nejen mně uniká význam tohoto ustanovení. Ministryně se domnívá, že by mohlo přispět k tomu, že by se na střední školy dostalo více dětí ze základních škol, ale hned v další větě přiznává, že tyto zkoušky mohou ředitelé středních škol stanovit sami a již dnes to vypadá, že většina z nich od těchto zkoušek upustí. Takže tu v souladu s nejlepšími tradicemi českého zákonodárství budeme mít další paragraf, který zůstane pouze na papíře. To na ministerstvu není žádný zkušený právník, který by dokázal odhadnout, že takto formulované ustanovení bude obcházeno, když už to nedokáže zjistit JUDr. Buzková?

Zákon obsahuje i několik dalších podivných ustanovení, například nové pojetí maturity (Je až neuvěřitelné, jak dokázali naši zákonodárci zparchantit vcelku kvalitní návrh Centra pro reformu maturitní zkoušky, o kterém jsem se pochvalně vyjádřil ve svém článku České školství - jak dál?, publikovaném vloni na NP.) Celkový dojem je tedy tristní - v zákoně je patrná snaha o co největší roli úředníka v procesu vzdělávání. To potvrzuje i sama ministryně ve zmíněném rozhovoru - jejím nejčastějším argumentem je tvrzení "udělá se v tom pořádek". A pořádek v sociálně demokratickém pojetí je neodmyslitelně spjat s hordou všemocných byrokratů.
Další články tohoto autora:
Jakub Vosáhlo

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku