Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 20.1.2005
Svátek má Ilona
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Ruská ruleta v sociální demokracii
 >USA: Znovuzvolení prezidentů
 >GLOSA: Právo na výhru
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vybrané lahůdky evropské ústavy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě máte stromeček?
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Restituční revoluce aneb Všechno zpátky
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (7)
 >SPOLEČNOST: Školský zákon neprospívá školákům
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejskové na náledí
 >EKONOMIKA: Všichni dluží a dlužit budou...
 >DOKUMENT: NBÚ odmítl zveřejnit Pracovní řád
 >SPOLEČNOST: Potěš Aštar!
 >PENÍZE.CZ: Trestuhodně neprůhledná charita
 >EKONOMIKA: Americké korporace zveřejňují výsledky
 >PRÁVO: Litera zákona aneb "Švarcsystém"

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
20.1. EKONOMIKA: Všichni dluží a dlužit budou...
Michal Kadlec

...ač se zodpovědní budou chovat ještě zodpovědněji, šetrní ještě šetrněji a poctiví ještě poctivěji.

Každý z nás, včetně nevýdělečně činných, dluží již zhruba 70 000,- Kč a vláda připravila na letošní rok porci dalších 8 400,- Kč, a to bez zahrnutí ztrát z Konsolidační banky. Jen úroky budou činit už příští rok 3 500,-Kč. Proč se tak děje? Protože tu vládne taková vláda, kterou si občané ve volbách přáli nejvíce a právě ta opět nastoupila do té pohodlné, vyšlapané cesty pokračujícího zadlužování.

S nepochybně zajímavým výsledkem by skončil průzkum či statistika mezi obyvatelstvem, zda s takovým zadlužením souhlasí a zda jsou s výší „svého“(!) dluhu spokojeni. Důvodů pro jasně zápornou odpověď by se našlo hned několik: půjčka není použita na investice ve formě budoucích výnosů, ekonomika nyní jakžtakž roste a mělo by se tudíž šetřit, republiku čekají nelehké reformy důchodového, zdravotního a sociálního systému. V neposlední řadě zde hraje podstatnou roli i konkurence okolních států – zejména Slovenska - a to ve všech oblastech vzájemného obchodu.

Zjednodušeně řečeno – skladba a charakteristika státního rozpočtu se dá přirovnat k rozpočtu rodinnému. Žádná z hospodárně uvažujících rodin přece nemůže utratit více peněz, než kolik výdělečně činí členové do společné kasičky přinesou. Existují samozřejmě půjčky na krytí jednorázových investic, ale není možné z půjčovaných prostředků financovat běžný chod rodiny. A přesně to nyní vláda dělá!

Otázkou je, zda se vláda do konce svého volebního období pustí do neustále proklamovaných reforem, které mají za cíl optimalizovat zvyšující se výdaje. Právě zejména reformy týkající se redukce výdajů bývají ve svém počátku velice bolestivé a nepopulární a jejich přínos se začne projevovat až v delším časovém horizontu. Soudě dle minulosti se dá předpokládat, že kabinet do konce volebního období zvolí cestu, kterou nejlépe vystihuje stará česká pravda – kdo nic nedělá, nic nezkazí. Bohužel (nebo bohudík) se této pravdy, co se razantních zásahů a „nezadlužovacích“ opatření týče, drží vláda již od roku 2002.

Další smutnou skutečností a problémem je neustále se zvyšující počet lidí, kteří si za dobu vládnutí sociální demokracie a spol. zvykli či zvykají na zneužívání štědrých sociálních dávek a zjišťují, že takto se přece jenom špatně nežije. Právě tito lidé se proti reformám budou bouřit nejhlasitěji. Ne nadarmo se říká, že po hodech bývá sr.… . A že tady to bude náročné, je bohužel pravda. Není možné být asociální. Je nutné být solidární vůči potřebným a nemohoucím, nikoli vůči těm co pracovat mohou, ale nechtějí.

Snad už si občané uvědomí, že tyto dluhy nejsou dluhy „jen nějakého státu“ či „jen těch co o rozpočtu rozhodují“, vlády, ale že jsou to dluhy pouze a jedině nás všech a našich dalších generací. Je jen otázkou, zda bude v příštích parlamentních volbách dostatečná vůle vybrat takovou vládu, která bude mít sílu nezbytné reformy prosadit a očistit tak státní rozpočet od nabubřelých výdajů. Jedno ale pokládám za pravděpodobné, téměř hraničící s jistotou – současný vládní kabinet to zřejmě nebude, neboť pokud se k tomu „nerozhoupal“ dosud, nepustí se do toho se ani v budoucnu. A bohužel, stejně jako v životě přibývají roky, i zde narůstá zadlužení každým dnem.

Michal Kadlec

místopředseda jihomoravského Regionálního sdružení ODS
Další články tohoto autora:
Michal Kadlec

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku