Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 24.1.2005
Svátek má Milena
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Je rozdíl mezi komunismem a fašismem?
 >VZPOMÍNKA: Jim Stine, altruistický kapitalista
 >LIDÉ: Summers a feministky
 >ARCHITEKTURA: Ještě k tramvajím, přednášky a jiné
 >RODINA A PŘÁTELÉ: První sníh a procházka v ZOO
 >ZVĚROKRUH: Vodnář (1)
 >CHTIP: Stresstest
 >PSÍ PŘÍHODY: Když svolává gong
 >JEDNOHUBKY: Největší Čech na Smíchově
 >ÚVAHA: Nadějí na přežití je nejvyšší osobní adaptabilita
 >HUDBA: Koncertní smršť aneb 4WALLS a mnoho dalších
 >PENÍZE.CZ: Společně zdanit, či spolupracovat?
 >PRÁVO: Patenty na software (4)
 >GLOSA: Pro stromy není vidět nic
 >MOBY DICK: Proč České Textárny zeštíhlely až na kost

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
24.1. HUDBA: Koncertní smršť aneb 4WALLS a mnoho dalších
Petr Vlasák

Filipa Topola zná každý jako vedoucího skupiny Psí vojáci a zároveň jako literáta či příležitostného herce. Jeho sólové koncerty mají komorní, niternou a melancholickou atmosféru. Přiznám se, že na jeho sólové vystoupení jsem ještě neměl štěstí. Pamatuji Vojáky v jejich, dle mého názoru, „nejlepším“ období, kdy Filip hrál až stříkala krev. Uvidíme jak mu půjde předskokanství.

Ti z vás, kteří pamatují Toma Coru (koncerty „Bílé inferno“ Ivy Bittové), určitě nemohou zapomenout. Ty svítivé červené ponožky, vysoká štíhlá postava, výmluvný obličej s gesty a ohromné violoncello pražská Archa nikdy nezapomene. Tom už bohužel nežije, ale jeho dávní kolegové založili loni experimentální jazzovou kapelu 4WALLS. Jak říká šéf kapely Luc: „Ta hudba byla natolik krásná, než abychom to ukončili...“.

Skupinu tvoří Holanďan Luc Ex (akustická basová kytara), zakladatel i vůdčí osobnost známé kapely The Ex a významný představitel holandského jazzu. Dále Phil Minton (zpěv), původem z Velké Británie, který obohacuje projev kapely unikátním hlasem a zpěvem plným originálních prvků i širokého záběru. Michael Watcher (bicí) pocházející v USA, žije v Amsterodamu, kam se dostal již před mnoha lety jako člen kapely „Available Jelly“. Díky své technice hry na bicí patří mezi nejžádanější bubeníky nejen v Holandsku, ale i celé Evropě. Veryan Weston (piano), Angličan považovaný za jednoho z hudebních myslitelů a filozofů posledních let, je mistr improvizace a experimentu i skvělý jazzový pianista.

V písních skupiny se objevují zhudebněné texty světových autorů, např. Paula Hinese, Confucia či Ho Chi Minha.

Pokud to není váš šálek kávy, můžete třeba už ve čtvrtek 27.1. do KC Zahrada na akustické vystoupení Roberta Křesťana nebo v pátek 28.1. do Balbínky na sólo Blanky Šrumové (Tichá dohoda). Stejný den vystoupí v Roxy mj. Kateřinu Winterová s rapperem Wladimirem, DJ Wichem a řada dalších umělců v rámci akce „Time is Now“.

Den poté v sobotu 29.1. má Dan Kohout premiéru nové kapely v Malostranské besedě!

Z dalších kapel doporučuji Vertigo, Eggnoise, NUO, Hm.. (stojí obzvlášť za pozornost), Jazz Efterrätt a pár dalších, ale o tom třeba zase až příště.

Z nových pražských prostorů dávám tip na Suterén pod šípkem ve Valentinské ulici, zkuste třeba přes telefon 222 323 948. Tento měsíc tam mají na programu mj. Martina Zbrožka, Alana Vitouše s Hearn Gadbois, Honzu Buriana, Olgu Vilímkovou či Niku Novákovou.

Z akcí dalších týdnů si dovolím ještě pár tipů:
6. února vystoupí v Lucerna Music Baru mladá velmi talentovaná britská míšenka Malia a 12. února v Arše irští The Frames (více příště).
Tajný tip – 19. a 20. února rovněž v Arše Divadlo 7 a půl s Pitínského představením Ibsenovy Nory (jedna z divadelních událostí posledních měsíců).
23. února se v RockCafé představí australští Once Upon a Time.

Tak šťastnou volbu a příjemné zážitky :-)
Další články tohoto autora:
Petr Vlasák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku