Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 24.1.2005
Svátek má Milena




  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Je rozdíl mezi komunismem a fašismem?
 >VZPOMÍNKA: Jim Stine, altruistický kapitalista
 >LIDÉ: Summers a feministky
 >ARCHITEKTURA: Ještě k tramvajím, přednášky a jiné
 >RODINA A PŘÁTELÉ: První sníh a procházka v ZOO
 >ZVĚROKRUH: Vodnář (1)
 >CHTIP: Stresstest
 >PSÍ PŘÍHODY: Když svolává gong
 >JEDNOHUBKY: Největší Čech na Smíchově
 >ÚVAHA: Nadějí na přežití je nejvyšší osobní adaptabilita
 >HUDBA: Koncertní smršť aneb 4WALLS a mnoho dalších
 >PENÍZE.CZ: Společně zdanit, či spolupracovat?
 >PRÁVO: Patenty na software (4)
 >GLOSA: Pro stromy není vidět nic
 >MOBY DICK: Proč České Textárny zeštíhlely až na kost

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
24.1. Strana maximální tolerance
(eff)

Když se v pátečním vydání Lidových novin ptala Alena Plavcová šéfa, pardon, předsedy lidovců Miroslava Kalouska, jak je na tom s desaterem, v podtextu se rýsovala otázka tvrději položená: jak jste na tom s postojem ke lhaní, pane předsedo. Samo lhaní v desateru obsaženo není. Osmé přikázání mluví o křivém svědectví a to je specifický druh lži. Sedmé přikázání připomíná krádež. Jak je na tom člověk, který neoprávněně dosáhne vysoce postaveného a úměrně k tomu honorovaného místa a lže o svém vzdělání? V jistém smyslu je to i krádež, protože dostává neoprávněně tolik peněz, jež by si zasloužil, kdyby vzdělání měl. Miroslav Kalousek odpověděl vyhýbavě.

Což je zřejmě v souladu se stranickou linií, která se dá zvenčí číst - lež nelež, hlavně že máme našeho člověka u pák moci. Ten člověk je náměstek ministra vnitra, jmenuje se Jiří Vacek a už před rokem na něho prasklo, že lže, když o sobě tvrdí, že je inženýr. Pak vše vylepšil, když veřejně prohlašoval, že nevěděl, že škola, kterou studoval, končí inženýrským titulem. Jen idiot by studoval vysokou školu a nepoptal se někoho, třebas vrátného nebo svačinářky, čím ta škola končí. Takže už od roku 2003 víme, že náměstek ministra vnitra je buď lhář, nebo idiot. Místopředsedové KDU-ČSL Jan Kasal a Tomáš Kvapil tehdy tvrdili, že "očekávají vysvětlení". Dočkali se vysvětlení, které mělo za cíl udělat idioty všechny, kdo by je vzali vážně: Vacek tehdy prohlásil, že ho někdo chce zničit kvůli drogovým aktivitám. Lidoveckým místopředsedům tato nejapnost podle všeho stačila, neboť Vacek náměstkem ministra zůstal. Časopis Týden ve svém minulém čísle zjistil, že podle všeho Vacek nemá ani maturitu. Má, nebo nemá? Nedoložil ji. Na dotaz Týdne odpověděl arogancí. Co bude dál? Budou lidovci nadále takového člověka krýt?

Postoje či nepostoje Jiřího Vacka nejsou v těchto souvislostech důležité. Stát, to není pivní spolek kamarádů. Má svoje zákonná pravidla fungování a kvalifikační požadavky mezi ně patří. Kdo na ně takto okázale - a dlouhodobě - kašle, dává najevo pohrdání zákonem, pohrdání slušností, pohrdání pravidly hry. O lidovcích víme, že mají nulovou toleranci k tomu či onomu. Teď to vypadá, že ji vyvažují maximální tolerancí ke lži.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku