Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 25.1.2005
Svátek má Miloš
  Výběr z vydání
 >BRAZÍLIE 4: Salvador neboli Bahia
 >EVROPA: Zaorálkovo euroústavní matení
 >EKOLOGIE: Další skandál na Šumavě - duhové psaní do Bavor
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Katolická církev ve vlastní pasti
 >SVĚT: Santorum
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Teď opravdu o tom sněhu
 >SPOLEČNOST: Výzkumné záměry problémy škol a ústavů neřeší
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Osvětim - velká čísla, malé příběhy
 > EVROPA: „Česká banánová realita“ a evropský kosmický program
 >PSÍ PŘÍHODY: Příroda má smysl pro humor
 >SPOLEČNOST: Naši Romové
 >EVROPA: EU ústava - rozhodně proti
 >REAKCE: Hospodaření organizace ADRA transparentní je!
 >KOMENTÁŘ: Koncentrace
 >PENÍZE.CZ: Rizika finančních trhů v otěžích

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
25.1. REAKCE: Hospodaření organizace ADRA transparentní je!
Vítězslav Vurst

Reakce organizace ADRA na článek serveru Penize.cz Trestuhodně neprůhledná charita. Jak se bude hospodařit se sbírkovými finančními prostředky aneb Bude hospodaření organizace ADRA transparentní?

Je naprosto přirozené, že s rostoucím kontem roste zájem veřejnosti, co se bude dít s tak velkými penězi, jak se s nimi bude nakládat a zda bude vše "jak má být". Otázky jsou legitimní a považujeme za důležité na ně odpovídat. V následujících řádcích se dočtete některé zásady, které jsou a budou v hospodaření humanitární organizace ADRA dodrženy.

1. Jelikož se jedná o finanční prostředky získané prostřednictvím veřejné sbírky, je nakládání s nimi dáno zákonem č.117/2001 Sb. Z toho vyplývá, že
a. sbírka je řádně povolena (MHMP 166104/2004)
b. Magistrátu hl.města Prahy budou předkládána průběžná i konečné vyúčtování
c. veškeré úroky budou použity ke stejnému účelu, k jakému je vyhlášena sbírka

2. Správní rada Nadace ADRA na svém jednání 6.1.2005, na které byli přizváni i zástupci Fóra dárců a rady DMS, stanovila pravidla k nakládání se sbírkovými penězi na jihovýchodní Asii. Uložila nebo rozhodla:
a. rozdělení: max. do 15% může být použito na projekty bezprostřední pomoci, 85% bude použito na projekty rozvojové
b. určila pravidla pro schvalování projektů a jejich zpětnou kontrolu
c. doporučila, aby po skončení projektů a vyčerpání finančních prostředků byl proveden mimo povinný audit celoročního hospodaření, ještě nezávislý audit pouze na prostředky získané ze sbírky.
d. pravidelně informovat veřejnost na stránkách www.adra.cz

3. 12. ledna 2005 byli na tiskové konferenci (účast přibližně 25 novinářů) informováni zástupci médií o nakládání, využívání a budoucí využití finančních prostředků sbírky.

4. Proč nenajdete výroční zprávu na internetu? Již dlouhodobě byla připravována změna www stránek Adra.cz. K jejich změně však došlo možná v nejméně vhodný okamžik, v době, kdy se naplno rozjížděla sbírka na jihovýchodní Asii. Na stránkách schází celá řada podstatných informací, které by tam přirozeně každý očekával. V současné době však není v silách zaměstnanců ADRA, ani jejich dobrovolných spolupracovníků, doplnit v krátké době všechny scházející informace. Věříme, že se nám v průběhu budoucích týdnů podaří potřebné informace na webových stránkách zveřejnit. Kdo má zájem, rádi výroční zprávy zašleme poštou.

Jsme si vědomi, že důvěra v neziskové organizace je velmi křehká záležitost. Dlouhou dobu se buduje, ale velmi rychle ji lze ztratit. Záleží nám, aby společnost neměla důvody k pochybnostem. Považujeme se za správce svěřených prostředků a jako s takovými s nimi chceme a budeme zacházet. Odmítáme konkurenční snahy a nesnížíme se k vyvyšování někoho na úkor snižování druhého. Jde nám o lidi, kterým chceme pomáhat. Chceme být mostem mezi těmi kteří mohou pomoci a těmi, kteří pomoc potřebují.

Vítězslav Vurst
předseda správní rady Nadace ADRA


Další články tohoto autora:
Vítězslav Vurst

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku