Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 26.1.2005
Svátek má Zora
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Režim se mění v dým
 >DROGY: Kalouskova slivovička
 >EVROPA: Jakpak bude u nás doma aneb Po přijetí euroústavy
 >PRÁVO: Švarcsystém jako fenomén
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kimova hra
 >POLITIKA: Politické skloňování - od přítele k nepříteli
 >GLOSA: Školy a úředníci
 >EVROPA: Demokracie jako řemen
 >POLITIKA: Bambini di Minsk
 >PSÍ PŘÍHODY: Kterak Ljubu málem šlak trefil
 >ZVĚROKRUH: Vodnář (2)
 >POLITIKA: Sobotka si spletl stranu
 >ZÁBAVA: Zrádná paštika
 >EVROPA: 3x o Češích a Evropě
 >PENÍZE.CZ: Navýšení cílové částky vás může přijít draho

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
26.1. EVROPA: 3x o Češích a Evropě
Zdeněk Švácha

Strom musí mít nejprve kořeny, aby později mohl mít plody. S národy je tomu stejně. Celá debata o evropském osudu Čechů by mohla vycházet z následujícího:

Zaprvé: Za Stalina či Husáka jsme se opevnili v nejhorších stránkách evropské ideologie. Komunismus byl vynález vyvezený Evropou do Ruska, obohacený tamní tvrdostí a zaslaný jako bumerang nazpět. Ruská odpovědnost na naší situaci je ryze mocenská. Kulturně a politicky jsme žili v tom, co jsme si sami vymysleli.Celou tu dobu ovšem Češi Evropany zůstali. Pochybnosti o tom jsou bezpředmětné.

Zadruhé: Český národ se snad může stát součástí ústavně sjednocené Evropy. Tomu by ovšem měla předcházet debata o tom, co to vlastně je, být Čechem. V praxi to znamená znát svůj národní zájem. Tak, jak ho znají Francouzi či Britové. Češi v tomto jasno nemají a plácají se kontinentem stylem chytré horákyně. Tvrzení, že „většina Čechů je pro Evropu“ je podle mě zkreslené. Češi jsou pouze přesvědčeni, že Brusel nemůže vládnout hůře, než Praha.

Zatřetí: V zemi není síla, která by problém národního zájmu účinně předložila k diskusi. Naše scéna je rozkročena od komunistů po liberály. Levici, jako služebníkovi ideologií, je národní zájem cizí. Pro liberály je důležitý individualismus. Pravice, jako zdroj národní jistoty, u nás prozatím chybí. Pokud tento „kořen“ není, nemůžeme se podílet na „plození“ evropského ústavního řádu.Jakákoli změna současného stavu bude jen k horšímu. Nebo se snad mýlím? Třeba jsou naše rovnostářské instinkty na zrození „čistokrevné“ pravice příliš hluboké?


Další články tohoto autora:
Zdeněk Švácha

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku