Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 26.1.2005
Svátek má Zora
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Režim se mění v dým
 >DROGY: Kalouskova slivovička
 >EVROPA: Jakpak bude u nás doma aneb Po přijetí euroústavy
 >PRÁVO: Švarcsystém jako fenomén
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kimova hra
 >POLITIKA: Politické skloňování - od přítele k nepříteli
 >GLOSA: Školy a úředníci
 >EVROPA: Demokracie jako řemen
 >POLITIKA: Bambini di Minsk
 >PSÍ PŘÍHODY: Kterak Ljubu málem šlak trefil
 >ZVĚROKRUH: Vodnář (2)
 >POLITIKA: Sobotka si spletl stranu
 >ZÁBAVA: Zrádná paštika
 >EVROPA: 3x o Češích a Evropě
 >PENÍZE.CZ: Navýšení cílové částky vás může přijít draho

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
26.1. POLITIKA: Sobotka si spletl stranu
Robert Vašíček

Za rétoriku sociálnědemokratického ministra financí by se nemusel stydět ani Václav Klaus. A jejich role je alespoň v něčem dost podobná. Klause používalo ve svých vládních začátcích Občanské fórum k provádění nepopulárních opatření. Z tehdejších let se nám zachoval slavný obrat „utahování opasků“.

Sobotku podobně používá úřadující předseda ČSSD, Stanislav Gross ke sdělování nepříjemných rozhodnutí. Sobotka je nejpodivnějším polistopadovým ministrem financí. Je prvním ministrem financí bez ekonomického vzdělání. Vzděláním právník se proto obklopil vlastním kindermanagementem, sestávajícím z absolventů ekonomických univerzit a liberálních pragmatiků.

Sobotkova volba kindermanagementu a pohrdání tradičními socialistickými ekonomy není náhodná. Student Sobotka po absolvování gymnázia v rodných Bučovicích v roce 1990 nastoupil na Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Členem ČSSD se stal již v roce 1989 a jeho velkým vzorem byl tehdy Miloš Zeman.

Píle snaživého studenta vedla po absolvování právnické fakulty rovnou do parlamentu. Sobotka se v roce 1996 stal poslancem a byl tak rovnou vržen do politického života bez předchozí zkušenosti v běžném životě řadového zaměstnance. Jeho ekonomické vzdělání se tvořilo členstvím v Rozpočtovém výboru Poslanecké sněmovny.

Tehdy se Sobotka seznámil s Grossem a stal se jeho nejbližším spojencem. Dva mladí uprostřed tradičních socialistů se museli začít nudit a odtud je už jen malý kus k reformám. Reformátor se dočkal Špidlovy koaliční vlády a jako nejbližší spojenec Stanislava Grosse dostal za odměnu Ministerstvo financí po ekonomu Rusnokovi.

Pod Sobotkovou taktovkou se rozplynul volební program z roku 2002. Není divu, když ministerské poradce vede mladá ekonomka bez silnější vazby na sociálnědemokratické ekonomické principy. Ing. Mgr. Klára Malečková absolvovala Právnickou fakultu na Univerzitě Karlově a Fakultu národohospodářskou Vysoké školy ekonomické obor hospodářská politika. V průběhu své dosavadní profesní kariéry působila jako právní konzultant a manažer externí komunikace v ČSOB, poradce guvernéra České národní banky, později jako poradce ministra financí ČR a dnes vedoucí oddělení poradců ministra financí ČR.

Další liberální mozek si Sobotka umístil mezi své náměstky. Zatímco většinu náměstků podědil po svých předchůdcích, přivedl si s sebou Ing. Zdenka Hrubého, který se stal náměstkem ministra financí s odpovědností za mezinárodní vztahy, privatizaci a revitalizaci. Hrubý absolvoval řadu zahraničních ekonomických stáží a kdyby k nim přidal Leadership akademii ODS, mohl by se docela dobře stát politikem nejsilnější pravicové strany. Poradci náměstka Hrubého patří k nejpravicovějším na Ministerstvu financí a sám Hrubý je stěžejní oporou ministra Sobotky, člena vlády za levicovou sociální demokracii.

Tím výčet Sobotkových mužů nekončí. Nejnovějším zastáncem pravicových schémat se stal v roce 2004 nový náměstek ministra, Ing. Tomáš Prouza, pravicově založený člověk, který nikdy neměl vztah k sociální demokracii. Tomáš Prouza je selfmademan a úspěšný podnikatel, který založil v roce 2000 internetový server Peníze.cz a svou kariéru startoval v Americké obchodní komoře v Praze. Nyní má na starosti finanční trhy a Středisko cenných papírů.

Může být koaliční vláda se sociálnědemokratickou většinou opravdu v rukou liberálů? Odpověď zní ano. Strategickým místem každé vlády je ministerstvo financí, , které rozhoduje o finančních tocích pro jednotlivá ministerstva. Sociálnědemokratickou kontrolu nad nejdůležitějším ministerstvem potichu zprivatizoval Bohuslav Sobotka. Liberální tunel v české sociální demokracii zakusila vládní strana v trojích prohraných volbách. Je otázkou, proč už dávno sociální demokraty nenapadlo odvolat liberálního Bohuslava Sobotku, ministra bez ekonomického vzdělání.
Další články tohoto autora:
Robert Vašíček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku