Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 27.1.2005
Svátek má Ingrid
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Obyčejní lidé
 >BRAZÍLIE 5: Kubíčkovo hlavní město
 >ÚVAHA: Pekárková jako posel netolerance
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Co všechno nevíme o 20. století - Dobytí severního pólu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Na dotek
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (8)
 >ÚVAHA: Dost nesmyslná lokomoce aneb Supi, kojoti, slepice, naše vláda a EU
 >FEJETON: Petice
 >PSÍ PŘÍHODY: Do zimy bez galoší
 >ÚVAHA: Katolické morální učení a sekulární myslitelé
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Průzračná čísla
 >POVÍDKA: Zkoušky a pokušení
 >MÉDIA: Český rozhlas si připomene den holocaustu
 >EKONOMIKA: Zveřejňování výsledků amerických firem pokračuje
 >PENÍZE.CZ: Do světa na pojištěnou zkušenou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
27.1. POLITIKA: Obyčejní lidé
Josef Ptáček

Neznám parlamentní prostředí, osobně neznám ani žádného poslance. Předevčírem jsme se ale s jedním z nich seznámil prostřednictvím medií, konkrétně ve zpravodajství TV. Nějaká tetina, jak se ukázalo poslankyně Eva Nováková z ČSSD, blahosklonně vysvětlovala (nám blbečkům), že poslanci musí mít vyšší stravné v zahraničí, namísto 45 EUR za den (nám přiznané Ministerstvem financí do jisté země), musí mít EUR 112. Nevím proč zrovna takové nekulaté číslo, proč ne třeba dvě stě či tři sta EUR, to by se lépe počítalo. Zdůvodnila to jednoduše: „Co kdybych potřebovala někoho pozvat na večeři, na rozdíl od obyčejných občanů“. Ano, takhle doslova to řekla.

Aha, už to (pomalu) chápu, naše republika sestává z dvou set poslanců a zbývajících „obyčejných občanů“.

Nemohl by někdo oné dámě vysvětlit, že nejen poslanci, ale i ekonomičtí analytici, projektoví manažeři, obchodní manažeři, ředitelé firem, majitelé firem, ředitelé divadel, diplomaté, šéfové sportovních klubů – a takhle bych mohl pokračovat hodně dlouho, také občas někoho v zahraničí potřebují pozvat na večeři? Nevím přesně co domlouvá ona, ale tihle všichni dělají ne milionové, ale spíš miliardové obchody.

Rád jí poradím jak se to dělá. Za prvé by paní poslankyně mohla někoho pozvat v pohodě za svoje, jak se to většinou dělává. Ovšem pokud je to třeba v tzv. státním zájmu, pak je postup následující. Vezme si zálohu, zaplatí za pozvané, schová si účet, který pak odsouhlasí její nadřízený a peníze jí firma, ministerstvo, poslanecká kancelář či instituce, proplatí. Není to až tak složité. Jenže takhle to dělají „obyčejní lidé“ – no prostě ti blbečci, kteří berou stravné dle platné vyhlášky a dokonce když onemocní, tak dostávají nemocenskou rovněž dle vyhlášky.

Übermenschen na to jdou jinak. A je to asi jen špička ledovce, víme pouze o nekonečné imunitě, nemocenských dávkách v plné výši platu, letenkách zdarma, byť dostávají cestovné zvlášť, teď tedy i stravné v zahraničí. Copak se dozvíme příště?

Ach jo.


Další články tohoto autora:
Josef Ptáček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku