Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 28.1.2005
Svátek má Otýlie
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Proč se komunismus rozpadl?
 >EVROPA: Debata o smyslu, charakteru a budoucnosti EU ve Velké Británii
 >POLITIKA: Zelení v červných číslech
 >GLOSY: Bránění našince a Zbytečná hra
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Auta 3
 >POLITIKA: Daňově populistické dostihy
 >MÉDIA: Křivé zrcadlo skutečnosti
 >EVROPA: Proč „ANO“ evropské ústavě?
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes a zimní pneumatiky
 >KEL MALE RACHAMIM: Páteční večer ke Dni památky obětí holocaustu
 >POLITIKA: Česká volební bajka
 >INTERNET: Jak jsem si zvykl na SPAM
 >ÚVAHA: Zdraví jen pro bohaté...
 >FEJETON: Jak jsem sháněla školku
 >PENÍZE.CZ: Jak zhodnotit víno, obrazy či známky?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
28.1. Kartáč pro prezidenta (policejního)
(eff)

Kartáč policejnímu prezidentovi Kolářovi dali při čtvrtečním slyšení poslanci na schůzi sněmovního branného výboru. Tématem byly odposlechy. Hlavně pro opoziční ODS jsou odposlechy velké téma a přidal se k ní i nezbytný Miroslav Kalousek, který extra kvůli tomu na schůzi přišel. Policie podle něho porušuje principy demokratického právního státu, jelikož se vlamuje do svatého soukromí.
Některé momenty této debaty jsou vskutku groteskní. Tak například se poslanci pozastavují nad tím, že je odposloucháván člověk, který není součástí vyšetřování, ale vyšetřovaná osoba mu telefonuje. Jak se má odposlouchávat člověk, který je podezřelý a zatelefonuje třeba mně? To mě má policista stříhnout nebo vygumovat? Další podiv je nad tím, že nesledovaná leč odposlouchávaná osoba se nedozví, že byla odposlouchávána. Kdy má být informována? Až vyšetření skončí? Nebo hned? Nebo až po soudním rozsudku?
Když je na stole debata na nějaké "žhavé téma", ptejme se, zdali je to opravdu reálné téma. Budou poslanci ODS tak spravedliví a horliví, až bude ministrem vnitra jejich člověk? Až si dosadí do křesla policejního prezidenta svého věrného? Na to jsem velmi zvědav, podobně jako jsem zvědav na rušení ministerstev ze strany ODS.
Bylo to zločinné a hnusné, když nás odposlouchávala StB, tato banditská organizace, dodnes nepotrestaná a ponechaná na pokoji. Za patnáct let od pádu bolševismu se provalilo několik "odposlechových afér" - ze strany politiků, obvykle to skončilo fiaskem a trapností. Pan prezident Klaus není spokojen s předloženou analýzou policejních odposlechů. Jeho věrní by měli předložit analýzu zneužitých odposlechů.
Je také otázka, jak se na odposlechy dívá veřejnost. Ve veřejné diskusi dostal ve čtvrtek v rozhlase kartáč poslanec Vidím. Na něho se lidé vrhli, že ODS se staví proti všemu, co by mělo podpořit stíhání zločinců. Zajímavý názor, který by se mohl v roce 2006 promítnout i v parlamentních volbách. Na lidi navíc udělal příznivý dojem výsledek odposlechů - totiž proval korupční aféry ve fotbale. A občané si uvědomují, že žijeme ve státě, kde je deset miliónů obyvatel a jedenáct miliónů mobilních telefonů. Gaunerů je kolem nás hodně. Jejich svaté soukromí není pro občana zas tak svaté, jako Miroslavovi Kalouskovi. A jsou-li to gauneři, to se bohužel pozná mimo jiné i tím, že se na ně nasadí odposlech.
Třeba si policie opravdu zjednodušuje práci. Třeba je to opravdu špatnost a unfair hra. Zvolme tedy ODS a ona nám nadělí ministra vnitra a - bezpochyby - se vymění i vedení policie (i na to buďme zvědavi, jelikož vedení policie by mělo být politicky imunní a mělo by přežít střídání vlády) a pak nastane to lámání chleba. Jak to bude s odposlechy potom?
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku