Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 31.1.2005
Svátek má Marika
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Gross důchodcům nepřeje
 >EVROPA: Devět argumentů proč říct ANO ústavě EU?
 >HISTORIE: Sudetoněmecké dějiny (část 1: Do roku 1918)
 >PŘÍRODA: Marie plete pro tučňáky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Hele, mýval
 >GLOSY: O euroreferendu a o poslaneckých platech
 >EVROPA: Co s tou "euroústavou"?
 >POVÍDKA: Z pekla štěstí
 >DETEKTIVKA: Setkání s poručíkem
 >VÝSTAVA: Dušičky 2002 – 2004
 >KULTURA: Roztocký masopust s Trabandem a řadou dalších
 >INTERNET: Umělecký server Minimax.cz
 >PENÍZE.CZ: Jsou stavební spořitelny líné s lidmi stavět?
 >EVROPA: Obhajoba EU a evropské ústavy
 >MÉDIA: Ad obecní volební tisk

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
31.1. EVROPA: Co s tou "euroústavou"?
ao1

(1) Po přečtení některých částí "návrhu ústavní smlouvy" v češtině a angličtině si snad každý, kdo se o čtení opravdu a bez předem hotového názoru pokusil, musel všimnout, že text je to málo povedený. To ostatně připouštějí i někteří (mnozí?) z těch, kdo prohlašují, že by ten dokument měl vejít v platnost. Prý se to časem doladí. Angličani v takové situaci říkají "my foot" - jak to říct slušně a výstižně v češtině?

(2) Snad ještě horší okolností je samotná procedura předpokládaného schvalování, prozrazující notnou aroganci těch, kdo ji vymýšleli. S mírnou nadsázkou lze říci, že se sešlo několik "osvědčených týmů" (bohužel se zdá, že jedním z hlavních kvalifikačních předpokladů byla schopnost používat "euro newspeak" - podivný vyjadřovací jazyk, při němž si opravdu nelze nepřipomenout Orwellovu knihu "1984") a zřejmě pod časovým a jiným tlakem dala dohromady nepříliš propracovaný dokument. Ten teď mají všechny státy schvalovat systémem 'ber nebo nech být".

(3) Napadla mě myšlenka na projekt "výzva k přepracování návrhu ústavní smlouvy":

Založení www stránky s výstižným názvem, na níž by krátký text ve všech jazycích unie vyzýval k přepracování textu a stručně shrnoval důvody pro změnu, případně rámcové náměty na konkrétní úpravy. Ten by každý občan kteréhokoli členského státu EU mohl na internetu podepsat s uvedením identifikačních údajů prokazujících, že takový člověk existuje a je občanem členského státu EU. Možná by tam mohla být i něco jako schránka na návrhy námětů.

Kdyby se "marketingově" povedl hezký a mezinárodně stravitelný název celého projektu, mělo by to v dnešním světě, kde nikdo nikdy není zvědavý na dlouhé vysvětlování, velký význam. Možná by se na název mohla (měla?) v první fázi vypsat veřejná soutěž. Konkrétní text výzvy by měl projít vnitřní oponenturou, aby byl srozumitelný atd.

(4) Dalo by se od toho něco čekat? Kdoví. Podle počtu podepsaných a případné reakce EU by se přinejmenším dalo soudit, jak to je doopravdy s demokracií. Je dost možné, že by to podpořili i ti, kdo mají pocit, že nějaký sjednocující dokument je potřebný, jen aby se zvýšila šance na to, že opravdu celoevropsky projde. Jinak viz bod (5) níže.

(5) Je to proveditelné, pokud jde o čas a peníze? Neumím to zodpovědně posoudit. Provedení výchozích materiálů a přiměřená propagace (dokud se - doufejme - nespustí lavinový efekt spontánního šíření informace) plus technické zpracování přijatých podpisů (vyloučení duplicit a mrtvých duší) a námětů by jistě vyžadovalo náklady. Nevím, jak vysoké by byly, ani kdo by je na to dal - Brusel asi těžko, i když by tato iniciativa vlastně jen dodatečně suplovala něco, co měli udělat oni a dříve.

(6) Asi se to asi dá pojmout buď (a) "neziskově" (pak by se peníze musely vyškemrat z nějakých veřejných zdrojů) nebo (b) "komerčně" - někdo by do toho mohl vložit investici s tím, že se mu pak peníze vrátí na základě popularity té webové stránky, pokud uvěří vizi, že by to nějakou popularitu mělo vzbudit, a najde vkusný způsob, jak si díky tomu přijít zpět na své peníze a neurazit.

Možná je to celé blbost. Nepochybuji, že se najdou tací, kdo mi to ze skrytu internetové anonymity řeknou pěkně na rovinu a bez zbytečných ohledů na mé city a/nebo slušnost mluvy. Tož tak. Kdo nic nedělá, ten nic nezkazí. Nečiním si nároky na copyright a kdyby to někdo uměl pojmout lépe a radostněji, případně přivést k nějakým reálným koncům, budu jen rád. A nebudu mít pocit, že jen nadávám v koutku na ty debilní byrokraty.
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku