Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 31.1.2005
Svátek má Marika
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Gross důchodcům nepřeje
 >EVROPA: Devět argumentů proč říct ANO ústavě EU?
 >HISTORIE: Sudetoněmecké dějiny (část 1: Do roku 1918)
 >PŘÍRODA: Marie plete pro tučňáky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Hele, mýval
 >GLOSY: O euroreferendu a o poslaneckých platech
 >EVROPA: Co s tou "euroústavou"?
 >POVÍDKA: Z pekla štěstí
 >DETEKTIVKA: Setkání s poručíkem
 >VÝSTAVA: Dušičky 2002 – 2004
 >KULTURA: Roztocký masopust s Trabandem a řadou dalších
 >INTERNET: Umělecký server Minimax.cz
 >PENÍZE.CZ: Jsou stavební spořitelny líné s lidmi stavět?
 >EVROPA: Obhajoba EU a evropské ústavy
 >MÉDIA: Ad obecní volební tisk

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
31.1. KULTURA: Roztocký masopust s Trabandem a řadou dalších
Petr Vlasák

Už nějakou dobu sleduji vývoj jedné z nejlepších českých kapel současnosti, TRABANDu. Její kroky mě tuto sobotu zavedly až do Roztok u Prahy, na samý okraj Levého Hradce a potom do Žalova.

Nejdříve ale začnu Roztočem. "Mami, když se mnou nebudeš chodit do Roztoče, tak se stanu sprejerem" (výrok osmiletého člena Roztoče). Roztoč je dobrovolný spolek rodičů a dětí, který funguje v Roztokách od roku 1997 a v současnosti je registrován jako občanské sdružení. Jeho aktivity vychází z potřeby navázat na místní kulturu, místní genium loci, a také z potřeby vytvořit kulturní zázemí v místě, ve kterém se žije. Roztoč spolupracuje s organizacemi podobného zaměření (např. se Středočeským muzeem v Roztokách, Spolkem pro obnovu únětické kultury aj.) a doplňuje také činnost ZUŠ (více na www.roztoc.cz). V Roztokách jsou nepochybně tvůrčí, aktivní, nebojácní a veselí lidé. Nebojí se dělat si legraci sami ze sebe a starosta s místostarostkyní na to slyší a nejen, že tomu nebrání, ale i se sami podobných akcí účastní (tentokrát na masopustu měla paní místostarostkyně kouzelný převlek carevny a k tomu roztomilý ruský přízvuk).

Na zahájení masopustní slavnosti (masopust je doba od Tří králů do Popeleční středy, tradiční období spjaté se zabijačkami a veselím) jsme přišli jsme právě včas. Zámek působil zvenku docela klidně, ale už při příchodu k dvoraně byly slyšet "divné a magické" zvuky. Neobyčejný bubnový orchestr, doplněný píšťalou, hrál fascinující rytmy, které člověka nenechali v klidu. Pohupovali se žáby, medvědi, sedmikrásky, koně, všelijaká monstra, chůdaři a mnoho dalších krásných maškar.

Právo zahájení masopustního průvodu bylo starostou uděleno hned po vyjasnění jazykové verze proslovu (ruština byla pro tentokrát odložena na příště). Průvod plný zvuků, bubnů, píšťal, koňských srážek, dvoukoláků s preclíky, koblihami, zelňáčky se pak dále přesouval přes rozlehlé Roztoky. Každé druhé okno bylo plné dětských tváří, dospělých s digifoťáky a nebylo možné si nevšimnout usmívajících se babiček z malebného Domova důchodců.

Kousek za cukrárnou Heda, téměř u polí na okraji Levého Hradce, mne přemohla chuť na teplou čokoládu a capuccino. V Levém Hradci (již beze mne) byla masopustní klibna slavnostně utracena. Následně v sousedních Úněticích proběhla zabijačka a roztocký a únětický masopust se tak prolnuli. V únětické sokolovně pak plynule navázala skupina "Kalábůf něžný beat" k tanci i zábavě.

Večer praskala restaurace Na Růžku v nedalekém Žalově ve švech. Dvě dobré kapely, Traband i Tam-Tam Orchestr, obě taneční, zaplnili prostory hlavního sálu, tak, že fronty byly i na pánských záchodcích. Traband hraje muziku, která je šramlová, kupletová, masopustní, dechnová až kabaretní, často balkánsky znějící a rozhodně taneční. Jarda Svoboda, který Traband vede, je podle mne multitalent, hlídá si kvalitu, nic ze sebe nedělá, je schopen spolupracovat jako rovný s rovným třeba s Horáčkem

Nejstarším členem kapely je Evžen, který hraje na banjo. Velmi dobře zvuk skupiny doplňuje hlas zpěvačky Jany i její trubka.

Od křesťansky laděné skupiny "Otcovy dětí", kde kdysi dávno Jarda hrál, již uplynulo pěkných pár let a kapelu Traband dnes zná "půl" Evropy a kus Japonska…

Traband, Jablkoň či Sunshine jsou jedny z nejznámějších českých kapel v zahraničí. V případě Trabandu určitě i proto, že si udržuje a rozšiřuje svůj okruh posluchačů a snaží se držet kvalitu tvorby. Mají rovněž zajímavé internetové stránky, přečtěte si třeba jejich nejnovější "German" deník z turné po Německu. Doporučuji jejich poslední CD Hyjé (2004) a ze starších nahrávek třeba "Kolotoč" nebo "O čem mluví muži?". A ještě jedna věc je na Trabandu moc hezká, že se stále drží hraní v klubech, hospodách či jiných malých příjemných prostorách. Určitě by mohli hrát třeba ve velkém sále Lucerny, jako např. Mig-21 (14.3.2005) nebo Chinaski a mnozí jiní. Jenže ve velkých sálech a na stadionech pak koncerty ztrácí těsný kontakt s posluchači, intimitu či komornost.

O přestávce na scénu přišel Matěj Forman se svými loutkami a předvedl loutkový "klip" na Trabandem živě hranou píseň O rytířovi, které tleskali nejen děti a mládež, ale i dospělí.

Pak mne již zmohla celodenní únava, takže se už teď těším na další akci, kam rád vyrazím, ať už vlakem z Masarykova nádraží, busem z Dejvické nebo autem.

Odkazy: www.traband.net, www.roztoc.cz, www.jansta.cz
Další články tohoto autora:
Petr Vlasák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku