Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 3.2.2005
Svátek má Blažej
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Bylo za totality lépe?
 >BRAZÍLIE 7: K ústí Amazonky a dál podél břehu
 >EKOLOGIE: Víc katastrofických "studií" o globálním oteplování!
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Terminologie automobilového experta
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Policajti se rozlejzají a množí
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (9)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Bohužel až moc zvědaví Češi
 >NÁZOR: Bezradnost české vlády ve vztahu k ČLR
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání s maskovaným fantomem
 >EVROPA: Evropští inženýři, jak jsem je poznal (1)
 >GLOSA: S rukou v kapse
 >CHTIP: Trocha srandy 2
 >PENÍZE.CZ: Že by deregulace nájmu nebyla potřeba?
 >USA: Inaugurační projev prezidenta George W. Bushe - 2005
 >HISTORIE: Sudetoněmecké dějiny (část 2: 1919 až 1937)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
3.2. NÁZOR: Bezradnost české vlády ve vztahu k ČLR
Jiří Dvořák

Zabývám se problematikou Činy již několik let a domnívám se, že vývoj v posledních letech začíná být neúnosný. Doufám, že následující řádky rozproudí diskusi, která snad pomůže provětrat zatuchlé vody panující v současnosti ve vztazích českých vládních struktur k ČLR.

Co tedy konkrétně dělá vláda ?

Jistě, na papíře to vše vypadá perfektně - máme v Číně ambasádu, konzulát, úřady CzechTrade a CzechTourism, tak na co si ještě stěžovat? Čína je údajně jednou z nejdůležitějších zemí pro náš obchod a je jíi prý ze strany vlády, ministerstva zahraničí a ministerstva průmyslu věnována maximální podpora.

Reálně jsou ovšem poměry maličko jiné, ambasáda je uzavřený hrad, kde za zdí, kam se normální Čech nedostane, neboť na vrátnici nikdo česky nemluví, působí diplomaté, z nichž ovšem bohužel nikdo nemluví čínsky, a v případě, že se vám stane nějaký problém, tady vám jen stěží pomohou. Nevím, podle jakých kritérií se tito lidé vybírají, ale vzhledem k jejich statisícovým příjmům by člověk očekával, že budou lépe kvalifikovaní. Diplomaté převážnou většinu času tráví zavřeni ve svém komplexu, přepychově vybaveném po stomiliónové rekonstrukci a ven vyjíždějí pouze auty s vlajkami, se kterými porušují dopravní předpisy a dělají tak naší republice ostudu.

Samostatnou kapitolou jsou žádosti o víza. Musíte čekat ve frontě venku na ulici na mrazu a dešti, okénko je neprůhledné a mluvíte do mikrofonu k neviditelnému vízovému pracovníkovi, na vízum se čeká několik týdnů a frontu si musíte vystát několikrát. Bohatí Číňané asi jen ztěží podstoupí tuto ponižující proceduru, aby k nám jako turisté přijeli. Až budou v blízké budoucnosti čínští turisté proudit do evropských zemí, ale ne k nám, bude už pozdě na to, vypočítávat o kolik miliard ušlého zisku jsme přišli. Jsem si jist že nám pak ministerstvo zahraničí bude schopno říct, kde se stala chyba.

CzechTrade, jako odnož ministerstva průmyslu, má kancelář v ČLR, ale bohužel jejich služby jsou tragické, po katastrofálním působení pana Petráška se rozhodl Czechtrade svou kancelář nechat dlouhodobě (půl roku, až rok?) neobsazenou, což jen dokumentuje naprostou bezradnost, s jakou nová 27letá ředitelka přistupuje k Číně coby jednomu z nejdůležitějších teritorií.

Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytuje každý rok v rámci rozvojové pomoci desítky miliónů korun jako dar pro ČLR. Jediným důvodem je pravděbodobně to, že z toho mají užitek úředníci ministerstva podílející se na přidělování této pomoci, jako např. bývalý agent pan Malata, protože republika z toho užitek určitě nemá.

CzechTourism na svých operacích v ČLR již utratil statisíce, možná i milióny korun ("služební cesty", dotace soukromým firmám spřízněným s panem Gladyšem atd.). Nedošlo k sebemenšímu výsledku co se týče zvýšení počtu čínských turistů. CzechTourism údajně otevřel své zastoupení v ČLR, které ale kromě toho, že pobírá nemalé peníze od daňových poplatníků, zůstává v nečinnosti.

Tento článek by možná mohl napovědět, proč je schodek obchodní bilance s Čínou ve výši 3 miliard USD a zvyšuje se hrozivým tempem a proč se neuskuteční příliv velkého počtu čínských turistů do ČR. Snad se konečně zodpovědní lidé zamýšlí a dojde jim, že tento vývoj je neudržitelný a dojde ke změnám.

Ing. Jiří Dvořák


Další články tohoto autora:
Jiří Dvořák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku