Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 4.2.2005
Svátek má Jarmila
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Grossovo ptydepe
 >USA: Jak vzniká Zpráva o stavu Unie
 >HISTORIE: Sudetoněmecké dějiny (část 3: Rok 1938)
 >POLITIKA: New Labour – zatím jen sen
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - elektrická hračka
 >HISTORIE: Jalta - mýtus o Krymské konferenci
 >PRÁVO: Mají soudci svědomí?
 >GLOSA: Opravdu drtivý dopad
 >PSÍ PŘÍHODY: První pejsek na semináři IDIF!
 >EKOLOGIE: Globální oteplování ponoří Británii do nové doby ledové 'během dekád'
 >DETEKTIVKA: Chudák vrah
 >NÁZOR: Zelená totalita na obzoru - další z historických selhání evropské inteligence
 >EKONOMIKA: Koruna zůstává silná
 >PENÍZE.CZ: Investování, nebo sázení?
 >POLITIKA: Bylo za totality lépe?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
4.2. Nastavení nové laťky
(eff)

Alexandr Mitrofanov v komentáři pro Právo poukázal na opomíjenou dimenzi aféry s Grossovým bytem. Podotýká, že vedle Grosse měli být pod drobnohledem investigativců také přinejmenším Vlastimil Tlustý a Miroslav Kalousek.
Mitrofanov píše:
"První svého času na otázku, kdo mu pomohl k domu za pět miliónů, odpověděl: "Soukromé osoby mi zcela korektně půjčily, já to dodnes z naprosté většiny vrátil, ale pokud ty osoby nesouhlasí s tím, že jejich jména budou zveřejněna, já považuji za korektní to neříkat."
Odpověď druhého na obdobný dotaz zněla: "Jestli chcete rozepsat, že mi tchán půjčil tolik a tolik a můj švagr zase tolik, tak já vám to nerozepíšu. To je fakt moje osobní věc." Zatím to vypadá, že v aktuálním hledáčku může být jenom Gross. "

Těmito slovy potvrzuje domněnku vyjádřenou mnohými, že se politikům nechce do kritiky Grosse. ODS se rozhodla Grosse interpelovat, ale až po poťouchlých poznámkách médií a po jasné kritice ze strany Transparency international. Trapnost Grossova vykrucování je mimo diskusi a to, že přiznal, že používá státních peněz na budování vlastního bazénu, to samo o sobě by mělo být pokyn k odchodu.
Jenže Mitrofanov má pravdu, že by v tom Gross neměl zůstat sám. Gross se dostal do těžko rozptýlitelného podezření, že dostal peníze z pochybných zdrojů, anebo přinejmenším nekorektně uplatnil peníze, jež od státu dostal, na zcela jiné účely, než je dostal: místo aby za ně cestoval ve služebních věcech a zval politiky a rokoval o nich ve věcech veřejného zájmu a konal veřejnou činnost, platil zedníky, aby mu stavěli bazén.
Vypukl skandál a je dobře že vypukl. Když Gross odejde v důsledku tohoto skandálu, bude jen dobře. Ale ještě lépe bude, když pochopíme podstatu těchto událostí: Nesmí jít jen o popravu politika, který se nelíbí zemanovským bolševikofilům a který se zrovna tak nelíbí ODS, protože by se mu eventuálně snad mohly jeho záměry podařit a mohl by skutečně za pomoci dalších, autenticky schopných politiků a ekonomů proměnit sociální demokracii do podoby akceschopné, dynamické politické strany.

Takže, jestlipak Mitrofanův hlas zůstane voláním na poušti? Když jsme tak pěkně probrali páně Grossův kvartýr, jak je to s bydlením Vlastimila Tlustého a Miroslava Kalouska?
Grossova aféra by měla být nastavením nové laťky pro všechny, nejen pro Grosse. Máte privilegia, pánové a dámy, tak za ně račte platit, například tím, že prozradíte lidem, jak nakládáte s penězi, které jste těmto lidem legálně sebrali.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku