Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 5.2.2005
Svátek má Dobromila
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Problémem Česka není byt Stanislava Grosse!
 >INTERNET: Pozor!!!! Tento článek zkopíruj a pošli svým známým
 >POLITIKA: "Vrtěti psem" po česku
 >SPOLEČNOST: Jak si žijí u policie
 >MOBY DICK: Tajuplná volání do textárny
 >POVÍDKA: Na jedné lodi
 >FEJETON: Ježíšek odmítá říct, kdo mu půjčil na dárky
 >CHTIP: Jak je ta čeština nádherná...
 >MEJLEM: Vážená notářská komoro...
 >EKONOMIKA: Fed zvýšil úrokovou sazbu
 >POLITIKA: Grossovo ptydepe
 >USA: Jak vzniká Zpráva o stavu Unie
 >HISTORIE: Sudetoněmecké dějiny (část 3: Rok 1938)
 >POLITIKA: New Labour – zatím jen sen
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - elektrická hračka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
5.2. INTERNET: Pozor!!!! Tento článek zkopíruj a pošli svým známým
Jiří Staněk

Hans Jurgen z Drážďan
jel vlakem na Warnemunde,
přerušil řetěz
a vystoupil jinde!
(Krausberry - Na větvi)

Každý z nás už nejspíš někdy dostal poštou nebo mejlem dopis znějící například takto:

"Rozešli tento dopis sedmi přátelům. Do sedmi dnů očekávej nával štěstí. Pozor, toto není žádný podvod, řetěz nesmí být přerušen. Pokud dopis nerozešleš do tří dnů, postihne tebe i tvoji rodinu krutý trest. zde je několik případů:"

Za dvojtečkou obvykle následuje drastické vylíčení nehod, které už postihly hazardéry jako jsi ty. Slibuje se smrt vlastní nebo v rodině, ztráta zaměstnání, neštěstí nejistého druhu, selhání v sexu nebo přírodní katastrofa. Zajímalo mě odkud se tyhle dopisy berou. Tak jsem požádal o radu přítele Googla a tady je odpověď.

Daniel W. Van Arsdale zpracoval zcela seriózní mnohastránkovou vědeckou studii s názvem Vývoj řetězových dopisů, ve které analyzoval 350 pyramidových schémat a řetězových dopisů, většinou původem z USA.

Nejstarší dopisy ve sbírce jsou dopisy z kategorie "Starodávná modlitba" z počátku minulého století. Typickým příkladem je dopis tohoto znění:

Starodávná modlitba

"Můj Pane, ochraňuj nás od zlého a dej abychom i my sdíleli s tebou navěky Království nebeské"

Modlitb,a kterou jsi právě obdržel je rozesílána po celém světě. První dopis byl poslán již za časů Kristových, aby ti, kteří ji šíří, byli uchráněni od všech nebezpečenství a pohrom. Pohroma stihne toho, kdo dopis nepředá dále. Ti, kteří dopis pošlou do devátého dne ode dne, kdy dopis sami obdrželi, devíti přátelům, dočkají se devátého dne od odeslání dopisu radostné události.

V době velké krize byly populární dopisy slibující prosperitu. Jdou přímo k věci. Modlitba v úvodu je kratší a poprvé se objevuje finanční motivace.

"V Boha věříme, neb on nás nasytí"

Opiš jména uvedená v seznamu. První jméno vynech a své jméno přidej jako poslední. Pošli dopis pěti lidem, kteří si zaslouží bohatství. Na začátku tohoto řetězu stál Americký plukovník. Dopis musí být odeslán do 24 hodin. Během devíti dnů od odeslání dopisu se dostaví dostatek a hojnost pro vás i vaši rodinu.

Mrs. Sanford obdržela $3,000.

Mrs. Andres obdržela $1,000.

Mrs. Howe, která řetěz přerušila, ztratila veškerý majetek.

V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEPŘERUŠUJ ŘETĚZ

Uvidíš, co se stane devátý den.

Doufám, že budeš mít štěstí.

J.E.K.

V letech po druhé světové válce převažovaly sliby štěstí a v dopisech se objevila jména slavných generálů:

Modlidba z tohoto dopisu oběhla už čtyřikrát Zeměkouli. Přerušíš li řetěz potká tě neštěstí.

Motlidba: "Z celého srdce důvěřuj Bohu a cele se mu svěř, protože on to je, kdo určí tvoji cestu."

Opiš prosím tento dopis a čtyři dni čekej co se přihodí. Pošli čtyři kopie lidem kterým přeješ štěstí. Dopis musí být odeslán během 24 hodin. Neposílej žádné peníze a dopis který právě držíš v ruce znič. Krátce poté co dopis přišel Generálu Pattonovi, tento dostal $1,600. Generál Allen dostal $1,600, ale přišel o ně, protože přerušil řetěz. Za čtyři dny tě potká štěstí. Není to žádný žert.

Podobný dopis jste mohli dostat i v sedmdesátých letech, s tím rozdílem, že počet rozesílaných kopií se prudce zvýšil ze 4 na 20 (objevily se první xeroxy) a v sázce bylo víc. Generálové zvučných jmen vyhrávali desetitisíce dolarů. A v případě, že přerušili řetěz, hned o ně zase přicházeli. Nebohý generál Welsh založil dopis do spisů a do týdne mu umřela žena. Mohl se utěšovat tím, že v následujícím měsíci obdržel ze záhadných zdrojů více než půl miliónu dolarů.

Tolik k historii. A teď zpátky do žhavé současnosti a k řetězovým e-mailům a mystifikacím. Stránky věnované těmto zdánlivě neškodným rychle se množícím zprávám rozeznávají mnoho druhů tzv. hoaxů. Úplný přehled najdete třeba na stránce HoaxBusters. Pro naše účely postačí, když vám řeknu, že těch druhů je celkem 14 a můžete se dočkat například varování před viry, které neexistují, nebo před různými moderními strašidly. Jako třeba varovnání, že v kině na Zličíně jsou do sedaček zapíchané jehly a tak dále a tak podobně. Na první pohled to vypadá, že tyhle žertíky jsou snadno odhalitelné a vcelku neškodné. No, ono to tak vypadá vlastně i na druhý pohled. Když máte štěstí a nechodí vám jich moc. A když poznáte, co lze brát vážně a co je nesmysl. A tady nám poradí opět hoaxbuster.

Jak poznáte Hoax? 1)

Výzva v mejlu: "pošli tento mejl všem známým" by měla být pro každěho varovným znamením - "Pozor, hoax!". Skutečné varování z důvěryhodného zdroje jen velmi zřídka obsahuje takovouto výzvu. 2)

Úspěšný hoax používá k oklamání důvěřivých uživatelů technický žargon - věty jako neukončíte-li okamžitě program, procesor se přepne do uzavřené binární smyčky a může být vážně poškozen - zabírají spolhlivě. 3)

V mejlu bude s velkou pravděpodobností zmíněno jméno všeobecně známé, důvěru budící firmy.

No a na závěr jedeno závažné varování:

POŠLI VŠEM - VŠEM ZNÁMÝM A HLAVNĚ BLONDÝNÁM

Tohle mi poslal kámoš, kterej dělá na základce, tak to berte vážně!!!

K jednomu známýmu přišlo v bufetu dítě a jestli prej má rád sýr. Známej řek že jo a to dítě na to povídá: "Čuchni k sejru" a položí si pěst pravý ruky na hřbet levý ruky a strká mu tu pěst k nosu. Známej si teda chce čuchnout sejra, ale to dítě HO PRAŠTILO DO NOSU!!! POZOR! Když k vám příde dítě a řekne "čuchni k sejru" nedělejte to! Včera sem byl v Mekáči a přišel ke mně spratek, jestli mám rád sýr. Tak samozřejmě říkám že ne, protože předevčírem sem dostal tenhle mejl. Ale kdybych bejval řek že jo, mohl sem DOSTAT RÁNU DO NOSU!!! Tak sem hned každýmu v tom mekáči řek, že se tam poflakuje dítě, který mlátí lidi do nosu, a kdyby po nich někdo chtěl aby čuchali k sejru, tak aby to v žádnym případě nedělali. Protože to je to dítě, který vás praští do nosu pěstí, která není žádnej sýr ale PĚST!!!!!!###!!!!!

Pošlete to dál….
Další články tohoto autora:
Jiří Staněk

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku