Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 7.2.2005
Svátek má Veronika
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Sudetoněmecké dějiny (část 4: 1939 až 1945)
 >POLITIKA: Dvě Grácie veřejně obnažily Stanislava Grosse
 >PRÁVO: Na politiky zákony neplatí?
 >EKOLOGIE: A je tu další klimatická fáma - jako na zavolanou!
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční pašování
 >EVROPA: Evropští inženýři, jak jsem je poznal (2)
 >POLITIKA: Zrušme komunisty?
 >SVĚT: Zpověď českého turisty vypovězeného z Austrálie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Proklínám tento stát a zvláště pak Motol
 >EVROPA: Otázky k evropské ústavě
 >ZDRAVÍ: Zdražte alkohol...
 >UMĚNÍ: Husaři - vzpomínka kulisákova
 >KNIHA: Kolja… to neznáte mého psa!
 >JEDNOHUBKY: Rejžkovi smrdí nohy
 >PENÍZE.CZ: Slovenský II. pilíř: sousto pro finanční žraloky?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
7.2. EKOLOGIE: A je tu další klimatická fáma - jako na zavolanou!
Ivan Brezina

Minulý čtvrtek jsem na Neviditelném psu popsal blamáž kolem nedávného zveřejnění zprávy "mezinárodního panelu odborníků" o klimatické katastrofě, která nás prý čeká už do deset let. Podobné apokalyptické báchorky jakoby vznikaly na přímou objednávku skeptiků, kteří neprokázanou teorii o globálním oteplování odmítají. "Ještě trochu víc strašení, ještě pár podobných blamáží!," napsal jsem. "Veřejnost si pak globální oteplování zařadí tam, kam právem patří: mezi sci-fi báchorky o Godzille, útoku mimozemšťanů a pádu asteroidu."

Den poté (povšimněte si prosím jemné narážky na název katastrofického filmu o globálním oteplování!) se na Psu objevil clánek Františka Kružíka Globální oteplování ponoří Británii do nové doby ledové "během dekád". Autor v něm uvádí svůj překlad další katastrofické vize (minulý týden už druhé!), publikované v britském The independent. Grafickým zvýrazněním termínů "pravděpodobně", "možná" a "jestli se to stane" ve svém překladu nám pan Kružík dává jasně najevo, na jaké pozici stojí. Nezbývá proto než mu poděkovat za upozornění na další údajnou klimatickou hrozbu, která se při bližším pohledu ukazuje jako nepodložená fáma (viz níže).

Připomeňme, že to byl právě The Independent, kdo 25. ledna v ypustil poplašnou zprávu o zhroucení klimatu do deseti let. L i d o v k y o t o m n a p s a l y : " Fáma n e j s píše v z n i k l a v b r i t s ké m l i s t u T h e I n d e p e n d e n t . J e h o r e d a k t o r v p r o h lášení "přehlédl" písmenko "s". Takže zatímco politici upozorňovali na možnost klimatické proměny během "coming decades" - během následujícíh dekád, v novinách se psalo, že nevratná změna klimatu nastane do deset let. Senzace obletěla svět. Už tahle fatální chyba sama o sobě stačí, abychom ekologické články The Independent napříště podrobovali zvýšené kritické analýze.

The Independent teď ve svém novém článku varuje, že dochází k regionálním změnám salinity mořské vody, údajně vyvolaným právě globálním oteplováním. V důsledku toho prý hrozí oslabení, nebo přímo zhroucení tzv. termohalinní cirkulace v Severním Atlantiku (zjednodušeně řečeno mechanismu, pohánějícího Golfský proud). Kdyby k tomu došlo, znamenalo by to katastrofální ochlazení rozsáhlých oblastí Evropy. Není to nic nového - o této teorii se mezi klimatology a oceánology diskutuje už řadu let. Aktuální skepticky laděný souhrn vědeckých poznatků o globálním oteplování "Climate Issues & Questions" (dostupný na www.marshall.org, pravá lišta) se termohalinní cirkulací zabývá v bodě 18. Dokazuje se tu, že teorie o jejím zhroucení není podepřena vědeckými fakty.

Podle Carla Wunsche, oceánografa z Massachusettss institute of technology (MIT) nemá termohalinní cirkulace sama o sobě dostatečně velkou sílu na to, aby poháněla Golfský proud. Ten je ve skutečnosti udržován v chodu slapovými silami Měsíce. Wunschovy závěry potvrzují také satelitní data. Klimatické riziko pro Golfský proud ale kupodivu odmítají i vědci, kteří s Wunschem nesouhlasí - včetně samotných tvůrců hypotézy o potenciální možnosti oslabení termohalinní cirkulace globálním oteplováním. Wallace Broecker z Lamont-Doherty Earth Observatory, který s touto teorií poprvé přišel, v dopise časopisu Nature odmítl jak rychlost, tak závažnost katastrofického scénáře. Termohalinní cirkulace byla studována na řadě modelů. V rozporu se závěry novinářů z The Independent interpretuje výsledky těchto modelů optimisticky dokonce i hlavní propagátor teorie globálního oteplování, Mezivládní panel OSN pro klimatické změny (IPCC). Doslova uvádí: "I v modelech, kde termohalinní cirkulace slábne, v Evropě ještě stále dochází k oteplování".

Aktivisté si zvykli obviňovat globální oteplování ze všeho možného i nemožného - stačí připomenout jak ideologicky zneužili tragických českých povodní v srpnu 2002 (rovněž zde). Stále ale platí známá teoretická poučka, podle níž korelace dvou jevů ještě automaticky neprokazuje jejich kauzalitu. Kdyby tato poučka neplatila, mohli bychom globální oteplování klidně označit třeba za příčinu mentální nedostatečnosti, díky níž pomaleji myslící čtenáři nekriticky "sežerou" každou katastrofickou zprávu o blížícím se konci světa, kterou jim aktivisté naservírují. Teprve pak by skutečně stálo za to vytáhnout do boje proti skleníkovým plynům. Jak totiž říkával Jan Werich: "Boj s blbostí se sice nedá vyhrát, ale je třeba nepřestávat s ní bojovat, protože jinak by blbost zaplavila svět".
Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku