Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 7.2.2005
Svátek má Veronika
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Sudetoněmecké dějiny (část 4: 1939 až 1945)
 >POLITIKA: Dvě Grácie veřejně obnažily Stanislava Grosse
 >PRÁVO: Na politiky zákony neplatí?
 >EKOLOGIE: A je tu další klimatická fáma - jako na zavolanou!
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční pašování
 >EVROPA: Evropští inženýři, jak jsem je poznal (2)
 >POLITIKA: Zrušme komunisty?
 >SVĚT: Zpověď českého turisty vypovězeného z Austrálie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Proklínám tento stát a zvláště pak Motol
 >EVROPA: Otázky k evropské ústavě
 >ZDRAVÍ: Zdražte alkohol...
 >UMĚNÍ: Husaři - vzpomínka kulisákova
 >KNIHA: Kolja… to neznáte mého psa!
 >JEDNOHUBKY: Rejžkovi smrdí nohy
 >PENÍZE.CZ: Slovenský II. pilíř: sousto pro finanční žraloky?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
7.2. ZDRAVÍ: Zdražte alkohol...
Zdeněk Jirásek

Významná část významných vědců naopak tvrdí, že alkohol v malých dávkách zdraví prospívá (je to jako s léky, ve správném množství léčí, při předávkování mohou zabít), někteří dokonce tvrdí, že i nikotin může být prospěšný, ale všichni lékaři světa se shodují, že nejvíce předčasných úmrtí na neinfekční choroby způsobují stravovací návyky a celkový životní styl. S přehledem vede dlouhodobé „předávkovávání" koncentrovaným živočišným tukem (sádlo,máslo,bůček,slanina,tučné uzenářské výrobky a pod.) a některé studie tvrdí, že jeho nadměrná konzumace je příčinou až 60% předčasných úmrtí (bez infekčních chorob a úrazů). V některých zemích je konzumace tučných jídel příčinou výrazně kratší délky průměrného života než v zemích okolních. A tato fakta nikdo nepopírá, pouze se liší procentuální odhad.

Proti tomu je uváděné cca 4% procenta úmrtnosti na následky kouření a pití alkoholu pouhou prkotinou. Proč se tedy nezavede vysoká spotřební daň na živočišný tuk ? Mělo by to na rozdíl od alkoholu a tabáku okamžitý efekt. Na tučná jídla sice také může vzniknout návyk, ale tuk není určitě droga a odříct si ho z ekonomických důvodů by nebyl pro většinu populace žádný problém. A technicko administrativní řešení je po ruce, u každého potravinářského výrobků je povinně uváděn obsah tuku . . .

Proč tedy ten fanatický boj proti tabáku a zřejmě časem i proti alkoholu (a „měkkým" drogám) ???

Obecné zdraví? Šikanózně nadiktované shora , tvrdě represivně a v řadě případů porušujících základní lidská práva a zneužívajících těch horších lidských vlastností jako je závist, špiclování a udavačství a potřeba některých patologických jedinců lynčovat svého bližního ? Naplnění skomírající státní kasy ?

I když uvěříme tomu, že těm nahoře jde o zdraví těch dole a vcelku dobrou snahu o rozvoj veřejných služeb státu financovaných z daní, tak ať bez šikanózních zákonů, pouze ekonomickými prostředky zavedou daně tam, kde to má smysl, např. u výše zmíněného živočišného tuku. Nebo vysoké zdanění silniční nákladní dopravy a daňové „prázdniny" pro železniční nákladní dopravu by zachránilo více životů než všechny represe dohromady. A přestanou pomocí represí přikazovat občanům, jak mají žít. Kriminalizovat lidské zlozvyky je v přímém protikladu se svobodnou liberální společností o které prezident Bush tvrdí, že nám ji diktátoři závidí a proto vedou proti Západu boj . . .

Mnozí tvrdí, že se musí zrušit sociální stát a dát Svobodnému člověku odpovědnost za jeho život zcela do jeho rukou. Nechte ho proto i svobodně zemřít, třeba ve třiceti na předávkování alkoholem, pokud to bude jeho svobodné rozhodnutí . . . Třeba zemře šťastný, ale to je opravdu jen jeho přísně soukromá věc.

Mám ale vážné obavy, že motivy fanatického tažení proti lidským neřestem jsou zcela jiné a hlavně v přímém protikladu s lidskou svobodou a ve svých důsledcích namířené proti lidství a svobodnému životu vůbec, se všemi jeho dobrými i špatnými stránkami. Život je v různorodosti, unifikováním lidských životů a pokusem zavést „standardního" člověka zmizí to hlavní - důvod k žití.

Přelomový bude první soudní proces s člověkem, který přijde do hospody v přístroji umožňující kouření ale neohrožující kouřem svoje okolí. Technicky to není problém, kukla s katalyzátorem nebo se zásobníkem na vydechovaný kouř a trubičkou s jednocestným ventilem na pití piva a se zásobníkem a podavačem cigaret s vestavěným automatickým zapalovačem (můj syn s kamarády na takovém zařízení již přes rok pracují, první prototyp bude brzy ve zkušebním provozu). Před každou licencovanou hospodou bude zákonem nařízený vypouštěcí bod, kde budou jedovaté zplodiny z přístroje vypuštěny a ekologicky zlikvidovány. Právně nebude (časem) ani příliš složité získat homologaci EU pro tento přístroj k veřejnému prodeji a provozu.

A pak se uvidí, kde je jádro pudla. Ten pro sebe kouřící člověk poruší sice literu zákona (zákaz kouření) ale nebude v rozporu s duchem zákona (ochrana zaměstnanců a ostatních hostů). A jak známo, k naplnění skutkové podstaty trestného činu je nutné porušit zásady obě.

Ten čin bude vypadat jako legrační provokace a studentská recese, ale důvod je zcela prozaický – boj o lidskou svobodu.

Zdeněk Jirásek
lékař

P.S. K nejvíce úrazům hlavně dětí, často s fatálními následky (smrt nebo celoživotní postižení), dochází doma. Zdaníme nebo zakážeme proto i domov????


Další články tohoto autora:
Zdeněk Jirásek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku