Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 12.2.2005
Svátek má Slavěna
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Směnečná taškařice pana premiéra
 >HISTORIE: Karel IV. - Čech, Němec nebo kosmopolita?
 >USA: Až se stáří zeptá aneb Historie jedné rezignace
 >PROHLÁŠENÍ: Směnka
 >FEJETON: Sláva, už je sníh
 >PRÁVO: JUDr. Gross dluží státu darovací daň!
 >AUTO: Michelin Tweel - pneumatiky, které nepotřebují vzduch
 >FOTOREPORTÁŽ: Zamrzlá Ženeva
 >CHTIP: Obraťte se na nás s důvěrou
 >MOBY DICK: Jak privatizovat České Textárny. A proč
 >SVĚT: Izrael a Palestina si potřásly rukou
 >POEZIE: Rybář a mořská panna
 >POLITIKA: Grossovy skandály - bilance v mezičase
 >VÍKENDOVINY: Už je to tady!
 >GLOSA: Kdo posoudí ústavu?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
12.2. USA: Až se stáří zeptá aneb Historie jedné rezignace
Jiří Staněk

Na začátku roku se v tisku objevila zpráva že umělec-performer a učitel na jedné Kalifornské universitě Chris Burden rezignoval na svou profesuru a odešel předčasně do důchodu. Stalo se tak na protest proti rozhodnutí školy nepotrestat vyloučením studenta, který v rámci výuky předvedl následující scénku:

Student - oblečen do cylindru, dlouhého pláště a dobové vázanky - vytahuje ze záňadří kolt nebo velice věrohodnou repliku koltu. Pak vyndavá náboj a zasunuje ho do bubínku; bubínkem zatočí jako v Ruské ruletě, přiloží zbraň ke spánku a zmáčkne spoušť. Je ticho. Rána nevyšla. Načež se student odebere na chodbu a zatímco je mimo pohled lehce šokovaných kolegů, ozve se výstřel. Pak se student znovu objeví, nezraněn, ale viditelně nadšen a zvědavý jakou se mu podařilo vyvolat odezvu.

Reakce byla podle všeho náramná. Přihlížející byli v šoku, mimo jiné i proto že na amerických školách se, jak už asi všichni vědí, čas od času střílí a jsou z toho kolikrát nepěkné masakry. A stejně tak byl na omdlení pan profesor. Vydal později spečně se svou ženou prohlášení v kterém se praví: "Máme pocit že v tomto případě šlo o domácí terorizmus. Odsouzení takového činu mělo být razantnější a trest přísnější."

Reakce pana profesora se zdá být rozumná a rozhodnutí rezignovat příkladně statečné. Kdyby tady nebyl jeden háček. Pan profesor Burden se na začátku sedmdesátých let proslavil performací pod názvem "Střílej!" Nechal si tehdy na vlastní žádost a před zraky publika provrtat ruku kulí vystřelenou z pušky ráže 5,56 milimetrů. Byl to tenkrát startovní výstřel jeho závratné umělecké kariéry.

Podrobný popis celé kauzy najdete tady.
Další články tohoto autora:
Jiří Staněk

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku