Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 11.2.2005
Svátek má Božena
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Grossovy skandály - bilance v mezičase
 >VÍKENDOVINY: Už je to tady!
 >GLOSA: Kdo posoudí ústavu?
 >HISTORIE: Jalta 1945-2005
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá: Lyžování
 >EVROPA: Parlamentní demokracie se přežila?
 >PRÁVO: Rychetský - Elektronické soudní spisy? Je nejvyšší čas!
 >FEJETON: Cožpak na jménu záleží?
 >PSÍ PŘÍHODY: To je tedy náledí
 >SVĚT: Vězněný kněz Nguyen Van Ly byl propuštěn
 >KNIHA: Etnické menšiny a česká politika
 >INZERCE: Dětské krizové centrum vybízí Darujte sebe!
 >PENÍZE.CZ: Není jistota zajištěného fondu příliš drahá?
 >EKONOMIKA: Koruna bude posilovat vůči euru
 >USA: Školství ve Spojených státech 4 - Miki na MIT

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
11.2. GLOSA: Kdo posoudí ústavu?
Gentleman

Zastánci Unie a její ústavy jsou v evidentní defenzivě. Na rozdíl od odpůrců, kteří většinou snášejí věcné argumenty, slyšíme od zastánců nejčastěji tautologické fráze nebo strašení o tom, že nepřijetím ústavy se vyloučíme z Unie.

Nečetl jsem, stejně jako většina lidí, onu ústavu. Beztak bych ji ani nepochopil, stejně jako většinu zákonů psaných nepřístupnou právní hatmatilkou. Rozhodně bych neuměl věcně a odborně argumentovat ani pro, ani proti. Ale čtu názory lidí, kteří ji četli a jsou znalí, nebo tak aspoň působí. Čtu je bez ohledu na to, jsou-li pro nebo ne.

Jasné výhrady jsem se dočetl od odpůrce EU B. Kurase (MFD 25. 1. 2005). Z článku I citoval věty o tom, že právo EU je nadřazeno právu členských států, že pouze EU smí vytvářet právně závazné akty, členské státy jen tehdy, když jim to dovolí, ty ovšem jsou povinny se zdržet jednání, které bylo s EU v rozporu... A tak dále. Co na to zastánci?

Josef Mlejnek jr. je politolog, ale zmatený. Psal (LN 3. 2. 2005), že euroústava není pro svou složitost pro referendové schvalování občany, protože jí nerozumějí a mají ji nechat profesionálním politikům. O kus dále ovšem už píše, že o ústavě nemá hlubší ponětí ani převážná část politiků...

Kdyby jenom to, referendum považuje za hru s nulovým součtem - prý je "buď ano, nebo ne". Jenže hra s nulovým součtem je taková, kdy výhra jedněch je tvořena prohrou druhých, čili stav herního kapitálu před hrou a po ní je totožný. V duchu juniorských politologických zmatků je pak zjevné, že vážně nelze brát ani Mlejnkovo nijak nedoložené tvrzení, že pouze 15 původních států dnešní "pětadvacítky" je kompetentní posoudit euroústavu.

Není logické být v situaci, kdy nevíme, oč jde, raději opatrným skeptikem než bujarým nadšencem?


Gentlemanův deníček


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku