Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 11.2.2005
Svátek má Božena
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Grossovy skandály - bilance v mezičase
 >VÍKENDOVINY: Už je to tady!
 >GLOSA: Kdo posoudí ústavu?
 >HISTORIE: Jalta 1945-2005
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá: Lyžování
 >EVROPA: Parlamentní demokracie se přežila?
 >PRÁVO: Rychetský - Elektronické soudní spisy? Je nejvyšší čas!
 >FEJETON: Cožpak na jménu záleží?
 >PSÍ PŘÍHODY: To je tedy náledí
 >SVĚT: Vězněný kněz Nguyen Van Ly byl propuštěn
 >KNIHA: Etnické menšiny a česká politika
 >INZERCE: Dětské krizové centrum vybízí Darujte sebe!
 >PENÍZE.CZ: Není jistota zajištěného fondu příliš drahá?
 >EKONOMIKA: Koruna bude posilovat vůči euru
 >USA: Školství ve Spojených státech 4 - Miki na MIT

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
11.2. SVĚT: Vězněný kněz Nguyen Van Ly byl propuštěn
www.infoservis.net

Držitel Ceny Homo Homini 2002, vietnamský kněz Nguyen Van Ly, který ve vietnamských věznicích strávil již přes čtrnáct let života, byl před několika dny propuštěn na svobodu.

Novoroční amnestie

Na konci ledna přinesla řada světových agentur zprávy o tom, že vietnamská vláda se chystá u příležitosti oslav lunárního Nového roku propustit přes 8000 uvězněných osob.

Spekulovalo se o tom, že by mezi propuštěnými měl být i jeden z předních disidentů kněz Nguyen Van Ly. Tyto doměnky byly potvrzeny 2.února, kdy rozhlasová stanice ABC a po ní i Mezinárodní organizace pro lidská práva (IGFM) potvrdily, že podle jejich zpráv opustil Nguyen Van Ly 1. února severovietnamský tábor Ba Sao a ve voze najmutém vietnamskou policií byl dopraven diecéze Bui Chui. Lyova rodina žijící v jihovietnamské provincii Dong Nai o jeho propuštění dosud nebyla oficiálně informována.

Podkopávající, pobuřující, protivládní...potrestaný

Thadeus Nguyen Van Ly je knězem diecéze v Hue v centrálním Vietnamu. Od ovládnutí celého Vietnamu komunisty v roce 1975 se snažil nenásilnou cestou bojovat za svobodu slova a vyznání. Poprvé byl bez soudu vězněn již v letech 1977-78, v roce 1983 byl pak odsouzen k deseti letům odnětí svobody.

Státní aparát se do fungování katolické církve ve Vietnamu angažuje opravdu velmi silně. Vláda rozhoduje o jmenování biskupů. Často se stává, že zamítne kandidáty navržené církví a schvaluje pouze ty, kteří jí slíbí spolupráci. Též svoboda církevního tisku je silně omezena. Proti všem těmto tlakům Nguyen Van Ly vždy vystupoval. V prosinci 2000 vydal společně s třemi církevními hodnostáři prohlášení, které volalo po rozšíření náboženských svobod, ukončení vměšování státu do církevních záležitostí, a v březnu 2001 ve svém projevu před americkým kongresem kritizoval celý komunistický režim. Nebylo divu, že brzy po svém washingtonském výstupu byl Nguyen zadržen a v říjnu 2001 odsouzen "za aktivity, vedoucí k podkopávání socialismu, veřejné pobuřovaní a šíření protivládní propagandy" k patnáctiletému vězení s podmínkou na dalších pět let. Nguyen byl potrestán také za to, že neuposlechl nařízení k domácímu vězení, které bylo součástí jeho předchozích trestů.

Mezi propuštěnými vězni byli i další političtí představitelé Nguyen Dan Que, Nguyen Dinh Huy, nebo Huynh Van Ba.

IGFM ve svém prohlášení vydaném u příležitosti propuštění těchto disidentů varuje před přílišným optimismem. "Tento dlouho očekávaný akt není žádným důkazem o pozitivních změnách politiky v oblasti lidských práv v Hanoi," píše se v prohlášení IGFM.

Zpravodajové BBC pak předpokládají, že další obdobná vlna propouštění může ve Vietnamu proběhnout v dubnu, kdy bude třicetileté výročí pádu jihovietnamského režimu.

Václav Zeman


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku