Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 14.2.2005
Svátek má Valentýn
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Ad Sudetoněmecké dějiny: Proč překlad?
 >EVROPA: Referendum o euroústavě ve Španělsku a jiné drobnosti
 >EKOLOGIE: Ta hrůza by byla vidět až z Prahy!
 >MÉDIA: Jak zabít digitalizaci
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Brutální závěr sobotního večera - hádka s policajtkama
 >EVROPA: Jsme pro Evropu svobody a demokracie
 >POLITIKA: Gross to má odbytý, co pánové Kalousek a Tlustý?
 >GLOSA: Stovka za sto
 >PSÍ PŘÍHODY: Rváčem proti své vůli
 >EVROPA: Význam společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU
 >POLITIKA: Spanilá jízda ocelové magnólie
 >NÁZOR: Proč nevěřím Grossovi
 >MEJLEM: Výzva k ukončení útoků na premiéra
 >EKONOMIKA: Snížením daní k beznaději
 >PENÍZE.CZ: Evropské programy bank: objev roku, nebo marketing?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
14.2. GLOSA: Stovka za sto
Gentleman

Tak to máme za sebou. Myslím tím oslavy nedožitých stých narozenin J. Wericha a nekonečné spory o jeho roli v naší kultuře a společnosti. Televize se předháněly v tom, jak nacpat do lidí co nejvíc filmů a inscenací s ním, kdejací pamětníci vytahovali zážitky na setkání či spolupráci s ním. Většinou naprosto bez humoru, zato s téměř povinně uplakaným patosem. Novácký pořad před týdnem jsem přepnul velice záhy, českotelevizní byl o poznání lepší - až na ty pamětníky...

V tisku se častovali kritici navzájem, co kdy kdo o Werichovi jak napsal, či nenapsal, co kdy Werich jak udělal, neudělal, udělat měl, dělat neměl, jestli kolaboroval, nekolaboroval, bojoval s režimem, nebojoval, byl levicový, zaprodal se... Únavné výročí, velice únavné, už proto, že jen málokdo dokázal o Werichovi říct nebo napsat něco skutečně zajímavého, něco o něm, nikoli o sobě.

Naštěstí pro sebe se Werich nedožil polistopadu, protože by nás, jak věřím, poslal s tímhle oslavováním a pitváním do prdele, byť ne těmito slovy. Rozhodně si neumím představit, jak by si zamluvil Národní divadlo či jiný stánek a tam se rádoby skromně nechal oslavovat stovkami svých (rádoby)příznivců - vše samozřejmě přenášeno, a tudíž zaplaceno televizí.

Rumraj kolem něj utichl a ten, kdo si udělá čas a opět či poprvé se podívá na jeho filmy a inscenace, či si poslechne něco z jeho her s Voskovcem či Horníčkem, či přečte některé jeho knížky, či vůbec projde fakta o něm, dojde k názoru, že je pořád se čemu smát. I když se jedná o díla desítky let stará a události ještě starší. To se komikům často nepovede.


Gentlemanův deníček


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku