Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 14.2.2005
Svátek má Valentýn
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Ad Sudetoněmecké dějiny: Proč překlad?
 >EVROPA: Referendum o euroústavě ve Španělsku a jiné drobnosti
 >EKOLOGIE: Ta hrůza by byla vidět až z Prahy!
 >MÉDIA: Jak zabít digitalizaci
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Brutální závěr sobotního večera - hádka s policajtkama
 >EVROPA: Jsme pro Evropu svobody a demokracie
 >POLITIKA: Gross to má odbytý, co pánové Kalousek a Tlustý?
 >GLOSA: Stovka za sto
 >PSÍ PŘÍHODY: Rváčem proti své vůli
 >EVROPA: Význam společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU
 >POLITIKA: Spanilá jízda ocelové magnólie
 >NÁZOR: Proč nevěřím Grossovi
 >MEJLEM: Výzva k ukončení útoků na premiéra
 >EKONOMIKA: Snížením daní k beznaději
 >PENÍZE.CZ: Evropské programy bank: objev roku, nebo marketing?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
14.2. EVROPA: Referendum o euroústavě ve Španělsku a jiné drobnosti
Jaroslav Teplý

Referendum se má konat 20. února, ale v těchto dnech se mají do Španělska odebrat dva proslulí "pluggeři"* evropské ústavy, pánové Chirac a Schröder, aby pomohli tamnímu premiérovi okouzlit občany silně na růžovo přibarvenou vidinou budoucnosti. Nevím, budou-li tam něco platní, protože španělská vláda na to jde opravdu od lesa. Viděl jsem dnes ráno (11.2.) krátkou, ale přesvědčivou ukázku v ranním pořadu francouzské televise France 2. Dost těžko se to dá popsat. Tmavé, šedočerné, ničím neohraničené, mírně osvětlené pozadí dělající dojem obrovského prostoru, uprostřed v dálce širší stůl. Kamera najíždí blíže a za stolem vidíme dva smrtelně vážně se tvářící muže, kteří čtou, střídavě a pomalu, emociálním, téměř pohřebním hlasem z ústavy ty prázdné fráze jako např.že ...Unie ctí rovnost členských států před Ústavou a jejich národní identitu, která spočívá v jejich základních politických a ústavních systémech… Ptáte se, kdo jsou tito apoštolové, přinášející občanům dosti chmurným způsobem poselství zářivé budoucnosti?

Odpověď není tak překvapující, jsme přece ve Španělsku. Jmenují se Emilio Butrageňo, kdysi zvaný "sup", proslulý vynikající španělský kopálista (= český výraz pro fotbalistu, který jsem extra vynalezl pro své ratolesti), jehož kariéra začala někdy začátkem osmdesátých let. Druhého nemusím nijak zvlášť představovat, je jím ve stejném oboru činný a světoznámý Johan Cruijff. Tedy osoby, na jejichž doporučení se Španělé mohou v diskusi o ústavě nepochybně spolehnout. Po pravdě řečeno bych vlastně rád věděl, jak takový clip může na tamní občany zapůsobit. Přímo z něho čouhá cynické podceňování inteligence televisních diváků. Dají si to jen líbit nebo takoví jsou? A jak by to zabralo u nás, kdyby to četli třeba Koller s Rosickým? Na to nedokážu sám odpovědět.

Když už jsme tak u té ústavy, rád bych znovu upozornil na citát z článku Lubomíra Ptáčka ze 7.2.2005 (Otázky k evropské ústavě), terý je nutno mít trvale před očima.Tady je:

Všeobecně uznávaným principem při vzniku (americké) ústavy se stala zásada, kterou razil John Dickinson: „Zkušenost musí být naším jediným vodítkem, rozum by nás mohl svést“.

Smlouva z Nice nebyla ještě v praxi ověřena a už nám nezvaní mudrcové cpou do krku nový záludný dokument, který chtějí předem přibít na pevno.

Konečně ještě jedna zajímavost. Španělská vláda zahajuje akci legalisace ilegálních přistěhovalců, kterých je prý asi 500 až 800 tisíc. Podle oficiálních zdrojů je to akce zaměřená hlavně proti zaměstnavatelům, pro které jsou ilegálové velmi laciná pracovní síla. To je ovšem trochu simplistická interpretace. Jakmile se stanou legálními zaměstnanci, mají právo na v zemi platné pracovní podmínky a ztratí tím zajímavost pro zaměstnavatele. Ale získají nárok na různé druhy sociálních podpor a výhod a budou tedy financováni daňovými poplatníky. Takových legalisací má za sebou Holandsko asi 5 a Belgie možná ještě víc.Spočívá to v tom, že se do země nahrnou nezvaní přistěhovalci, kteří jsou-li odmítnuti, se do nekonečna proti rozhodnutí odvolávají, procedura trvá (respektive donedávna trvala) leta, až jim začnou chodit děti do školy.Vláda se pak rozhodne to "jednou provždy" vyřešit a přistěhovalce legalisuje a celý proces pak začíná znovu.. Noví příchozí už vědí, že stačí mít trpělivost. Ubytování dostanou, prostředky k životu také, kdo si přeje víc? Nicméně, časy se mění. Jeden evropský stát si už vyžádal o akci od španělské vlády bližší informace. Legalisovaní přistěhovalci se totiž tak octnou uvnitř Schengenu a jsou obavy, že s nabytými dokumenty přesídlí do bohatších států.

My sice bohatý stát nejsme, ale přesto se zdá účelné uvést alespoň Chody do pohotovosti.

* Plugger je v hudebním světě např. zaměstnanec (dřive jen gramofonové) společnosti vydávající hudební "nosiče" v různé formě, který prosazuje uplatnění novinek své společnosti u institucionálních uživatelů - rozhlasových a televisních stanic. 11.02.2005
Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku