Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 14.2.2005
Svátek má Valentýn
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Ad Sudetoněmecké dějiny: Proč překlad?
 >EVROPA: Referendum o euroústavě ve Španělsku a jiné drobnosti
 >EKOLOGIE: Ta hrůza by byla vidět až z Prahy!
 >MÉDIA: Jak zabít digitalizaci
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Brutální závěr sobotního večera - hádka s policajtkama
 >EVROPA: Jsme pro Evropu svobody a demokracie
 >POLITIKA: Gross to má odbytý, co pánové Kalousek a Tlustý?
 >GLOSA: Stovka za sto
 >PSÍ PŘÍHODY: Rváčem proti své vůli
 >EVROPA: Význam společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU
 >POLITIKA: Spanilá jízda ocelové magnólie
 >NÁZOR: Proč nevěřím Grossovi
 >MEJLEM: Výzva k ukončení útoků na premiéra
 >EKONOMIKA: Snížením daní k beznaději
 >PENÍZE.CZ: Evropské programy bank: objev roku, nebo marketing?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
14.2. POLITIKA: Spanilá jízda ocelové magnólie
David Šeich

Pár dní po potvrzení ve funkci ministryně zahraničních věcí Spojených států se nová hlava americké diplomacie Condoleezza Riceová vydala na svou první spanilou jízdu. Trasa i forma cesty odpovídá předvolebním, resp. přednominačním, slibům: po době agresivní a konfrontační americké zahraniční politiky Riceová vstoupila do své funkce s deklarovaným předsevzetím začít její novou etapu, tzv. „čas diplomacie“. Vzhledem k tomu, že datum jejího jmenování se o pár dní kryl s termínem prvních demokratických voleb v Iráku, pro tento start skutečně připravil půdu i na nejvýbušnějším poli americké politiky, na Blízkém Východě...

Této vhodné konstelace se Condi, jak jí přezdívá její dlouholetý podporovatel a kolega prezident „dabljů“ Bush, rozhodla využít a navštívit v tomto období, kdy je na „východní frontě (relativní) klid“, nikoli Irák, ale o něco bezpečnější Evropu a Izrael. Je asi rozhodně vhodné, že její první cesta nevedla do Iráku, kde by její návštěva mohla eskalovat rozpačitou situaci po volbách prezentovaných jako úspěch amerických demokratizačních snah. Atentát na vysokého představitele USA by toto nejednoznačné zdání s velkou pravděpodobností rozbil na kusy...

Nicméně zpět do Evropy a na Arabský poloostrov. Cesta „zpět do Evropy“ je – mimo jiné kvůli předloňskému americkému útoku na Irák – jednou z amerických priorit už delší dobu. Condi, jako expertka na problematiku střední a východní Evropy, na tuto prioritu nejen nezapomněla, ale destinací své první velké mise jí dala skutečný obsah. Nejen, že se USA snaží ke svým tradičním spojencům najít cestu, Spojené státy jsou v současné době – a často právem – znepokojeny aktuální „společnou evropskou zahraniční politikou“ a mají jistě důvod si problematické body s evropskými partnery od Londýna přes Brusel osobně projít. Citlivých bodů vzájemné komunikace je za posledních několik měsíců jistě dostatek – od debaty staršího data o angažmá v Iráku, po nejnovější výstřelky evropské diplomacie: čilé obchodování s Iránem, ústupky totalitnímu Castrovu režimu na Kubě, zrušení zbrojního embarga vůči Číně a dalším.

Po klidném úvodu v Londýně, tradičním a nejvytrvalejším spojenci Spojených států, se paní Riceová dala do těžké práce navazování dialogu napříč starým kontinentem – bez přílišných mediálních hrátek a líbivých prohlášení, bez zprofanované masky světového četníka a mesiáše, kterou američtí představitelé v minulosti tak rádi nosili. Condi ví dobře, že „cold war is over“ a o necitlivé zasahování do kurzu zahraničních politik nezávislých států nemá už nikdo zájem (ačkoli tuto lekci mohla v mentorském Bruselu zopakovat s větší razancí). Její mise v Evropě zatím konkrétní výsledky nepřinesla, vzhledem k jejímu kultivovanému a přitom stále razantnímu tónu však své předsevzetí o „času diplomacie“ jistě splnila, a to není málo.

Jiný kurs nabrala se změnou kontinentu – v Izraeli, ačkoli i zde je změna strategie americké zahraniční politiky viditelná. Riceová jako ministryně nechce být pouze ikonou „ocelovou magnólií“: prosazovat konfrontační řešení či stát v čele kontroverzních negociačních jednání, respektive chce, ale nikoli přímou silou. Ve dnešní době představuje díky svému postoji smířlivější, racionálnější a svobodnější možnost diplomacie nežli tradičně demokratická Evropa. A za to jí patří dík.

Mgr. David Šeich

místopředseda zahraničního výboru PS PČR (ODS)
Další články tohoto autora:
David Šeich

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku